مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
دسته بندی نشده

اولین واکنش رحیم پورازغدی به ماجرای فیضیه قم

مطالب پربازدید

رحیم پورازغدی،کارشناس مذهبی، درباره حاشیه های ایجاد شده پیرامون یکی از سخنرانی های خود درمدرسه فیضیه، واکنش نشان داد.

رحیم پور ازغندیبه گزارش خبرنگار حوزه اخبار داغ گروه فضای مجازی باشگاه خبرنگاران جوان؛ چند روز پیش رحیم‌پور ازغدی، عضو حقیقی شورای عالی انقلاب فرهنگی، در مدرسه فیضیه قم به سخنرانی پرداخت که سخنانش با واکنش بسیاری رو به رو شد. وی در سخنرانی چند روز پیش خود درمدرسه فیضیه چنین گفته بود: “فقه بی‌ربط با زندگی، زندگی بی‌ربط با فقه، درس خارج‌هایی که به جای تئوریزه حکومت و تمدن دینی، عملا فقه سکولار می‌سازند، فقه فردی، عبادی طهارت و نجاست. اما درباره اقتصاد، سیاست، بانک و روابط بین‌الملل حرفی ندارند.

سکولاریسم همین است. همه می‌گویند سکولاریسم در دانشگاه است، بگذارید بگویم ریشه سکولاریسم در حوزه است. سکولاریسم یعنی تفکیک دین از حکومت، دولت و تمدن. تفکیک نظری وقتی است که حرفی ندارید. ۵ درس خارج نه، یک درس خارج در قم، مشهد، نجف و اصفهان دارید که پرسش‌هایش را از بیرون بگیرد و همین الان در مسائل حکومتی بیاید بر اساس آنها ادله را پیدا کند و بحث کند. یعنی از ذهن نیاید به عین، از عین بیاید به ذهن. چندتا هستند؟

هنر نیست هی طهارت، نجاست و طواف بگویند، هزار بار گفته شده و برای هزار و یکم هم می‌گویند. به قول مطهری می‌گوید اجتهاد تکرار حرف‌های مکرر نیست. جواب مسائل حل شده نیست اجتهاد یعنی جواب مسائل حل نشده. مسائل حل نشده را جواب بده، مسائل حل شده را که همه بلدند جواب بدهند.

مطالب پربازدید

شنیدم ۷۰۰-۸۰۰ رساله می‌خواهند در قم بدهند، ما اصلا ۷۰۰ تا مرجع می‌خواهیم؟ این جور که کارخانه انبوه تولید مرجع تقلید شروع شده کاری نیست. کسی ۴ شرح و حاشیه بخواند و همان را بگوید مرجع می‌شود؟ حساسیت سر مسائل جزیی درجه ۶، عدم حساسیت درباره مسائل درجه یک.

۴ سوال جدی در حوزه فقه اداری، فقه حکومتی، فقه روابط بین‌الملل، فقه اقتصادی، فقه بانکی مطرح می‌شود، اغلب این‌هایی که می‌خواهند رساله بدهند هیچی برای گفتن ندارند. یک علت این که بگویند جمهوری اسلامی ناکارآمد است، سیستمش درست نیست برای این بی‌سوادی‌هاست. سوادهای به‌درد نخور. بی‌سوادی حوزه.

الان ۱۰۰ مسئله مطرح می‌کنم در یک درس خارج فقه به این‌ها نمی‌پردازند، در حالی که ۸۰ مسئله از ۱۰۰ مسئله جزء مسائل اصلی جامعه ماست. علت آن است که اکثر اینها اصلا جواب ندارند. اصلا نمی‌دانند مظان پاسخ‌گویی به این مسائل در کدام بخش قرآن و حدیث است”.

سخنرانی وی در مدرسه فیضیه،  واکنش برخی چهره ها را برانگیخت. رحیم پور در تازه‌ترین سخنرانی خود، در سوال مطرح شده از سوی یکی از مخاطبان حاضر درجلسه، درباره این واکنش ها اظهار نظر کرد:

“ما این حرف هایی که در حوزه گفتیم، تمامش حرف امام و شهید مطهری درباره حوزه بود. این سکولاریسم در حوزه عین جمله رهبری است. بحث اون روز یه چیزی دیگری بود، بعد یه چیز دیگر شد. من اظهار نظری الان نمیکنم، فیلم کامل سخنرانی در مدرسه فیضی را قرار بود به طور کامل درفضای مجازی بگذارند. من خواهش میکنم کامل اون فیلم را ببینید، حرف های اساسی در همان فیلم است. دشمنان دراین موقعیت قصد سوء استفاده دارند.”

مطالب پربازدید

منبع: yjc

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا