فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

چای یا قهوه – کدام نوشیدنی صبحانه سالم تر و بهتر است؟

چای یا قهوه – کدام نوشیدنی صبحانه سالم تر و بهتر است؟

کدام بهتر – چای یا قهوه؟ بحث به اندازه خود نوشیدنی ها قدیمی است. این دو نوشیدنی کافئین دار در سراسر جهان بسیار پرطرفدار هستند و هر دو با وعده های غذایی صبحانه مصرف می شوند، البته پس از تهیه به روش های مختلفی. برخی افراد چای خود را با شیر دوست دارند، بعضی دیگر آن را فقط با کمی عسل و لیمو سیاه دوست دارند. هر دو نوشیدنی محرک صبحگاهی اعتیاد آور هستند و علاقه مندان به چای و قهوه هرگز نمی خواهند نوشیدنی مورد علاقه خود را برای هر چیز دیگری در صبح مبادله کنند.

اما این سؤال باقیمانده است، کدام نوشیدنی به عنوان یک نوشیدنی صبحگاهی برای شما بهتر و سالم تر است؟ همه ما می دانیم که کافئین هنگام مصرف بیش از حد برای سلامتی بد است. نوشیدن زیاد کافئین هر روزه می تواند تعدادی از مشکلات از جمله عصبی بودن، اضطراب، تحریک پذیری، ناراحتی معده و گاز و حتی ضربان قلب را نامنظم ایجاد کند. بنابراین، بیشتر متخصصان بهداشت به شما خواهند گفت که از مصرف کافئین بیش از حد خودداری کنید. سازمان غذا و داروی ایالات متحده یا FDS میزان مصرف کافئین بی خطر را ۴۰۰ میلی گرم تعیین کرده است که تقریباً چهار تا پنج فنجان قهوه کوچک است. با این کار بیایید نگاهی بیندازیم که کدام یک از این دو نوشیدنی محبوب برای مصرف با وعده های غذایی صبحانه شما بهتر است.

چای سیاه

چای یا قهوه: چه باید با صبحانه مصرف کنید؟

هر دو چای و قهوه دارای مزایا و اشکالاتی خاص خود هستند. به طور کلی، مصرف چای و قهوه بدون شیر و بدون قند نسبت به فنجان های مربوطه با شیر و شکر سالم تر است. چای سیاه نسبت به قهوه سیاه کافئین کمتری دارد. در حالی که چای سیاه حدود ۵۵ میلی گرم کافئین در هر هشت اونس (تقریباً ۲۳۶ میلی لیتر) دارد، قهوه تقریباً دو برابر آن است – ۱۰۰ میلی گرم در هر هشت اونس. بنابراین اگر به دلیل کافئین حساسیت به کافئین یا معده دارید، باید به جای قهوه سیاه را به چای سیاه تغییر دهید.

گفته می شود قهوه سیاه باعث کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، کمک به مدیریت وزن با بهبود متابولیسم و ​​سطح انرژی می شود و حتی گفته می شود که باعث بهبود شناخت و کاهش خطرات آلزایمر و زوال عقل می شود. قهوه سیاه می تواند متابولیسم را بسیار بهتر از چای سیاه زنده کند و از این رو منبع ترجیحی کافئین برای ترشحات بدنسازی است.

از طرف دیگر، چای در بسیاری از انواع غنی از کافئین، از جمله سبز، سیاه، سفید و پشمشیر موجود است. بسته به اینکه کدام یک از چای کافئین دار را ترجیح می دهید، چای نیز دارای چندین فواید سلامتی است. به عنوان مثال چای سیاه می تواند فشار خون را کاهش داده، قند خون را تحت کنترل و حتی خطر سکته مغزی را کاهش دهد. چای سرشار از آنتی اکسیدان است که از عملکرد قلب محافظت می کند و با التهاب در بدن مبارزه می کند.

قهوه سیاه

نوشیدنی کافئین دار – قهوه و چای؟

بنابراین نکته اصلی این است که بسته به اینکه چه نوعی از نوشیدنی کافئین دار خود بکشید، می توانید انتخاب کنید. اگر به دنبال انرژی روزانه بدن خود هستید تا یک صبح زودرس کار کنید، قهوه می تواند خیلی بهتر از چای به شما کمک کند. اما اگر به کافئین نیاز دارید که شما را آرام کند و بدن شما را با آنتی اکسیدان های شفابخش تأمین کند، به دنبال چای سیاه باشید. همچنین چای برای کسانی که مستعد اسیدیته هستند بهتر است، با توجه به اینکه این چای شیر و فاقد قند است. برای داشتن آنتی اکسیدان های بیشتر، چای سبز و چای سفید را انتخاب کنید. چای گیاهی یکی دیگر از گزینه های صبحانه بدون کافئین برای افرادی است که از اسیدیته رنج می برند.

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.