لبخند زیبا یکی از اصلی ترین اصول زیبایی است. ظاهر دندان های شما تأثیر بسزایی در عزت نفس و اعتماد به نفس شما دارد. در عین حال باعث جذابیت و جوانی شما می شود . اگر به دنبال سفید کردن دندانهای خود با روکش لمینت و کامپوزیت هستید این مقاله را از دست ندهید. اگر به دلیل فضای ناهموار بین دندانهایتان احساس راحتی نمی کنید ،به لطف دندانپزشکی زیبایی مدرن ، هنگام سلام و احوالپرسی با افراد دیگر می توانید از لبخندی زیبا لذت ببرید.

لمینت دندان

تفاوت بین لمینت و کامپوزیت

آنها از مواد نازک ، ویفره ای ، دندان رنگ و سفارشی ساخته شده اند که به جلوی دندان شما متصل شده و انواع مشکلات دندانی را برطرف می کنند. تصمیم گیری در مورد اینکه کدام تکنیک برای شما مناسب است ، به مجموعه معیارهای متفاوتی برمی گردد.

لمینت سرامیکی ، تفاوت کامپوزیت با لمینت

روکش کامپوزیت و لمینت در مورد موارد زیر بسیار موثر هستند:

  • اصلاح دندانهای کج 
  • بازگرداندن دندانهای شکسته یا بریده شده
  • دندانهای لکه دار یا تغییر رنگ داده در صورتی که درمان سفید کننده دندان کار نمی کند
  • دندانهایی که در اثر سایش کوتاه شده اند
  • دندانهایی که فاصله آنها از یکدیگر بسیار زیاد است
  • دندان های بد شکل

مزایای روکش کامپوزیت

روکش های کامپوزیت دارای مزایای زیادی نسبت به ورقه هستند که عمده ترین آنها هزینه است. به طور متوسط ​​، لمینت دندان ها دو برابر کامپوزیت ها گران هستند ، که با توجه به اینکه بیشتر روش های درمانی تحت پوشش بیمه نیستند ، برای برخی از افراد بسیار مهم است ، به این معنی که احتمالاً از جیب شما برای درمان هزینه می کنید.

درمان سریع

روکش های کامپوزیت اغلب می توانند در یک قرار ملاقات تکمیل شوند. دندانپزشک دندان های شما را برای رزین آماده می کند و سپس روکش ها را مستقیماً از جلوی دندان های شما می تراشد. سپس رزین با استفاده از یک نور شدید سفت می شود و در آخر روکش های شما پرداخت می شود.

 رزین سایه دار دندان به طور مستقیم روی دندان قرار می گیرد (از این رو نام آن) در جایی که می تواند توسط دندانپزشک شکل گرفته و تراشیده شود. رزین شکل با استفاده از یک نور با شدت بالا سخت می شود ، پس از آن می توان لایه های اضافی رزین را اعمال کرد و پس از اتمام ، رزین باید صیقل داده شود تا ظاهری طبیعی و شبیه دندان ایجاد کند. بنابراین روش ترکیبی بسیار کمتر از ظروف چینی تهاجمی و سریعتر است.

کامپوزیت ونیر یا لمینت

روش لمینت بیشتر طول می کشد ، زیرا روکش های شما باید در آزمایشگاه دندانپزشکی تهیه و قبل از قرار بعدی به دندانپزشک تحویل داده شوند. دندان های شما نیز قبل از نصب روکش ها به آماده سازی بیشتری نیاز دارند.

برگشت پذیری

مسلماً بزرگترین مزیتی که روکش های کامپوزیت نسبت به لمینت دارند برگشت پذیری است. لمینت برای اینکه متناسب با روکش باشد ، نیاز به تغییر شکل دندان های طبیعی شما دارد.

مزایای دندانپزشکی لمینت

ماندگاری: اگرچه روکش های کامپوزیت دارای مزایای زیادی هستند ، اما یک زمینه وجود دارد که در آن نمی توانند با لمینت رقابت کنند.

دوام: ورقه ماده ای به مراتب قویتر از رزین کامپوزیت است (حتی با پیشرفت مواد رزین طی سالها).

ورقه ورقه ها به طور متوسط ​​10-15 سال دوام می آورند ، اگرچه وقتی بهداشت دهان و دندان را رعایت می کنید و دستورالعمل های دندانپزشک خود را دنبال می کنید ، می توانند حتی بیشتر طول بکشد. روکش های کامپوزیت تقریباً به نیمی از طول می کشند ، معمولاً 5-7 سال.

. یعنی اگرچه ممکن است هزینه کامپوزیت ها نیمی از لمینت ها باشد ، اما ماندگاری آنها فقط نیمی است. بنابراین کدام مقدار بهتر است؟

اکثر دندانپزشکان موافقند که لمینت ها طبیعی ترین زیبایی دندان را دارند. لمینت کیفیت شفافی دارد که کاملاً شبیه مینای دندان است. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی که پس از درمان اعمال می شود ، در برابر لکه گیری و برش خوردگی بسیار مقاوم است . از طرف دیگر ، روکش های کامپوزیت بیشتر متخلخل هستند و بنابراین در معرض لک شدن هستند . به این معنی که برای اجتناب از برخی غذاهای لکه دار. همچنین برای دستیابی به زیبایی دندان مانند نیاز به پرداخت مواد کامپوزیتی است . و حتی پس از آن کاملاً مقایسه نمی شود.

راه حل درمانی مناسب

به عنوان مثال ، ممکن است تغییر رنگ قابل توجه و یا مسایل مربوط به فاصله با روکش های کامپوزیت به اندازه کافی قابل درمان نباشد ، و چینی را به تنها گزینه خود تبدیل کنید . دندانپزشک شما به عنوان بخشی از مشاوره ، ارزیابی دقیق دهان و دندان را برای تعیین گزینه های شما انجام می دهد.

لمینت سرامیکی بهتر است یا کامپوزیت

در برخی شرایط ، برخی دندانها یا افراد کاندیدای مناسبی برای روکش دندان نیستند. که شامل موارد زیر باشد:

دندانهایی با پوسیدگی یا بیماری لثه فعال. این شرایط باید قبل از ساخت و اتصال روکش های دندان درمان شود.

دندان های ضعیف شده اگر مقدار قابل توجهی از ساختار دندان از بین رفته باشد یا با پر شدن زیاد جایگزین شده باشد ، دندان آنقدر قوی نیست که بتواند با روکش دندان کار کند. تاج دندان در این مورد راه حل های مناسب تری است.

دندانها به شدت بد حالت یا دندانهای نامرتب ، اوربیت و اندربایت. برای اصلاح این مشکلات پیچیده تر ، به درمان ارتودنسی نیاز است.

دندان درآوردن و ساییدن عادت می تواند به راحتی روکش های دندان را خرد کند. قبل از شروع هرگونه قرار دادن روکش دندان ، باید  تراش دندان (که به آن دندان قروچه نیز گفته می شود) درمان شود. محافظان شب دندان ممکن است در بعضی موارد راه حلی برای این امر باشد.

وقتی دانستید که دندانپزشکی کامپوزیت ونیر و لمینت می تواند گزینه خوبی برای شما باشد (این کار معمولاً پس از تجزیه و تحلیل کامل زیبایی انجام می شود) ، باید بر اساس تعدادی از فاکتورها (از قبیل وقت و بودجه ، نوع کار مورد نیاز و غیره).

تفاوت لمینت دندان با کامپوزیت

نگهداری روکش لمینت و کامپوزیت

نگهداری از کامپوزیت ونیر و دندانپزشکی لمینت شما نسبتاً ساده است. چند پیشنهاد ، به ترتیب:

لطفاً برای جلوگیری از مشکلات بهداشت دهان و دندان همانند مسواک زدن و استفاده از نخ دندان استفاده کنید. روکش کامپوزیت و ورقه ورقه به طور معمول بهترین نوع ترمیم بافت لثه است که در حال حاضر در سلاح های مصنوعی خود داریم. با نخ دندان و مسواک زدن به روکش های خود آسیب نمی رسانید. هر نوع خمیر دندان ساینده قابل قبول است. یک رژیم مراقبت از منزل خوب ، موفقیت ترمیم های لمینت شما را برای سالهای آینده تضمین می کند.

برخی از حساسیت ها به سرما و گرما ممکن است بعد از قرار دادن روکش های شما احساس شود. برخی از حساسیت ها کاملا طبیعی است و معمولاً پس از یکی دو هفته از بین می رود. اگر این حساسیت باید باقی بماند یا شما را نگران کند ، لطفاً با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

پس از قرار دادن ، ورقه ورقه های شما بسیار محکم هستند و در برابر بیشتر نیروهایی که یک رژیم غذایی معمولی به آنها وارد می کند مقاومت می کنند . با این حال ، باز کردن مغزهای پسته با دندان ، جویدن استخوان یا سیب تافی احتمالاً ایده خوبی نیست. مانند اکثر موارد ، عقل سلیم نیز باید غالب باشد.

ادامه مطلب تفاوت لمینت و کامپوزیت …

اگر شما می دانید که یک ماشین سنگ زنی یا فشار دهنده هستید ، لطفاً دندانپزشک خود را در جریان بگذارید . او یک محافظ شبانه نرم برای پوشیدن شما ایجاد می کند تا استرس های وارد شده بر روی دندان های شما هنگام خواب را به حداقل برساند.

مانند هر چیز دیگری در دهان ، ممکن است مستعد ساییدگی و پارگی باشد. گاهی اوقات کامپوزیت روکش ها می توانند کمی تراشه بگیرند ، اما در بیشتر موارد ترمیم آنها بسیار آسان است. یکی از آنها بدشانسی خواهد بود که در پنج سال اول تراشه آنها را بگیرند مگر اینکه یک مشکل سنگزنی قابل توجه وجود داشته باشد

کامپوزیت بهتره یا لمینت

اگر تغییرات قابل توجهی در شکل دندان های شما ایجاد شده باشد ، گاهی اوقات ممکن است بیمار دچار لیس شود که حدود یک هفته طول بکشد. در موارد نادر خود به خود برطرف نمی شود ، دندانپزشک می تواند برای برطرف کردن آن تنظیماتی انجام دهد.

پرسش و پاسخ

کدام روکش ها طبیعی ترین به نظر می رسند؟

روکش های دندانی به صورت سفارشی ساخته می شوند تا ضمن اصلاح مواردی که می خواهید ، به دندان های طبیعی شما نزدیک باشند.

با این حال ، لایه های لمینت از پایان طبیعی تری برخوردار هستند ، زیرا مواد نور را به روشی کاملاً مشابه مینای دندان منعکس می کنند. روکش های کامپوزیت هنوز هم وقتی صیقل می خورند طبیعی به نظر می رسند.

ابتدا قبل از هر کاری باید روش های کاشت دندان را بررسی کنید به دلیل آن که اگر حتی 1 دندان آسیب دیده داشته باشید نمی توانید دندان های خود را روکش کنید. قبل از هر گونه اقدامی برای روکش و زیبایی دندان های آسیب دیده ترمیم آنها است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here