فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

بین‌النهرین ایران کجاست؟ + تصاویر

شهر دورود استان لرستان در گذشته با نام‌های بین‌النهرین و بحرین شناخته می‌شد.

 شهری در دامنه رشته‌کوه زاگرس و در نزدیکی اشترانکوه قرار گرفته است که امروزه با نام دورود شناخته می‌شود. این شهر در گذشته با نام‌های بین‌النهرین و بحرین شناخته می‌شد. به نظر می‌رسد نام بین‌النهرین به دلیل آنکه دو سرشاخه رود دز از شمال و شرق در دورود به هم می‌پیوندند و با نام رودخانه سزار شناخته می‌شوند، به شهر دورود اختصاص پیدا کرده است. رودخانه سزار سرچشمه اصلی رود دز است.

بینالنهرین ایران

 

بنا بر این گزارش، دورود یکی از شهر‌های استان لرستان و مرکز شهرستان دورود است. این شهر با مساحتی بالغ بر ۱۵۰۰ کیلومتر مربع براساس آمارگیری سال ۱۳۹۵ جمعیتی بالغ بر ۱۷۴ هزار و پانصد و هشت نفر داشته است.

 

شهر دورود به دلیل برخورداری از جاذبه‌های طبیعی بسیار، چون اشترانکوه، دریاچه گهر، پریزکوه، کوه قارون، چشمه وقت و ساعت، تالاب ازگن، باباهور و آبشار‌های ازنادر، آبگرم، تله زنگ و چکان پایتخت طبیعت ایران به حساب می‌آید.

 

دره نی‌گا منطقه زیبای قرار گرفته در امتداد دریاچه گهر است. این منطقه زیبا گراندکانیون ایران است. گراند کانیون تنگه‌ای است در کشور آمریکا که به عنوان عظیم‌ترین شکاف جهان شناخته می‌شود و هرساله بازدید کنندگان بسیاری دارد. خاطرنشان می‌شود از گراندکانیون‌های دیگر کشورمان می‌‍‌توان به تنگه هایقر در استان فارس اشاره کرد.

منبع: yjc

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.