آماده ترک سیگار هستید؟

سیگار کشیدن می تواند اثرات منفی بر سلامتی شما بگذارد ، مانند افزایش خطر ابتلا به بیماری های جدی مانند سرطان و بیماری های قلبی. همچنین می تواند منجر به مرگ زودرس شود. در این مقاله به بررسی ترک سیگار ، بعد از ترک سیگار ، علائم ترک سیگار میپردازیم. تا انتها مطلب با ما همراه باشید.

تاثیر سیگار بر کرونا

ترک اعتیاد به مواد مخدر

اگرچه این خطرات انگیزه خوبی برای ترک هستند ، ترک به دلیل علائم ترک ممکن است برای بعضی از افراد دشوار باشد. این موارد می تواند شامل عصبی ، سردرد و هوس شدید نیکوتین باشد.

 

در حالی که حکم می تواند یک چالش باشد ، فواید سلامتی جسمی و روحی شما ارزش آن را دارد.

فواید بعد از ترک سیگار چیست ؟

در طی یک ماه از ترشح ، بسیاری از گیرنده های نیکوتین موجود در مغز شما به حالت عادی باز می گردند و چرخه اعتیاد را می شکنند.

جریان بهتری

جریان خون شما در طی دو تا 12 هفته از لحظه قطع سیگار بهبود می یابد. این ورزش را تسهیل می کند و خطر حمله قلبی را کاهش می دهد.

افسردگی بعد از ترک سیگار

بهبود طعم و بو دهان  با ترک سیگار

سیگار کشیدن به انتهای عصب در بینی و دهان آسیب می زند و حس طعم و بو را لکه دار می کند. تنها در 48 ساعت پس از متوقف شدن ، انتهای عصب شروع به رشد می کنند و حس طعم و بوی شما بهبود می یابد.

انرژی بیشتر

در کنار بهبود تنفس و ورزش ، افزایش اکسیژن در بدن شما انرژی بیشتری به شما می دهد.

تقویت سیستم ایمنی بدن با ترک سیگار

ترک سیگار گردش خون را بهبود می بخشد ، سطح اکسیژن را بالا می برد و التهاب را کاهش می دهد – همه این باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود و این امر باعث می شود مبارزه با سرماخوردگی و سایر بیماری ها آسان تر شود.

پاک کننده دندان و دهان

سیگار کشیدن دندانهای زرد ، باعث بوی بد دهان شده و خطر عفونت های دهان را افزایش می دهد. طی یک هفته از بازنشستگی ، شما شروع به دیدن و احساس تفاوت در دهان خواهید کرد.

عوارض بعد از ترک سیگار

زندگی جنسی بهبود یافته

سیگار کشیدن می تواند به زندگی جنسی شما آسیب برساند. این بیماری خطر نعوظ در مردان را افزایش می دهد و با کاهش روانکاری دستگاه تناسلی و دفعات ارگاسم در عملکرد جنسی زنان نقش دارد.

خطر ابتلا به سرطان کمتر است

ممکن است پس از بازنشستگی چندین سال طول بکشد ، اما خطر سرطان را کاهش می دهد ، مانند:

 • سرطان ریه
 • سرطان مری
 • سرطان کلیه
 • سرطان مثانه
 • سرطان پانکراس

عوارض جانبی بعد از ترک سیگار

عوارض جانبی ترک سیگار برای بعضی ها شدید است. بسیاری از افراد هنگام عود بیماری احساس می کنند که آنفولانزا دارند.

ترمیم ریه بعد از ترک سیگار

سردرد و حالت تهوع

سیگار کشیدن روی هر سیستم بدن شما تأثیر می گذارد. سردرد ، حالت تهوع و سایر علائم جسمی رایج است ، زیرا نیکوتین از بدن شما خارج می شود.

سوزن زدن در دست و پا

از آنجا که گردش خون شروع به بهبود می کند ، ممکن است در دست و پایتان احساس سوزن شدن کنید.

سرفه بعد از ترک سیگار

ممکن است هنگامی که ریه های شما شروع به پاکسازی مخاط و سایر بقایای سیگار کشیدن می کنند ، دچار سرفه و گلودرد شوید.

بعد از ترک سیگار چه باید کرد؟

افزایش اشتها و همراهی با افزایش وزن

افزایش انرژی شما هنگام ترک سیگار باعث افزایش اشتهای شما می شود. بعضی افراد بیشتر بخاطر اینکه سیگار را جایگزین مواد غذایی می کنند ، برای مقابله با عادت سیگار کشیدن “دست به دهان” جایگزین می شوند. هر دو منجر به افزایش وزن می شوند.

هوس شدید نیکوتین

بدن شما هنگام سیگار کشیدن به نیکوتین معتاد است. وقتی او بدون او بیرون می رود او را هوس می کند. قله های شور بین علامت دو هفته و چهار هفته ای قرار دارند.

عصبیت ، ناامیدی و عصبانیت

شما در حال ایجاد تغییر بزرگی هستید – ذهن و بدن شما باید در تسلیم شدن از چیزی که هدف خود را رها می کنید ، سازگار شوند. بیشتر اوقات باعث عصبی و عصبانیت می شود.

یبوست

نیکوتین بر روده و روده کوچک تأثیر می گذارد. هنگامی که نیکوتین می خورید ، ممکن است یبوست را تجربه کنید زیرا بدن شما بدون آن به پیاده روی تنظیم می شود.

تغییرات چهره بعد از ترک سیگار

اضطراب ، افسردگی و بی خوابی بعد از ترک سیگار

افراد سیگاری خطر ابتلا به افسردگی و اضطراب را افزایش می دهند ، اگرچه دلیل این امر مشخص نیست. شما ممکن است سیگار بکشید تا احساس بهتری داشته باشید. وقتی سیگار کشیدن را متوقف می کنید ، ممکن است احساس اضطراب و افسردگی کنید. بی خوابی نیز شایع است.

افسردگی یک وضعیت جدی است. بهتر است این روش را با یک متخصص پزشکی انجام دهید ، که ممکن است درمان را با تماس ، داروها یا نور درمانی توصیه کند. برخی از داروهای جایگزین برای استفاده در کنار یک درمان تجویز شده توسط پزشک شامل موارد زیر است:

 • اسیدهای چرب امگا 3
 • طب سوزنی
 • ماساژ
 • مراقبت
تمرکز مشکل

هرگونه عارضه جانبی ترک سیگار می تواند در ابتدا تمرکز آن را دشوار کند.

دهان خشک

سیگار کشیدن یکی از دلایل عمده خشکی دهان است. استرس و اضطراب همراه با ترک می تواند با تنظیم شما بدتر شود.

جدول زمانی ترک سیگار
 • 20 دقیقه پس از متوقف کردن نبض خود را قطره می کنید. سیگار فشار خون شما را بالا می برد و ضربان قلب شما را بالا می برد. ضربان قلب شما طی 20 دقیقه از آخرین سیگار شما به سطح عادی کاهش می یابد.
 • 8 تا 12 ساعت پس از قطع ، سطح منوکسید کربن در خون کاهش می یابد. مونوکسید کربن همان بخار خطرناک است که ناشی از انتشار گازهای گلخانه ای خودرو است. باعث بالا رفتن ضربان قلب شما شده و باعث تنگی نفس می شود. طی 8 تا 12 ساعت ، مونوکسید کربن خوب در خون فرو می رود ، و اکسیژن در خون شما بالا می رود.
 • 48 ساعت بعد از متوقف کردن بوی و طعم شما بهبود می یابد. انتهای عصبی تحت تأثیر سیگار شروع به رشد مجدد می کند و حس بویایی و طعم شما را بهبود می بخشد.
 • دو تا 3 ماه بعد از قطع شدن ، خطر حمله قلبی کاهش می یابد. بهبود گردش خون ، کاهش فشار خون و ضربان قلب و سطح بهتر اکسیژن و عملکرد ریه – همه اینها خطر حمله قلبی را کاهش می دهد.

عوارض ترک یکباره سیگار

بعد از ترک سیگار 
 • یک تا 9 ماه پس از بازنشستگی احساس کمبود نفس و سرفه خواهید کرد. سرفه ، تنگی نفس و احتقان سینوس کاهش می یابد. در کل احساس انرژی بیشتری خواهید کرد.
 • یک سال پس از متوقف کردن خطر ابتلا به بیماری های قلبی به نصف کاهش می یابد. سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.
 • 5 سال پس از قطع خطر سكته مغزي كاهش مي يابد. بسته به مدت زمان مصرف سیگار و سلامتی عمومی ، خطر سكته مغزی شما به همان اندازه كسی خواهد بود كه در طی 5 تا 15 سال از ترک سیگار هرگز سیگاری دود نكرده است.
 • 10 سال پس از متوقف کردن خطر ابتلا به سرطان ریه به شخصی که هرگز سیگاری نکشیده است ، کاهش می یابد. خطر مرگ شما در اثر سرطان ریه از طرف فردی خواهد بود که هرگز سیگار نکشیده است. خطر ابتلا به سرطان دیگری بطور چشمگیری کاهش می یابد.
 • 15 سال پس از متوقف کردن خطر ابتلا به بیماری های قلبی همان کسی است که هرگز سیگار نکشیده است. پس از بازنشستگی ، کلسترول خون ، خونریزی نازک تری (که خطر لخته شدن خون را کاهش می دهد) و فشار خون کاهش می یابد.
قطع سیگار در مقابل قطع بخارات

ممکن است هنگام سیگار کشیدن ، تبخیر به نظر برسد که کمترین حالت را داشته باشد. بخار ممکن است از دخانیات کمتر مضر باشد ، اما هنوز حاوی نیکوتین و سایر مواد شیمیایی سمی است که بسیاری از آنها نیز در سیگار معمولی یافت می شود.

عوارض ترک سیگار چند روز است

حتی برخی از دودهای حاوی نیکوتین حاوی نیکوتین هستند. ترک کردن بی تفاوتی درست مثل ترک سیگار برای برخی افراد می تواند کار را دشوارتر کند.سرفه بعد از ترک سیگار

یک پزشک پیدا کنید تا به شما در ترک کمک کند

پزشک می تواند در ترک سیگار به شما کمک کند. اگر آمادگی خود را ترک کرده اید ، با پزشک خود مشورت کنید و یا یک پزشک برای کمک به ترک خود پیدا کنید. پزشک می تواند در مورد داروهایی که می تواند به شما در ترک منابع یا تماس با منابع محلی کمک کند ، با شما صحبت کند.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here