دنیای بازیگران

گلچینی از بهترین بازیگران زن بعد از انقلاب

در این مطلب رزومه دوازده بازیگر زن پس از انقلاب به همراه بهترین فیلم‌هایی که در آن‌ها نقش آفرینی کرده‌اند را برایتان تهیه کرده ایم.
اکثریت قریب به اتفاق بازیگران زن ایرانی در نقش و در نوع خود در زمره بهترین ها هستند که اینها مشت نمونه خروار است و بس.
۱. لیلا حاتمی

دختر علی حاتمی و زری خوشکام. بازیگری را در اوایل کودکی و با نقشی کوتاه در کمال الملک آغاز کرد. در سال ۱۳۷۱ در فیلم دلشدگان در نقش شاهزاده ترک نابینا ایفای نقش کرد و چهره‌اش مورد توجه اهالی سینما قرار گرفت.

در سال ۱۳۷۵ با فیلم لیلا در اندازه های یک پدیده سینمایی جلوه‌گر شد. ارتفاع پست و ایستگاه متروک کارنامه او را غنی‌تر کردند. ازدواج و مادر شدنش او را دو سه سالی از عرصه سینما دور ساخت اما در دهه ۸۰ بار دیگر به سطح اول سینمای ایران بازگشت.

دو سیمرغ بلورین و عضویت هیات داوران جشنواره کن از اتفاقات مهم کارنامه او هستند. او در دهه ۹۰ هم خودش را به عنوان بازیگری مهم و صاحب سبک به دیگران قبولانده است. او در ۴۶ سالگی هنوز بالاترین دستمزد را در بین بازیگران میگیرد و فیلم هایش عموما با اقبال گسترده مردم و اهالی سینما مواجه میشوند.

لیلا حاتمی

مهم‌ترین فیلم ها: لیلا (۱۳۷۵)، شیدا (۱۳۷۷)، ارتفاع پست (۱۳۸۰)، بی پولی (۱۳۸۷)، سعادت آباد (۱۳۸۹)، جدایی نادر از سیمین (۱۳۹۰)، در دنیای تو ساعت چند است (۱۳۹۲)، من (۱۳۹۴)، رگ خواب (۱۳۹۵).


۲. نیکی کریمی

در سال ۱۳۶۹ با فیلم عروس در جشنواره فجر حاضر شد. در حالی که تنها ۱۸ سال داشت به عنوان یک پدیده سینمایی مورد توجه قرار گرفت. موفقیت تجار این فیلم او را مورد توجه شدید فیلمسازان قرار داد اما توانست در اوج جوانی با انتخاب های خاص جایگاه خود را تثبیت کند. بازی در دو فیلم پیاپی از مهرجویی و سپس دو فیلم از حاتمی کیا اعتبار او را مضاعف کرد.

او طی ۲۸ سال حضور در سطح سینمای ایران به جز برخی زمان های کوتاه همیشه از بازیگران مطرح و جریان ساز ایران بوده که در عرصه کارگردانی هم سه فیلم نسبتا موفق ساخته است. او چهار جایزه بین المللی بازیگری هم از جشنواره های نانت، سن سباستین، قاهره و تائورمینا به دست آورده است. او ۴۷ ساله است.

نیکی کریمی

مهم‌ترین فیلم ها: عروس (۱۳۶۹)، سارا (۱۳۷۰)، پری (۱۳۷۲)، بوی پیراهن یوسف (۱۳۷۳)، برج مینو (۱۳۷۳)، دو زن (۱۳۷۷)، نیمه پنهان (۱۳۸۰)، دیوانه از قفس پرید (۱۳۸۱).


۳. هدیه تهرانی

با فیلم سلطان وارد عرصه بازیگری شد. شیوه خونسرد و با اعتماد به نفسش در نقش آفرینی مورد توجه نسل جوان قرارگرفت او در یک دوره ۷ ساله به مهم ترین ستاره سینمای ایران بدل شد. در این دوره دوبار هم برنده سیمرغ بلورین فجر شد. از سال ۸۳ اما حضورش در سینما کمرنگ شد و به دنبال علایق دیگرش در عرصه های دکوراسیون و محیط زیست و گردشگری رفت. طی یک دهه گذشته تعداد انگشت شماری فیلم بازی کرده است. او ۴۶ ساله است.

بیوگرافی متین ستوده به همراه مصاحبه

هدیه تهرانی

مهم‌ترین فیلم ها: سلطان (۱۳۷۵)، غریبانه (۱۳۷۷)، قرمز (۱۳۷۷)، شوکران (۱۳۷۸)، پارتی (۱۳۷۹)، کاغذ بی خط (۱۳۸۰)، چهارشنبه سوری (۱۳۸۳)، بدون تاریخ بدون امضا (۱۳۹۵).


۴. مهناز افشار

شباهتش با فائقه آتشین راهگشای او به سینمای تجاری و روی جلد نشریات عامه پسند شد. در اوخر دهه ۷۰ و در حالی که تنها ۲۱ سال داشت. اما از میانه دهه ۸۰ تلاش کرد در میان کمدی رمانتیک های کم خرج پرفروش، در آثار جدی تر هم اهر شود و با تکیه بر استعداد غریزی‌اش توانست جای پای خود را میان ستاره های مهم سینمای ایران محکم کند.

محبوبیت او از طوفان حاشیه های سیاسی مربوط به ازدواجش جان سالم به در برد و حالا از موفق ترین بازیگران سینمای ایران است. او به طور متوسط در سال سه چهار فیلم بازی میکند و دستمزد های بسیار کلان هم دریافت میکند.

مهناز افشار

مهم‌ترین فیلم‌‌ها: چه کسی امیر را کشت (۱۳۸۴)، آتش بس (۱۳۸۳)، برف روی کاج ها (۱۳۸۹)، سعادت آباد (۱۳۸۹)، پل چوبی (۱۳۹۱)، نهنگ عنبر (۱۳۹۴)، دارکوب (۱۳۹۵)


۵. ترانه علیدوستی

در ۱۸ سالگی و با فیلم من ترانه ۱۸ سال دارم درخشید و جوایز داخلی و بین المللی به دست آورد و به تدریج با انتخاب های درست موفق شد به یک بازیگر معتبر و در عین حال محبوب بدل شود. او یک حرفه ای است و به ندرت بازی ناراضی کننده ای از او در یادها مانده است. بازی در سریال شهرزاد محبوبیت او را دو چندان ساخته است. او ۳۴ ساله است.

ترانه علیدوستی

مهم‌ترین فیلم‌ها: من ترانه ۱۵ سال دارم (۱۳۸۱)، شهر زیبا (۱۳۸۲)، کنعان (۱۳۸۷)، درباره الی (۱۳۸۸)، پذیرایی ساده (۱۳۹۰)، آسمان زرد کم عمق (۱۳۹۱)، زندگی مشترک آقای محمودی و بانو (۱۳۹۲)، مادر قلب اتمی (۱۳۹۴)، فروشنده (۱۳۹۴).


۶.مریلا زارعی

ابتدا به عنوان بازیگر نقش های مکمل در سینمای ایران جلوه گر شد. با درخشش در فیلم هایی مثل دو زن و سربازهای جمعه. اما به تدریج نقش های مهم تری انتخاب کرد و با بازی زیبایش در فیلم شیار ۱۴۳ همه را شوکه کرد. او در چندین فیلم ابراهیم حاتمی کیا نیز ظاهر شده است از جمله دعوت، چ و بادیگارد. او ۴۳ ساله است.

مریلا زارعی

مهم‌ترین فیلم‌ها: سربازهای جمعه (۱۳۸۰)، زن زیادی (۱۳۸۳)، گزارش یک جشن (۱۳۸۹)، شیار ۱۴۳ (۱۳۹۲).


۷. مهتاب کرامتی

حضورش در سینمای ایران به آرامی شکل گرفت. در ۲۸ سالگی اولین فیلمش را بازی کرد و سپس با ایفای نقش در مومیایی ۳ توجهات را به سمت خود جلب کرد. اما به عنوان یک بازیگر مطرح از نیمه دوم دهه ۸۰ تلاش هایش را آغاز کرد. او سعی کرد از حصار چهره شیک و اشرافی و سرد خود عبور کند و به بازیگری تمام عیار بدل شود. این تلاش او توجه مردم و همینطور اهالی سینما را به سمتش جلب کرده است. کرامتی در حال حاضر ۴۸ ساله است.

هدیه 100 میلیونی به زوج سلبریتی در برنامه تلویزیونی!

مهتاب کرامتی

مهم‌ترین فیلم‌ها: مومیایی۳ (۱۳۷۸)، تردید (۱۳۸۷)، بیست (۱۳۸۷)، چیزهایی هست که نمیدانی (۱۳۹۰)، عصر یخبندان (۱۳۹۳).


۸.ویشکا آسایش

با سریال امام علی و شاه نقش قطامه مشهور شد اما به زودی همه را با استعداد شگرفش در ایفای نقش های کمیک حیرت زده کرد. او ۴۳ ساله است.

ویشکا آسایش

مهم‌ترین فیلم‌ها: بلوغ (۱۳۷۸)، ورود آقایان ممنوع (۱۳۸۹)، نهنگ عنبر (۱۳۹۳)، در مدت معلوم (۱۳۹۴)،خوب بد جلف (۱۳۹۵)، دراکولا (۱۳۹۵).


۹. هانیه توسلی

یک دانش آموخته دیگر تئاتر که در سینما با شام آخر شروع کرد و حرت صعودی چشمگیری در ابندای کارنامه سینمایی اش داشت اما به تدریج با انتخاب های نه چندان دقیق از خط اول سینمای ایران کمی دور شد او متولد ۱۳۵۹ و در حال حاضر ۳۸ ساله است.

هانیه توسلی

مهم‌ترین فیلم‌ها: شام آخر (۱۳۸۱)، یک شب (۱۳۸۳)، شب های روشن (۱۳۸۴)، دهلیز (۱۳۹۱)، سیانور (۱۳۹۴).


۱۰. سحر دولتشاهی

او هم از تئاتر آمد اما بعد از چند تجربه نه چندان تاثیر گذار سینمایی بالاخره از سال ۹۳ به بعد جای پای خود را در سینمای حرفه ای به عنوان یک ستاره محکم کرد. او حالا ۳۹ ساله است.

سحر دولتشاهی

مهم‌ترین فیلم‌ها: آسمان زرد کم عمق (۱۳۹۱)، عصر یخبندان (۱۳۹۳)، وارونگی (۱۳۹۴)، جاده قدیم (۱۳۹۶)، عرق سرد (۱۳۹۶).


۱۱. گلشیفته فراهانی

با درخت گلابی در نوجوانی چهره شد و بعد در دهه ۸۰ دو سه تا فیلم خوب دیگر بازی کرد اما با بازی در فیلم جاسوسی ریدلی اسکات مجبور به ترک ایران شد و از دهه ۹۰ در پاریس زندگی میکند.

گلشیفته فراهانی

مهم‌ترین فیلم‌ها: درخت گلابی (۱۳۷۶)، بوتیک (۱۳۸۲)، میم مثل مادر (۱۳۸۳)، درباره الی (۱۳۸۸).


۱۲. طناز طباطبایی

بازیگر پر استعدادی که هنوز به سقف توانایی های خود نرسیده است. او ۱۴ سال است که در سینمای ایران حضور دارد و نقش های متنوعی را بازی کرده است. او اگر سختگیر تر باشد میتواند ستاره یک دهه آینده سینمای ایران باشد. او ۳۵ ساله است.

طناز طباطبایی

مهم‌ترین فیلم‌ها: صداها (۱۳۸۷)، هیس دختر ها فریاد نمی‌زنند (۱۳۹۱)، آرایش غلیظ (۱۳۹۲)، خشم و هیاهو (۱۳۹۴)، ویلایی ها (۱۳۹۵).


و چهره های دیگر:

گلاب آدینه (روسری آبی، زیر پوست شهر)، هنگامه قاضیانی (روزهای زندگی، زندگی مشترک آقای محمودی و بانو)، ساره بیات (ناهید، جدایی نادر از سیمین)، رویا نونهالی (عروسی خوبان، بوی کافور عطر یاس)، پریناز ایزد یار (ابد و یک روز، خوک)، افسانه بایگان (دو فیلم با یک بلیت، کافه ستاره)، میترا حجار (متولد ماه مهر، فریاد)، الناز شاکردوست (خفه‌گی)، بهنوش طباطبایی، آزاده صمدی، بهاره رهنما، اندیشه فولادوند.

منبع: روزنامه هفت صبح و تصحیح و اضافات فارسی کلاب

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید