مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

نارسایی کلیه: علائم، مراحل، درمان | gesundheit.de

مطالب پربازدید

© Getty Images/peakSTOCK

دو کلیه نقش مهمی در ارگانیسم دارند، حتی اگر اندام‌های نسبتاً کوچکی باشند، هر کدام تقریباً 200 گرم وزن و 10 سانتی‌متر طول دارند. اگر آنها دیگر به اندازه کافی عملکرد خود را در دفع مواد زائد و سموم انجام ندهند، این منجر به شکایات بسیاری می شود که در صورت عدم درمان می تواند تهدید کننده زندگی باشد. اگر وضعیت کلیه ها به آرامی و به طور غیرقابل برگشت بدتر شود، به آن نارسایی مزمن کلیه می گویند. علائم اختلال عملکرد کلیه چیست، نارسایی مزمن کلیه در چه مراحلی قرار دارد و راه های درمانی چیست؟

تعریف: نارسایی کلیه چیست؟

وظایف کلیه ها متنوع است – یکی از مهمترین آنها دفع محصولات نهایی متابولیک نیتروژن دار، مواد معدنی اضافی و مواد سمی با ادرار است. این مواد به عنوان مواد ادراری شناخته می شوند. اگر بافت کلیه بیمار شود، این توانایی محدود می شود، مواد در ارگانیسم جمع می شوند و آن را مسموم می کنند. علاوه بر این، بدن بیش از حد هیدراته می شود.

چنین بیماری کلیوی می تواند به طور ناگهانی ظاهر شود (نارسایی حاد کلیه) یا به تدریج در طی یک دوره زمانی بدتر شود (نارسایی مزمن کلیه). از آنجایی که در شکل دوم، بافت سالم کلیه می تواند وظایف بخش بیمار را برای مدت طولانی به عهده بگیرد، بیماری اغلب به طور تصادفی یا فقط در مراحل پایانی کشف می شود. نارسایی مزمن کلیه با نام CKD (بیماری مزمن کلیه) نیز شناخته می شود.

مطالب پربازدید

علل نارسایی مزمن کلیه

در بیشتر موارد، نارسایی مزمن کلیه بر اساس آسیب کلیه در نتیجه دیابت شیرین (نفروپاتی دیابتی) طولانی مدت است. در آلمان، این مورد برای حدود 30 تا 40 درصد از مبتلایان به نارسایی مزمن کلیه است.

سایر علل شایع ضعف مزمن کلیه عبارتند از نفروپاتی هیپرتانسیو، یعنی نارسایی مزمن کلیه به دلیل آسیب آهسته به عروق خونی در فشار خون بالا (فشار خون بالا) و کلیه های کیستیک (بیماری کلیه پلی کیستیک اتوزومی غالب) که در آن – همانطور که از نامش پیداست – ایجاد کیست های متعدد در کلیه ها.

در بیماران جوان‌تر، التهاب سلول‌های کلیه (گلومرولونفریت) اغلب پشت این بیماری است.

محرک های نادرتر شامل سنگ کلیه، التهاب لگن کلیه یا مجاری ادراری یا سوء مصرف برخی مسکن ها (به ویژه فناستین) است.

فرکانس: چه کسی تحت تأثیر قرار می گیرد؟

در سال 2016 حدود دو میلیون نفر در آلمان دچار اختلال عملکرد کلیه بودند. حدود 80000 نفر از آنها به عنوان بیماران دیالیزی تحت درمان قرار گرفتند که تقریبا 25000 نفر با پیوند کلیه. زنان بیشتر از مردان از بیماری کلیوی رنج می برند.

مطالب پربازدید

نارسایی مزمن کلیه: علائم

بیماری مزمن کلیه به کندی ایجاد می شود و می تواند پنج مرحله مختلف بیماری را طی کند. تا زمانی که کلیه ها می توانند نارسایی عملکردی برخی از نواحی را جبران کنند، اغلب هیچ علامتی وجود ندارد، گاهی اوقات تنها افزایش ادرار شبانه یک علامت احتمالی است. با این حال، تغییرات را می توان در آزمایشگاه در این مرحله تشخیص داد. این مرحله از بیماری می تواند چندین سال طول بکشد. با بدتر شدن تدریجی عملکرد کلیه (تقریباً از مرحله 3)، اغلب کاهش عملکرد و ناراحتی وجود دارد.

تخریب فزاینده بافت کلیه در نهایت منجر به افزایش شکایات در اندام های مختلف به دلیل وجود مواد معدنی اضافی، مواد زائد باقی مانده و محصولات نهایی متابولیک و آب ذخیره شده می شود. بنابراین، علائم نیز می تواند بسیار متفاوت باشد.

علائم احتمالی عبارتند از:

در دو مرحله آخر، مسمومیت ادراری (اورمی) نیز می تواند منجر به اختلالات شدید سیستم عصبی مانند تشنج، گیجی و از دست دادن هوشیاری تا و از جمله کما شود. در ادامه می توانید در مورد مراحل مختلف نارسایی مزمن کلیه بیشتر بخوانید.

نارسایی کلیه: مراحل آن چیست؟

نارسایی مزمن کلیه به پنج مرحله تقسیم می شود. معیارهای طبقه بندی وجود پروتئین ها به ویژه آلبومین در ادرار (پروتئینوری) و میزان فیلتراسیون گلومرولی (GFR) است. گلومرول ها اجزای بافت کلیه هستند. GFR نشان می دهد که چه مقدار مایع در واحد زمان از طریق گلومرول ها فیلتر می شود، یعنی عملکرد فیلتر کلیه ها چقدر خوب است.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

مرحله ی 1

مقدار GFR زیر 90 است، عملکرد کلیه طبیعی است، اما پروتئینوری از قبل قابل تشخیص است. علائم معمولاً هنوز ظاهر نمی شوند.

مرحله 2

مقدار GFR اندازه گیری شده بین 60 تا 89 است، کلیه ها تحت تأثیر یک اختلال خفیف در عملکرد خود قرار می گیرند. مقادیر اندازه گیری شده کراتینین افزایش می یابد، فشار خون اغلب بالا می رود.

مرحله 3

مقدار GFR 30 تا 59 است، عملکرد کلیه ها نسبتاً محدود است. کلیه ها هورمون اریتروپویتین کمتری تولید می کنند. این کار خون سازی را تحریک می کند. این منجر به ایجاد کم خونی و اولین تأثیرات بر تعادل ویتامین و مواد معدنی می شود. سطح کلسیم پایین می آید، سطح فسفات بالا می رود. برای جبران کمبود، کلسیم از استخوان ها خارج می شود که خطر شکستگی را افزایش می دهد. خستگی و فرسودگی ممکن است رخ دهد.

مرحله 4

مقدار GFR بین 15 تا 29 است. کلیه ها در عملکرد خود به شدت محدود هستند. تعادل اسید و باز بدن دیگر به اندازه کافی تنظیم نمی شود و متابولیسم اسیدی می شود. در صورت عدم درمان، خون می تواند بیش از حد اسیدی شود (اسیدوز) که می تواند منجر به گیجی، افزایش تنفس و در نهایت کما شود. پروتئین های ماهیچه ها تجزیه می شوند، میزان ادرار دفع شده کاهش می یابد.

مرحله 5

این مرحله همچنین به عنوان نارسایی کلیه در مرحله پایانی شناخته می شود. مقدار GFR زیر 15 است. خطر نارسایی کامل کلیه وجود دارد و باید دیالیز شروع شود.

نارسایی مزمن کلیه چگونه تشخیص داده می شود؟

علاوه بر علائمی که رخ می دهد، مقادیر کلیه در خون اطلاعات کلیدی را برای تشخیص فراهم می کند. مقادیر مهمی که از طریق خون و ادرار جمع‌آوری می‌شوند عبارتند از مقدار GFR، مقادیر الکترولیت، مقدار اوره و کراتینین و مقادیر پروتئین در ادرار.

به منظور بررسی احتباس آب، واردات و صادرات را می توان متعادل کرد (یعنی مایع مصرف شده و مقدار ادرار دفع شده مستند شده و وزن بدن روزانه اندازه گیری می شود).

علاوه بر این، معاینات اولتراسوند به منظور تشخیص تغییرات بافتی در کلیه ها یا تغییرات پاتولوژیک در دستگاه ادراری انجام می شود. در برخی موارد، برداشتن بافت کلیه (بیوپسی کلیه) نیز ممکن است ضروری باشد. آزمایشات بیشتر به علائم و بیماری مشکوک زمینه ای که باعث نارسایی کلیه شده است بستگی دارد.

درمان: چه درمانی وجود دارد؟

در دو مرحله اول ضعف مزمن کلیه که همیشه با از دست دادن بافت غیر قابل برگشت همراه است، تمرکز بر درمان بیماری زمینه ای (مثلاً کنترل خوب دیابت یا فشار خون بالا، حذف سنگ کلیه و غیره) و تغییر رژیم غذایی است.

در مراحل 3 و 4، قرص های آب اضافی (ادرار آورها) اغلب تجویز می شود و همچنین دارو برای مقابله با تغییرات استخوانی تجویز می شود. هورمون از دست رفته اریتروپویتین در برابر کم خونی تجویز می شود.

در مرحله 5، فرد مبتلا باید تحت دیالیز مادام العمر (درمان جایگزینی کلیه) یا پیوند کلیه قرار گیرد که در آن کلیه اهداکننده قرار داده می شود. اگر اندام‌ها قبلاً تحت تأثیر قرار گرفته باشند، اگر احتباس آب بیش از حد بالا باشد یا اگر دیگر نمی‌توان فشار خون را از طریق دارو و تغییر سبک زندگی تنظیم کرد، ممکن است دیالیز حتی در مرحله 4 ضروری باشد.

دانستن این نکته مهم است که بسیاری از داروها – از جمله آنهایی که نیاز به نسخه ندارند – از طریق کلیه ها دفع می شوند، به همین دلیل است که پس از مشورت با پزشک دوز آنها باید تا حد امکان کاهش یابد. حتی اگر در حال خوددرمانی هستید، همیشه باید به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

افراد بیمار باید به تغذیه توجه کنند

برای به تاخیر انداختن دیالیز در نارسایی مزمن کلیه تا حد امکان، همکاری افراد مبتلا از اهمیت بالایی برخوردار است. تماس نزدیک و منظم با پزشک معالج شما بسیار مهم است، به طور ایده آل در یک مطب تخصصی نفرولوژی. رعایت رژیم غذایی کم پروتئین، فسفات و پتاسیم و سرشار از کلسیم نیز برای مقابله با بدتر شدن عملکرد کلیه مهم است.

امید به زندگی در نارسایی مزمن کلیه

مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر، پیش‌بینی امید به زندگی در مورد نارسایی کلیوی بسیار دشوار است، زیرا بسیاری از عوامل فردی می‌توانند بر روند بیماری تأثیر بگذارند.

اساساً می توان گفت که امید به زندگی نه تنها تحت تأثیر مرحله بیماری، بلکه تحت تأثیر علتی است که باعث نارسایی کلیه شده است. مهمتر از همه، دیابت شیرین و بیماری های سیستم قلبی عروقی می تواند امید به زندگی را کاهش داده و منجر به سکته مغزی یا حمله قلبی شود.

بنابراین، علاوه بر درمان نارسایی کلیه در اسرع وقت در یک عمل نفرولوژیک، درمان بیماری های همراه و به عنوان مثال، عادی سازی فشار خون بالا بسیار مهم است.

کدهای ICD برای این بیماری: N18.-

به روز رسانی: 2022/06/30

نویسنده: Dagmar Reiche; تجدید نظر شده: دود یاس

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا