اعتیاد یک بیماری پیچیده است ، اما تقریباً یک قرن مطالعه علمی به محققان کمک کرده است تا درک عمیق تری از نحوه عملکرد آن داشته باشند. در این مقاله سعی کرده ایم به بررسی انواع مواد مخدر اعتیاد آور ، انواع مواد مخدر و روش های درمانی ، درمان اعتیاد مسکونی ، درمان اعتیاد روانپزشکی می پردازیم.

این تحقیق با تغییر چشمگیر در نحوه صحبت درباره اعتیاد به اوج خود رسیده است: اعتیاد اکنون به عنوان بیماری مغز طبقه بندی می شود ، نه یک نارضایتی یا انتخاب شخصی.

 انواع اعتیاد مواد مخدر و روش های درمانی

بیشتر افراد وقتی درمورد اعتیاد می شنوند به مصرف مواد فکر می کنند ، اما این تنها نوع اعتیاد نیست.

تحقیقات نشان می دهد که اعتیاد به مواد مانند الگوهای رفتاری اجباری مانند قمار یا خرید کار می کند.

انواع اعتیاد

امروزه بیشتر متخصصان دو نوع اعتیاد را تشخیص می دهند:

اعتیاد شیمیایی : این نشان دهنده اعتیاد ناشی از استفاده از مواد است.

اعتیاد رفتاری : این به اعتیاد مربوط است که شامل رفتارهای اجباری است. این رفتارهای مداوم و تکراری است که شما انجام می دهید حتی اگر آنها هیچ فایده ای نداشته باشند.

اعتیاد به طور کلی چگونه کار می کند
قبل از ورود به انواع مختلف اعتیادها ، درک برخی از عناصر کلی اعتیاد مفید است.

سیستم پاداش انواع اعتیاد

اعتیاد با عملکرد طبیعی مغز به ویژه در سیستم پاداش تداخل دارد.

هنگامی که کاری انجام می دهید که به نظر شما لذت بخش باشد ، خواه با بهترین دوست خود باشید ، نوشیدن یک بطری شراب یا استفاده از کوکائین ، این سیستم پاداش ، انتقال دهنده عصبی دوپامین را به همراه سایر مواد شیمیایی آزاد می کند.

برخلاف تصور عامه ، دوپامین در واقع احساس خوشبختی یا سرخوشی ایجاد نمی کند. درعوض ، به نظر می رسد که ارتباط مغز شما بین موارد خاص و احساس لذت را تقویت می کند و باعث می شود که در آینده دوباره به جستجوی آن چیزها بپردازید.

بهترین و سریعترین روش ترک اعتیاد

هوس و تحمل

تمایل به تجربه مجدد این ارگاسم می تواند منجر به هوس ماده یا رفتار شود ، به خصوص هنگامی که با همان نشانه هایی روبرو می شوید (مانند یک مهمانی که مثلاً مردم در آن می نوشند). این هوس ها اغلب اولین نشانه اعتیاد است.

همانطور که شما همچنان به استفاده از یک ماده یا درگیر شدن در یک رفتار هستید ، مغز شما همچنان به تولید دوپامین بیشتری ادامه می دهد. در نهایت ، شما می دانید که در حال حاضر دوپامین زیادی در مغز شما وجود دارد و شما در پاسخ به محرک های طبیعی تولید کمتری شروع می کنید.

انواع اعتیاد چیست

با این حال ، یک مشکل وجود دارد : سیستم پاداش مغز شما هنوز هم به همان مقدار دوپامین نیاز دارد تا همانطور که باید عمل کند.

به مدت طولانی ، برای جبران آنچه مغز شما آزاد نمی کند ، باید از مواد بیشتری استفاده کنید. این اثر را تحمل می گویند.

عدم علاقه به فعالیت های دیگر

با پیشرفت اعتیاد ، معمولاً از دست دادن علاقه به سرگرمی ها و چیزهای دیگر که قبلاً از آنها لذت می برید ، معمول است.

این اتفاق می افتد زیرا مغز شما دیگر در پاسخ به محرک های طبیعی مانند رابطه جنسی یا ایجاد هنر ، دوپامین به اندازه کافی ایجاد نمی کند.

حتی وقتی می خواهید از مصرف یک ماده یا درگیر شدن در یک رفتار متوقف شوید ، ممکن است احساس کنید که هنوز به آن احتیاج دارید تا احساس خوبی در مورد هر چیزی داشته باشید.

انواع اعتیاد – از دست دادن کنترل

اعتیاد معمولاً ناتوانی در کنترل مصرف مواد یا رفتارهای خاص را شامل می شود. این امر می تواند منجر به از دست رفتن شغل ، مشکلات بهداشتی و نگرانی در رابطه شود.

انواع مواد مخدر و مضرات آن

در پاسخ ، شما ممکن است تصمیم بگیرید که از ماده یا رفتار خود صرف نظر کنید ، تنها با وجود تلاشهای خوب ، متوجه شدید که دچار کمبود می شوید.

درباره اعتیاد شیمیایی چه می دانید

صحبت در مورد اعتیاد شیمیایی می تواند مشکل باشد زیرا غالباً سردرگمی درمورد اینکه چه چیزی سوء مصرف مواد ، وابستگی و اعتیاد را تشکیل می دهد وجود دارد.

به همین دلیل است که جدیدترین نسخه کتابچه راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی (DSM-5) اصطلاح “اختلال در مصرف مواد” را توصیه می کند. این طبقه بندی شامل معیارهای تشخیصی دیگری برای کمک به متخصصان مراقبت های بهداشتی بین موارد خفیف ، متوسط ​​و شدید است.

بسیاری از متخصصان نیز آن را ترجیح می دهند زیرا از اصطلاحاتی مانند “سوء استفاده” جلوگیری می کند که می تواند ننگی از اعتیاد را افزایش داده و افراد را از درخواست کمک جلوگیری کند.

علائم رایج اختلال در مصرف مواد شامل موارد زیر است:

 • هوس به اندازه کافی شدید که توانایی شما در تفکر در مورد چیزهای دیگر را تحت تأثیر قرار دهد
 • لزوم استفاده از ماده بیشتر برای تجربه همین تأثیرات
 • ناراحتی اگر نمی توانید به راحتی به ماده دسترسی پیدا کنید
 • استفاده از یک ماده خطرناک مانند رانندگی یا کار هنگام استفاده از آن
 • مشکل در مدیریت کار ، مدرسه یا مسئولیت خانه به دلیل سوء مصرف مواد
 • دوستی یا مشکلات ارتباطی مربوط به مصرف مواد مخدر
 • وقت خود را صرف فعالیتهایی کنید که قبلاً از آنها لذت می بردید
 • عدم توانایی در استفاده از ماده
 • علائم ترک هنگام تلاش برای ترک سیگار

انواع اعتیاد ها

انواع مواد های اعتیاد آور

 • الکل
 • مواد افیونی ، از جمله هروئین و همچنین داروهای تسکین دهنده درد مانند اکسی کدون و مورفین
 • کنف
 • نیکوتین
 • آمفتامین ها
 • کوکائین
 • متامفتامین

درباره اعتیادهای رفتاری چه می دانید

در مورد مفهوم اعتیادهای رفتاری و اینکه آیا واقعاً اعتیاد به آن دارد ، اختلاف نظر وجود دارد. با این حال ، اکنون دو نوع اعتیاد رفتاری را تشخیص می دهد:

 • اعتیاد به قمار
 • اختلال بازی اینترنت

در حالی که اکثر متخصصان پزشکی موافق هستند که برخی از الگوهای رفتاری با گذشت زمان می تواند به یک مشکل تبدیل شود.

هنوز برخی بحث برانگیز وجود دارد:

 • نقطه ای که در آن رفتارها اعتیاد آور می شوند
 • رفتارهای خاصی که می تواند اعتیاد آور باشد
 • به عنوان مثال ، برخی ممکن است موافق باشند که خرید ، رابطه جنسی و اعتیاد به ورزش وجود دارد اما این عقیده را که افراد می
 • توانند به فیس بوک معتاد شوند ، زیر سوال می برند.
 • در نتیجه هیچ معیار تشخیص رسمی وجود ندارد.

اثرات اعتیاد بر رفتار

با این حال ، آهنگ های عمومی از یک اعتیاد به رفتار بالقوه عبارتند از:

 • گذراندن مدت زمان طولانی درگیر شدن در رفتار
 • مشارکت در رفتار را حتی اگر این امر بر زندگی روزمره ، مسئولیت ها یا روابط تأثیر منفی بگذارد ، ترغیب می کند
 • برای مدیریت احساسات ناخواسته از رفتار استفاده کنید
 • در مورد زمان صرف شده بر روی آن ، رفتار را مخفی کنید یا به دیگران دروغ بگویید
 • مشکل در جلوگیری از رفتار
 • تحریک پذیری ، اضطراب ، افسردگی یا سایر علائم ترک هنگام تلاش برای ترک سیگار
 • احساس نیاز به ادامه رفتار حتی اگر باعث پریشانی شود 

اعتیادهای رفتاری

 • عمل اعتیاد
 • اعتیاد به مواد غذایی
 • اعتیاد جنسی
 • اعتیاد به تلویزیون
 • اعتیاد به فیس بوک (رسانه های اجتماعی)
 • از مواد درمانی استفاده می کنند
 • ترک یا کنترل سوء مصرف مواد به خودی خود اغلب بدون پشتیبانی یک متخصص آموزش دیده بسیار دشوار است.

به طور معمول ، اولین قدم در درمان برخی از انواع اختلالات مصرف مواد ، از جمله مواردی که شامل الکل ، بنزودیازپین ها و هروئین می شود ، معمولاً شامل سم زدایی تحت نظارت پزشکی است. این بیماری نمی تواند بهبود یابد ، اما می تواند به مردم کمک کند با خیال راحت روند برداشت را انجام دهند.

از آنجا معمولاً یکی (یا ترکیبی از موارد زیر) توصیه می شود.

درمان مسکونی

توانبخشی یا درمان مسکونی شامل ماندن در یک مرکز درمانی است که در آن درمانگران آموزش دیده مراقبت و پشتیبانی پزشکی را ارائه می دهند. برخی از برنامه ها فقط چند هفته طول می کشد ، در حالی که برخی دیگر ممکن است از چند ماه تا یک سال به طول انجامد.

بسیاری از برنامه های توانبخشی همچنین شامل عناصر روش های درمانی زیر هستند.

ترک اعتیاد رفتاری

درمان روانپزشکی

اعتیاد و مشاوره روان درمانی می تواند به بهبودی کمک کند ، به خصوص اگر کسی برای مقابله با احساس دردناک شروع به استفاده از مواد کند.

یک درمانگر می تواند به آنها در کشف برخی از دلایل اساسی استفاده از داروها کمک کند و راهکارهای جدیدی برای مقابله با این چالش ها ارائه دهد.

دارو

در بعضی موارد ، داروها می توانند به افرادی که از طریق اعتیاد استفاده می کنند ، کمک کنند موفقیت بیشتری در بهبودی داشته باشند.

به ویژه می تواند در جلوگیری از عود در افراد مبتلا به اختلال در مصرف مواد از جمله الکل ، نیکوتین یا مواد افیونی مفید باشد. این داروها به روش های مختلفی کار می کنند ، اما به طور کلی به کاهش هوس و کاهش علائم ترک کمک می کنند.

ارائه دهندگان درمان معمولاً استفاده از داروها را به همراه سایر درمانها ، مانند درمان ، برای رفع عوامل اساسی توصیه می کنند.

گروه های پشتیبانی

برنامه های 12 مرحله ای مانند الکلی های ناشناس و مواد مخدر ناشناس به بسیاری از افراد در بهبودی کمک می کند. این برنامه ها به روش های خودیاری متکی هستند و شامل پشتیبانی گروه ناشناس از سایر افراد در جهت بهبود می شوند.

انواع اعتیاد مواد مخدر

راحتی و جهت گیری دیگران که به سمت بهبود تلاش می کنند می تواند تفاوت بزرگی ایجاد کند. با این حال ، این برنامه ها معمولاً به تنهایی پشتیبانی کافی را ارائه نمی دهند. به علاوه ، مدل 12 مرحله ای برای همه کار نمی کند.

برنامه های دیگر ، مانند SMART Recovery ، ممکن است برای افرادی که به دنبال یک رویکرد علمی تر برای پشتیبانی گروه هستند ، گزینه بهتری باشد.

درمان اعتیادهای رفتاری

مانند اعتیادهای شیمیایی ، بسیاری از عوامل مختلف می توانند در اعتیادهای رفتاری نقش داشته باشند. روش های درمانی می توانند متفاوت باشند ، اما درمان معمولاً اولین توصیه است.

درمان روانپزشکی
نوعی از درمان که به عنوان درمان شناختی رفتاری شناخته می شود، برای اعتیادهای رفتاری مفید باشد.

شناخت درمانی رفتاری بر توجه به افکار و عواطف ناشی از پریشانی و یادگیری چگونگی تغییر نام آنها در لحظه کنونی متمرکز است. این امر به همراه مهارت های مقابله ای مؤثرتر ، می تواند نیاز به رفتارهای اعتیاد آور را کاهش دهد.

درمان انواع اعتیاد

انواع دیگر درمانی همچنین می تواند به موارد اساسی که ممکن است در اعتیادهای رفتاری ، مانند نگرانی های رابطه ایفا کنند ، کمک کند.

سایر درمان ها

گروه های خودیاری و انواع دیگر حمایت همسالان می توانند به درمان اعتیادهای رفتاری کمک کنند ، به ویژه هنگامی که در ترکیب با درمان استفاده می شود.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که داروهای ضد افسردگی SSRI در درمان رفتارهای اعتیاد آور می توانند مزایایی داشته باشند.

سخن آخر

ممکن است کارشناسان هنوز اطلاعات بیشتری در مورد چگونگی و چرا اعتیاد کسب کنند ، اما یک چیز واضح است: اعتیاد قابل درمان است.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here