عمومی

هزینه دادرسی در ایران چگونه محاسبه می شود؟

بر اساس قوانین قضایی افراد باید جهت اقامه دعاوی کیفری یا حقوقی هزینه‌ای را تحت عنوان هزینه دادرسی به دفاتر ثبت شکایات بپردازند،

چک برگشتی هزینه دادرسی در دعواهای حقوقی و کیفری به عنوان مبلغی مشخص به دفاتر ثبت درخواست‌ها و شکایات پرداخت می‌شود که بر اساس نوع دعاوی این هزینه نیز متفاوت خواهد بود. لازم به ذکر است که در صورت عدم پرداخت هزینه دادرسی مگر در موارد استثنایی به دعواهای شما رسیدگی نخواهد شد.

هزینه دادرسی در دادگستری‌ها چگونه و بر چه اساس تعیین می‌شود؟

پیش از این که بخواهیم به محاسبه مبلغ دادرسی بپردازیم لازم است در ابتدا با انواع دعواها به صورت مختصر آشنا شویم.

انواع دعاوی عبارت اند از؛

  • دعاوی حقوقی
  • دعاوی کیفری

 آشنایی با دعاوی حقوقی و کیفری جهت محاسبه هزینه دادرسی

  1. دعواهای حقوقی

در این نوع دعاوی ردی از جرم و مجازات دیده نمی‌شود و به دادسرا مراجعه نمی‌شود، بلکه جهت حل مشکل می‌توان به شورای حل اختلاف یا دادگاه مراجعه کرد. چنین دعواهایی بیشتر نتیجه ناهماهنگی و خلل در روابط اجتماعی، خانوادگی و اقتصادی هستند. همچنین بهتر است بدانید که دعاوی حقوقی خود به دو نوع مالی و غیرمالی تقسیم بندی می‌شوند، به همین خاطر نیز نحوه محاسبه هزینه دادرسی نیز متفاوت خواهد بود.

  1. دعواهای کیفری

مطرح سازی دعاوی کیفری  در دادسراها صورت می‌گیرد و افراد باید به این مراجع مراجعه کنند. در چنین دعواهایی فرد مدعی می‌شود که مورد ظلم قرار گرفته و خسارت دیده است و از دادگاه تقاضای مجازات مجرم یا مجرمان را می‌کند.  برای مثال فردی که اموالش به سرقت رفته است.

 

اما محاسبه هزینه دادرسی به چه صورت است؟

جداول زیر با جزئیات کامل نحوه محاسبه هزینه دادرسی در دعاوی کیفری و حقوقی و غیره در سال ۱۳۹۷ را نمایش داده‌اند. با مطالعه کامل این موارد به راحتی هزینه‌های  دادرسی خود را برآورد کنید.

هزینههای اجرای احکام مدنی 97

هزینه دادرسی امور حقوقی

 

هزینه دادرسی دیوان عدالت و شورای حل اختلاف

منبع:yjc

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید