مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

علت زخم دهان و گلو | زخم دهان و گلو چه علائمی دارد و چگونه می توان آن ها را درمان کرد؟

مطالب پربازدید

علت زخم دهان و گلو

زخم های دهان و گلو، معمولا با آسیب ها و صدمات جزئی و یا عفونت های ویروسی ایحاد می شوند، زخم های دهان معمولا نیاز به انجام اقدامات فوری پزشکی ندارند، اما گاه دردناک هستند و برای فرد ایجاد درد و ناراحتی می کند به خصوص اگر در معرض دید باشد. فرد مبتلا به زخم دهانی ، ابتدا زخم را به صورت یک توده، برآمدگی و … در خارج و یا داخل دهان خود مشاهده می نمایند مهمترین نکته در مورد زخم دهان و گلو، تعیین دقیق محل آن می باشد. علت زخم دهان و گلو موضوعی است که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

مطالب زیر را نیز دنبال کنید:

خرید ریپورتاژ آگهی

کسب درآمد با بیت کوین

مطالب پربازدید

نحوه مشاهده و تشخیص علت زخم دهان و گلو

برای تشخیص این زخم ها، دهان خود را باز کنید و با کمک یک نور و آینه با بزرگ نمایی مناسب در دست، داخل دهان خود را ببینید این زخم ها ممکن است در هر جایی از دهان و لثه شما ایجاد شود. ممکن است نواحی مثل دهان، داخل گونه، لثه و لب را درگیر کند. این نوع زخم ها ممکن است قرمز و متورم باشند گاها نیز شدت زخم به گونه ای است که زخم دچار خونریزی می شود.

علت زخم دهان و گلو

علائم زخم دهان و گلو

این علائم خیلی شاخص نیستند اما برخی از این علائم شامل، ظاهر قرمز، بزاق فراوان در دهان،  تورم لثه ، ایجاد جراحت و زخم در دهان و بر روی زبان، تشکیل پلاک های سفید و چرک در دهان و … می باشد.

عوامل ایجاد کننده زخم دهان و گلو

  • عفونت؛ از علل اصلی زخم های دهان و گلو، عفونت ویروسی و قارچی می باشد. دو مورد از شایع ترین عوامل ایجاد کننده زخم های دهان و گلو، تبخال و آفت های دهانی هستند. تبخال معمولا ناشی از ویروس هرپس و آفت ها ناشی از عفونت های ویروسی، تغییر هورمونی و … می باشند. گاهی این زخم ها مزمن می شوند که در این صورت احتمال ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهند.
  • برفک دهان؛ برفک توسط قارچی به نام کاندیدا آلبیکنز ایجاد می شود بیشتر نیز در بین میانسالان و کودکان رایج است. به طور کلی وقتی سیستم ایمنی بدن فردی ضعیف باشد احتمال ابتلا به برفک دهان نیز در آن فرد بیشتر است.
  • لکو پلاکی؛ لکو پلاکی در واقع نوعی واکنش به محرک های آزار دهنده در دهان است که به شکل پلاک های سفید، بدون درد در دهان ایجاد می شوند و با خراشیدن نیز از بین نمی روند. این بیماری می تواند پیش سرطانی برای ابتلا به سرطان دهان باشد پس باید نسبت به درمان و بهبودی آن توجه خاصی داشت.

دیگر عوامل تاثیرگذار

  • لیکن پلان؛ نوعی راش و زخم کمیاب است که بر روی زبان یا داخل گونه ایجاد می شود این زخم معمولا به شکل تکه های سفید و مشبک داخل دهان دیده می شوند و در صورت ایجاد درد، نیاز به اقدامات درمانی دارند.
  • دندان قروچه؛ برخی از افراد به دلایلی و داشتن استرس، دندان های خود را خیلی محکم روی هم فشار می دهند به خصوص موقع خواب، که همین عامل باعث گاز گرفتن داخل گونه و ایجاد زخم در دهان و گلو می شود.
  • بیماری های مربوط با لثه؛ برخی از مشکلات لثه، مثل التهابات لثه، باعث تورم و قرمزی لثه می شوند که در نهایت منجر به خونریزی از لثه ها می شود، التهاب لثه از عوامل دیگر ایجاد کننده زخم های دهان و گلو می باشند.

عوامل ایجاد کننده زخم های دهان و گلو، متعدد هستند و نمی توان یک دلیل را به عنوان دلیل و علت اصلی ابتلا به زخم های دهان و گلو نام برد، از این رو ما در این مقاله به تعدادی از علل احتمالی ایجاد زخم دهان و گلو پرداختیم.

علت زخم دهان و گلو

مطالب پربازدید

درمان زخم دهان و گلو چگونه است؟

اغلب این زخم ها در خانه و استفاده از چند روش ساده خانگی، مثل عوض کرون مسواک سفت با مسواک نرم و یا کشیدن ملایم نخ دندان، بهبود می یابند اما اگر یک زخم بیش از دو هفته در دهان باقی بماند حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا