دلیل بالا بودن قیمت دلار چیست؟

قیمت دلار در حالی که از 25000 تومان فراتر رفته است ، تعویض کنندگان پول می گویند که هیچ کس دیگر نسبت به افزایش قیمت و عدم تغییر قیمت تکان دهنده بازار حساس نیست.

بازار ارز ایران اکنون در وضعیت آشفته و عجیبی قرار دارد. وقتی قیمت دلار به 18 هزار تومان رسید ، عبدالناصر همتی ، رئیس بانک مرکزی امسال برای دومین بار اعلام کرد که قیمت ها در آینده کاهش می یابد و تأکید کرد که قیمت دلار در بازار واقعی نیست. وی در صفحه شخصی خود بارها و بارها از مشارکت سرمایه گذاران در بازار ارز جلوگیری کرد و تأکید کرد که سرمایه گذاران مسئولیت ضررها را بر عهده خواهند گرفت ، اما اکنون دلار در چهار ماه گذشته یعنی بین فروردین تا تیر شاهد افزایش 10 هزار تومانی بوده است. هیچ کس از سرمایه گذاری در بازار رنج نمی برد و کسی باور نمی کرد که دلار دوباره از 15،000 تومان عقب نشینی کند.

دلیل بالا بودن قیمت دلار چیست؟

مانور سازندگان سیاست خارجی در برابر بازگشت ارزهای خارجی از صادرات غیرنفتی ممکن است بارزترین دلیل افزایش ارزش دلار باشد. آقای حمید حسینی دبیرکل اتاق ایران و عراق نظر دیگری دارد. وی می گوید: آنچه باعث شده دلار این روزها بی ارزش نشود ، عدم بازگشت ارز صادراتی نیست ، بلکه ورود صادرکنندگان به بازار و خرید ارزهای خارجی برای تسویه قراردادهای ارزهای صادراتی است و به نظر می رسد این وضعیت تا 7 مرداد ادامه یابد.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا قیمت ها پس از این مهلت کاهش می یابند یا خیر؟ وی گفت: من شک دارم که به این سؤال پاسخ مثبت خواهم داد.

افزایش قیمت دلار

داستان خریدارانی که ارز از بازار خریداری می کنند

داستان ساده ای نیست. حمید حسینی در پاسخ به این سؤال كه آیا این اقدام با منافع ملی منافات ندارد و آیا مبنایی برای افزایش ارز و رشد تورم فراهم نمی كند ، گفت: “بله ، این درست است ، اما این اتفاق می افتد.” صادرکننده این اقدام را برای تسویه حساب ارزی انجام می دهد و باید گفت که اجرای این فرمان که به معنای تعهد به صادرات مجدد ارز است ، فشار بر بازار ارز وارد کرده است که نمی توان از آن چشم پوشی کرد. در پایان ، وی گفت ، در تسویه ارزهای صادراتی مشکلاتی وجود دارد ، آسانترین راه برای برخی صادرکنندگان اعم از صادرکنندگان حرفه ای و غیرحرفه ای خرید ارز است و می گویند ارزهای خود را آورده اند زیرا 20٪ صادرات را به عنوان ارز تشکیل می دهند. این می تواند در قالب اسکناس ارائه شود.

این کل داستان نیست. خبرها از بازار ارز نشان می دهد که علیرغم حجم کم معاملات پس از اعمال محدودیت شدید در خرید و فروش اوراق دلار ، این روزها معامله گران روزهای شلوغی را پشت سر می گذارند زیرا مردم عادی قصد دارند سرمایه خود را حفظ کنند. آنها به بازار می روند. بخشی از اسکناس های کشور دوباره به خانه می روند.

برآورد تقریبی دلار ” افزایش قیمت دلار “

برآورد دقیق از میزان اسکناس در خانه ها وجود ندارد ، اما برخی از مقامات آنها را بین 20 تا 30 میلیارد دلار تخمین می زنند. به عبارت دیگر ، بسیاری از ایرانیان در سالهای اخیر به منظور محافظت از سرمایه خود در مقابل تورم ، به پس انداز دلار متوسل شده اند و نزدیک به 30 میلیارد دلار یا شاید بیشتر از آن ، پول ایران در خانه های ایرانی ذخیره شده و از چرخه اقتصادی قطع شده است.
حسینی همچنین با تأکید بر افزایش سرمایه گذاری در بازار ارز اظهار داشت: افزایش خرید ارز توسط مردم عادی و صادرکنندگان دو دلیل مهم برای فشار بر بازار ارز است. البته او چهار دلیل را برای شرایط فعلی می بیند و در پاسخ به این سؤال که چقدر قیمت بالا می رود ، پاسخ روشنی نمی دهد.

موج جدید مهاجرت را کشف کنید

در بخش دیگری از گفتگو ، حسینی دلیل سوم را برای فشار آوردن به كسانی كه كیسه های بازگشت را بسته اند ، مقصر می داند. وی گفت: ” باید افراد سیاست گذار موج جدید مهاجرت را در نظر بگیرند. ” وی ادامه داد: “ما این روزها شاهد مهاجرت بیشتر و بیشتر هستیم و یکی از دوستان نزدیک من که در این زمینه فعالیت می کند می گوید که تعداد عجیب در تعداد مهاجران و مردم افزایش عجیبی دارد.” آنها مایل به پرداخت هزینه های گزاف برای رفتن هستند.

وی اظهار داشت ” افزایش قیمت دلار “

این موج جدید شامل ورزشکاران ، دانشجویان ، افراد مشهور ، هنرمندان ، اساتید دانشگاه ، کارمندان ، بازنشستگان و افراد عادی است و باید دلیل این امر را بررسی کنیم که مردم چرا سعی در ترک ایران دارند. مهاجرت این افراد فشار زیادی به اقتصاد وارد می کند زیرا این افراد ملک خود را به ارز تبدیل می کنند تا بتوانند آن را با خود ببرند.
وی تأکید کرد: “این موج عجیب فقط زمانی عجیب است که کرونا پروازهای خود را لغو کند.” تعداد افرادی که برای مهاجرت آماده می شوند به طرز چشمگیری افزایش یافته است ، با یک سرشماری جزئی می توان دریافت که وضعیت این منطقه بسیار عجیب است.

قیمت دلار

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here