دیپ فیک

دیپ فیک ، یک تکنولوژی بر پایه هوش مصنوعی است مورد استفاده برای تولید یا تغییر محتوای ویدئو به طوری که آن چیزی را ارائه می دهد که در واقع رخ نمی دهد. دیپ فیک (Deep Fake) یک تکنیک است که با کمک یادگیری عمیق و هوش مصنوعی می‎تواند یک فیلم و تصویر را روی یک فیلم دیگر قرار دهد به گونه ای که گویی هردو ویدیو یکی است.

با این فناوری می‎شود محتوای ویدیو را تولید کرد و یا تغییر داد و درنهایت آن چیزی را ارائه داد که در واقعیت رخ نداده است. بعنوان مثال، می‎شود یک فرد خاص را درحال حرف زدن و یا انجام کارهای خاصب نشان داد که درواقعیت توسط آن فرد انجام نشده است.

تکنولوژی دیپ فیک (Deepfake)، شکل صورت، حالات و نقاط نختلف صورت فرد را ازطریق دوربین ها کشف کرده و جعل می‎کند و می‎تواند همان چهره را درحال حرکت، صحبت کردن و انجام کارهای مختلف نشان دهد.

Deep Fake

در ماه قبل، facebook از حذف یک فیلم ادیت شده‌ی نانسی پلوسی، رئيس مجلس نمایندگان آمریکا، خودداری کرد؛ اما این هفته با ویدئو جعلی مربوط‌ به مدیرعامل خود چه خواهد کرد؟ این ویدیو که چند روز پیش در اینستاگرام منتشر شد، فیلمی جعلی از زاکربرگ است که می‎گوید:

“As some very high-quality but obviously fake deepfakes have gone viral, I think business and government leaders have begun to realize the potential for disruption they could create”

“فقط یک لحظه فردی را تصور کنید که کنترل کامل بر اطلاعات به‌سرقت‌رفته‌ی میلیاردها انسان، اسرار، زندگی و آینده‌ی آن‌ها دارد. من این را مدیون Spectre هستم. Spectre به من نشان داد کسی که اطلاعات را کنترل می‌کند، کنترل آینده را دراختیار دارد.”

دقت ویدیو های Deep Fake روز به روز بیشتر می‎شود به گونه ای که دیگر نمی‎شود جعلی یا واقعی بودن این ویدیو ها را تشخیص داد.

ویدیویی که مشاهده می‎کنید یک ویدیوی دیپ فیکی از کیم کارداشیان که Bill Posters با همکاری آژانس تبلیغاتی Canny ساخته شده که یک کلیپ یک دقیقه‎ ای از مصاحبه یازده دقیقه ‏‎ای کیم کارداشیان ساخته که از قدرت شبکه های اجتماعی و تاثیر آن روی مردم صحبت می‎کند.

theguardian : Source

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here