طرز تهیه قهوه ترک

آیا دوست دارید یاد بگیرید چگونه قهوه ترک درست کنیم ؟ یا طرز درست کردن قهوه ترک چگونه است ؟ این یک نوع نوشیدنی بی نظیر از روش پخت و پز گرفته تا سرو و نوشیدن است. شما هنگام تهیه این دستور ساده قهوه ترک ، آن بوی رایحه را در خانه خود دوست خواهید داشت . هرچند باید به شما هشدار دهم: اعتیاد آور است.

قهوه ترکی چیست ؟

اولین چیزی که باید روشن کنیم این است که ترکیه دانه های قهوه خود را ندارد. دانه های قهوه عربی ریز خرد شده و برای تهیه قهوه استفاده می شود. بیشتر آشپزی است تا دم . اما باید به شما بگویم که به نظر نمی رسد مانند دانه های قهوه معمولی شما باشد. آنقدر ریز خرد شده است که ممکن است هنگام دیدن آن فکر کنید این پودر کاکائو است.

طرز تهیه قهوه ترکیه

قهوه آسیاب شده با آب و شکر (اختیاری) در قابلمه مخصوص قهوه به نام ایبریک یا همان قهوه جوش ترکیب شده و با کمترین حرارت یا به طور سنتی روی ماسه داغ می جوشد

در آخر با یک قهوه غلیظ و کف دار روبرو می شوید که رایحه قوی دارد. این غذا در فنجان های قهوه کوچک ترکی و در قسمت بالای آن کف زیادی سرو می شود. داشتن مقدار کافی کف قابل توجه است ، این نشان می دهد که شما چقدر از هنر قهوه سازی اطلاع دارید.

در مورد سرو ، قهوه ترک روش سنتی خود را دارد. این نوشیدنی گرم همیشه با یک لیوان آب و یک چیز شیرین مانند شکلات در کنار آن سرو میشود.

مواد لازم برای طرز تهیه قهوه ترک

  • آب تصفیه شده سرد
  • قهوه ترک: قهوه ترک خیلی ریزتر از قهوه معمولی است. حتی اگر خودتان بتوانید آن را آسیاب کنید ، امروزه می توانید آن را در بیشتر سوپرمارکت ها پیدا کنید.
  • قهوه جوش مخصوص ته پهن که معمولاً از مس ساخته می شوند.
  • فنجان های قهوه ترک
  • شکر دانه ریز
  • چند ترفند برای تهیه ی قهوه

تهیه قهوه ترک آسان است و به مهارت خاصی احتیاج ندارید ، به شرطی که با چند ترفند آشنا شوید.

طرز تهیه قهوه ترکی اصل

آب: همیشه از آب سرد و فیلتر شده استفاده کنید. برای اندازه گیری میزان آب هر فنجان ، از فنجان قهوه ای که قرار است استفاده کنید ، استفاده کنید.

وقتی نوبت به آب نسبت قهوه ترک می رسد ، قاعده کلی من 1½ “فنجان” آب در هر فنجان است . یک بار دیگر ، اندازه گیری “فنجان” قهوه ای است که می خواهید قهوه را درون آن سرو کنید ، نه یک فنجان اندازه گیری استاندارد.

قهوه و شکر: برای هر فنجان قهوه ، از یک قاشق غذاخوری قهوه آسیاب شده استفاده کنید . اگر یک فنجان با شکر آماده می کنید ، آن را در همان ابتدا اضافه کنید ، مخلوط را هم بزنید تا مخلوط شود. با این حال ، اگر یک یا چند میهمان بدون شکر ترجیح می دهند ، ابتدا آن فنجان را آماده کرده و بریزید. بعد از برگرداندن قابلمه قهوه به اجاق گاز ، شکر بیشتری اضافه کنید تا مطابق با ترجیحات مهمانان باقیمانده باشد.

دستور پخت قهوه ترک

طرز درست کردن قهوه ترک

ابتدا آب سرد و شکر و قهوه را به میزان لازم درون قهوه جوش بریزید.

به آرامی مخلوط را روی حرارت متوسط ​​بجوشانید.

این کار 3-4 دقیقه طول می کشد ، بنابراین کاملاً آن را زیر نظر داشته باشید. با گرم شدن قهوه ، کف تیره ایجاد می شود.

معمول و مهم این است که قهوه ترک را با کف در بالای آن سرو کنید. وقتی مخلوط نزدیک به جوش آمد ، از یک قاشق چای خوری مقداری کف را به داخل هر فنجان قهوه منتقل کنید.

 قهوه باقیمانده را برای 10-15 ثانیه اضافی بجوشانید و فنجان ها را تا لبه پر کنید.

نحوه ی سرو قهوه

ما همیشه قهوه ترک را با آب سرد (یا دمای اتاق) سرو می کنیم ، زیرا یک جرعه آب به فرد اجازه می دهد قبل از نوشیدن قهوه کام خود را پاک کند تا بهترین لذت را ببرد. علاوه بر آب ، اکثر مردم دوست دارند آن را با یک غذای شیرین کوچک مانند غذاهای ترکی ، شکلات ، آب نبات و غیره سرو کنند.

هنگام سرویس دهی مهم است که با بزرگترین میهمان در اتاق شروع کنید. این نشانه احترام است که سن آنها را تصدیق کنید و انجام آن را بی احترامی در نظر بگیرید.

طرز تهیه قهوه ترکی اصل

از آنجا که چگالی این نوع قهوه ترک بسیار بیشتر از قهوه فیلتر شده است ، نوشیدن بیش از یک فنجان معمول نیست. من در برخی از وب سایت ها خوانده ام که برخی از افراد به قهوه خود شیر یا خامه اضافه می کنند ، اما صادقانه بگویم ، من تاکنون ندیده ام که کسی در ترکیه به قهوه ترک خود شیر یا خامه اضافه کند.

سوالات متداول

آیا برای طرز تهیه قهوه ترک به قهوه جوش (سزوه یا ایبریک) نیاز دارم؟

پاسخ این است که، بستگی دارد. من توصیه می کنم آن را تهیه کنید زیرا طبخ قهوه ترکی در سزوه یک رسم است و پختن آن در سزو کف ضخیم  در بالا به شما می دهد. با این اوصاف ، اگر شما به این دو مورد توجه ندارید ، می توانید قهوه ما را در یک قابلمه بسیار کوچک درست کنید.

چگونه آن کف ضخیم را از بالا به دست می آورید؟

این یک موضوع بسیار بحث برانگیز است و اگر از افراد مختلف سوال کنید جواب های متفاوتی به شما می دهند.

هنگامی که آب ، قهوه و شکر را مخلوط کردید (در صورت استفاده) ، سریع آن را مخلوط کنید اما آن را زیاد مخلوط نکنید. از آنجا که آن را در قابلمه بسیار کوچکی (سزوه) می پزید ، چون جوش می آید خودش مخلوط می شود. من می دانم که بسیار وسوسه انگیز است که بخواهم آن را مخلوط کنم اما در برابر اصرار مقاومت کنم.

طرز تهیه قهوه ترک خوشمزه

و قبل از اینکه قهوه را داخل فنجان بریزید کف آن را با قاشق بردارید و داخل فنجان بریزید.

همانطور که در حال ریختن قهوه به فنجان ها هستید ، حتماً خیلی آهسته بریزید تا کف آن شکسته نشود.

قهوه باعث می شود احساس خستگی کمتری داشته باشید و هوشیاری شما را افزایش دهد. این به دلیل وجود ماده محرک در قهوه به نام کافئین است که در واقع متداول ترین ماده روانگردان در جهان است.

به زبان ساده ، بعد از نوشیدن قهوه ، کافئین در خون جذب می شود. پس از عبور از ایست بازرسی در مغز ، به سیستم عصبی مرکزی می رسد. کافئین پس از ورود به سیستم عصبی مرکزی به آدنوزین (علت خستگی و خواب آلودگی) تبدیل شده و فعالیت آن را مسدود می کند. کافئین تولید نوراپی نفرین و دوپامین را افزایش می دهد. نوراپی نفرین برای حفظ دقت ، کنترل احساسات ، یادگیری و درک ضروری است و دوپامین عاملی در توانایی ، انرژی و لذت است.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here