موارد دیابت مزمن شامل نوع 1 و نوع 2 است. شرایط احتمالی بیماری برگشت پذیر می تواند شامل دیابت پیش دیابت و دیابت حاملگی باشد. پیش دیابت زمانی اتفاق می افتد که سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی باشد ، اما به اندازه کافی بالا نباشد که در زمره دیابت قرار گیرد. پیش دیابت غالباً پیش درآمد دیابت است مگر اینکه اقدامات مناسبی برای جلوگیری از پیشرفت آن انجام شود. دیابت بارداری در دوران بارداری رخ می دهد ، اما ممکن است پس از تولد کودک از بین برود.

مهمترین عامل دیابت ، علائم دیابت

علت اصلی از نظر نوع متفاوت است. اما صرف نظر از نوع دیابت شما می تواند منجر به افزایش قند خون شود. افزایش قند خون می تواند منجر به مشکلات جدی در سلامتی شود.

دیابت

دیابت به گروهی از بیماری ها گفته می شود که بر نحوه استفاده بدن از قند خون (گلوکز) تأثیر می گذارد. گلوکز برای سلامتی شما حیاتی است زیرا منبع مهمی از انرژی سلولهایی است که عضلات و بافتهای شما را تشکیل می دهند. همچنین منبع اصلی سوخت مغز شماست.

علائم دیابت

علایم بسته به میزان قند خون شما متفاوت است. بعضی از افراد ، به ویژه آنهایی که پیش دیابت دارند یا نوع 2 دارند ، بعضی اوقات علائمی ندارند. در نوع 1 ، علائم به سرعت ظاهر می شوند و شدیدتر می شوند.

برخی از علائم و نشانه های نوع 1 و نوع 2 عبارتند از:

  • افزایش تشنگی
  • تکرر ادرار
  • گرسنگی شدید
  • کاهش وزن بدون دلیل
  • وجود کتون در ادرار (کتون ها محصول جانبی تجزیه عضلات و چربی هستند که در صورت عدم وجود انسولین کافی رخ می دهد)
  • خستگی
  • تحریک پذیری
  • تاری دید
  • زخم ها دیر بهبود می یابند
  • عفونت های مکرر مانند عفونت های پوستی و لثه ای و عفونت های واژن

نوع 1 می تواند در هر سنی ایجاد شود ، اگرچه اغلب در دوران کودکی یا نوجوانی ظاهر می شود. نوع 2 که رایج ترین نوع آن است ، در هر سنی ممکن است ایجاد شود ، اگرچه این بیماری در افراد بالای 40 سال بیشتر دیده می شود.

دیابت چیست ، مهمترين عامل ديابت

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

اگر شک دارید که شما یا فرزندتان ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشید. در صورت مشاهده علائم احتمالی، با پزشک خود تماس بگیرید. هرچه بیماری زودتر تشخیص داده شود ، درمان سریعتر می تواند آغاز شود.

دیابت بارداری ، مهمترین عامل دیابت چیست

اگر قبلاً بیماری را تشخیص داده اید. پس از دریافت تشخیص ، تا ثابت شدن سطح قند خون شما به پیگیری دقیق پزشکی نیاز خواهید داشت.

دلایل دیابت

برای درک بیماری ، ابتدا باید بدانید که چگونه گلوکز در بدن به طور طبیعی پردازش می شود.

انسولین چگونه کار می کند.

انسولین هورمونی است که از غده ای واقع در پشت و زیر معده (لوزالمعده) می آید.

لوزالمعده انسولین را در جریان خون ترشح می کند.

انسولین در گردش خون ، اجازه می دهد قند وارد سلول های شما شود.

انسولین میزان قند موجود در جریان خون را کاهش می دهد.

وقتی سطح قند خون کاهش می یابد ، ترشح انسولین از پانکراس نیز کاهش می یابد.

نقش گلوکز

گلوکز – یک قند – منبع انرژی سلولهایی است که عضلات و سایر بافت ها را می سازند.

گلوکز از دو منبع اصلی تأمین می شود: غذا و کبد.

کبد گلوکز را ذخیره و تولید می کند.

وقتی سطح گلوکز شما پایین است ، به عنوان مثال وقتی مدتی غذا نخورده اید ، کبد شما گلیکوژن ذخیره شده را به گلوکز تجزیه می کند تا سطح گلوکز را در حد طبیعی نگه دارد.

علل دیابت نوع 1

علت دقیق دیابت نوع 1 ناشناخته است. آنچه شناخته شده است این است که سیستم ایمنی بدن شما – که معمولاً با باکتریها یا ویروسهای مضر مقابله می کند – به سلولهای تولید کننده انسولین در لوزالمعده حمله کرده و آنها را از بین می برد. با این کار انسولین کم یا بدون انسولین ایجاد می کنید. به جای اینکه قند به سلول های شما منتقل شود ، قند در جریان خون جمع می شود.

دیابت نوع یک ، درمان قطعی دیابت نوع دو

تصور می شود که نوع 1 نتیجه ترکیبی از حساسیت ژنتیکی و عوامل محیطی است ، اگرچه دقیقاً این عوامل هنوز مشخص نیستند. تصور نمی شود که وزن عاملی برای نوع 1 باشد.

دلایل پیش دیابت و دیابت نوع 2

در مورد پیش دیابت – که می تواند منجر به دیابت نوع 2 شود – و در بیماری نوع 2 ، سلول های شما در برابر عملکرد انسولین مقاوم می شوند و پانکراس نمی تواند انسولین کافی تولید کند تا از این مقاومت عبور کند. به جای انتقال به سلولهای خود در جایی که انرژی لازم است ، قند در جریان خون جمع می شود.

اینکه چرا این اتفاق می افتد دقیقاً نامشخص است ، اگرچه تصور می شود عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد نوع 2 نیز نقش داشته باشند. افزایش وزن ارتباط تنگاتنگی با ابتلا به دیابت نوع 2 دارد ، اما همه افراد مبتلا به نوع 2 دارای اضافه وزن نیستند.

دلایل دیابت بارداری

در دوران بارداری ، جفت هورمون هایی تولید می کند تا بارداری شما را حفظ کند. این هورمون ها باعث مقاومت بیشتر سلول های شما در برابر انسولین می شوند.

معمولاً پانکراس با تولید انسولین اضافی برای غلبه بر این مقاومت پاسخ می دهد. اما گاهی اوقات پانکراس نمی تواند ادامه دهد. وقتی این اتفاق می افتد ، گلوکز کمی وارد سلول شما می شود و مقدار زیادی در سلول شما باقی می ماند.

عوامل خطر برای نوع 1

اگرچه علت دقیق دیابت نوع 1 ناشناخته است ، عواملی که ممکن است افزایش خطر را نشان دهند عبارتند از:

سابقه خانوادگی : اگر والدین یا خواهر یا برادر شما دیابت نوع 1 داشته باشند خطر شما افزایش می یابد.

فاکتورهای محیطی : شرایطی مانند قرار گرفتن در معرض بیماری ویروسی احتمالاً در دیابت نوع 1 نقش دارد.

علائم دیابت بارداری ، نشانه های دیابت

وجود سلولهای مضر سیستم ایمنی بدن (آنتی بادی) : بعضی اوقات اعضای خانواده مبتلا به دیابت نوع 1 از نظر وجود آنتی بادی های دیابت آزمایش می شوند. اگر این آنتی بادی ها را داشته باشید ، در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 1 هستید. اما همه کسانی که این آنتی بادی ها را دارند به دیابت مبتلا نمی شوند.

جغرافیا در بعضی از کشورها مانند فنلاند و سوئد میزان دیابت نوع 1 بیشتر است.

عوامل خطر برای دیابت نوع 2 و پیش دیابت

محققان به طور کامل نمی فهمند که چرا برخی از افراد به دیابت پیش دیابت و دیابت نوع 2 مبتلا می شوند و برخی دیگر به این بیماری مبتلا نمی شوند. به نظر می رسد عوامل خاصی خطر را افزایش می دهند ، از جمله:

وزن

 هر چقدر بافت چربی بیشتری داشته باشید ، سلول های شما مقاومت به انسولین بیشتری دارند.

بی حالی

 هرچه فعالیت کمتری داشته باشید ، خطر شما بیشتر می شود. فعالیت بدنی به شما در کنترل وزن کمک می کند ، از گلوکز به عنوان انرژی استفاده می کند و سلول های شما را نسبت به انسولین حساس می کند.

سابقه خانوادگی

 اگر والدین یا خواهر یا برادر دیابت نوع 2 داشته باشند ، خطرات افزایش می یابد.

نژاد یا قومیت

اگرچه علت آن مشخص نیست ، اما برخی از افراد – از جمله سیاه پوستان ، لاتین ها ، آمریکایی ها و آمریکایی های آسیایی – در معرض خطر بیشتری هستند.

عمر

خطرات شما با افزایش سن بیشتر می شود. این ممکن است به این دلیل باشد که شما تمایل به ورزش کمتری دارید ، توده عضلانی خود را از دست می دهید و با افزایش سن وزن می گیرید. اما نوع 2 در میان کودکان ، نوجوانان و جوانان نیز افزایش می یابد.

دیابزید ، دیابت بی مزه

بارداری

اگر در دوران بارداری به این بیماری مبتلا شوید ، خطر ابتلا به بیماری نوع 2 افزایش می یابد. اگر نوزادی با وزن بیش از 9 پوند (4 کیلوگرم) به دنیا بیاورید ، خطر ابتلا به بیماری نوع 2 نیز بیشتر است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

برای زنان ، داشتن PCOS – بیماری شایع با پریودهای نامنظم ، افزایش رشد مو و چاقی – خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

فشار خون بالا

فشار خون بالا بیش از 140/90 میلی متر جیوه (میلی متر جیوه) با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 ارتباط دارد.

سطح غیر طبیعی کلسترول و تری گلیسیرید

اگر سطح پایین لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) یا کلسترول “خوب” داشته باشید ، خطر ابتلا به بیماری نوع 2 بیشتر است. تری گلیسیرید نوع دیگری از چربی است که در خون حمل می شود. افرادی که دارای سطح بالای تری گلیسیرید هستند ، بیشتر به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند. پزشک می تواند در مورد سطح کلسترول و تری گلیسیرید به شما بگوید.

منبع : mayoclinic

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here