فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

درمان قطعی زخم بستر | آیا زخم بستر را می توان به صورت قطعی درمان کرد؟

درمان قطعی زخم بستر

زخم بستر یک بیماری نا خوشایندی است که پا به هر خانه ای که می گذارد درد سر هایی به دنبال دارد و تا زمانی که درمان قطعی زخم بستر انجام نشود همه ی افراد اطراف بیمار را دچار درد سر می کند. حتما شما نیز این ضرب المثل” پیشگیری بهتر از درمان است” را بار ها و بار ها شنیده اید  در زخم بستر نیز این ضرب المثل به کار می آید و اگر به یک سری نکات توجه کنید بیمار شما و یا خود شما دچار زخم بستر نمی شوید. در این مقاله ابتدا می خوانیم که علت به وجود آمدن زخم بستر چیست؟

همانطور که می دانید این بیماری در افرادی که بر اثر بیماری در بستر هستند بسیار رایج است اما گاهی فرد یک‌ بیماری زمینه ای دارد و درد ناشی از آن بیماری باعث به وجود آمدن چنین زخم هایی می شوند.

مطالب زیر را نیز دنبال کنید:

خرید ریپورتاژ آگهی

کسب درآمد با بیت کوین

برای مبتلا نشدن به زخم بستر به چه نکاتی توجه کنیم؟

  • آب کافی بنوشید.
  • به تغذیه ی خود اهمیت بیشتری بدهید.
  • پوست بدن خود را مرطوب نگه ندارید.
  • برای مدت طولانی در یک وضعیت ننشینید و یا دراز نکشید و…

درمان قطعی زخم بستر

اگر پرستار یک‌‌ فرد مبتلا به زخم بستر هستید این بخش را حتما بخوانید

اگر پرستاری یک چنین بیماری را بر عهده گرفتید و می خواهید به درمان قطعی زخم‌ بستر دست پیدا کنید توجه کنید که: افراد در معرض زخم بستر از آن جایی که در یک وضعیت ثابت قرار دارند نقاط مختلف بدن آن ها نیز در فشار ثابت قرار دارند طوری که خون به درستی در این مناطق گردش نمی کند. پس سعی کنید دائم بیمار را جا به جا کنید که اگر هر ۲ ساعت یک بار این کار را انجام دهید بهتر است. نگذارید پوست بیمار بیش از حد مرطوب بماند و آن را تمیز و خشک کنید.

ملحفه های بیمار را با اتو خشک کنید تا ملحفه های بدون چروک داشته باشید. حتما به پروتئین و کالری غذا دقت کنید. این کار ها باعث میشود که از بروز عفونت هایی که در مناطق زخم‌ شده بسیار شایع نیز می باشد جلوگیری کنید زیرا اگر عفونت از حد معمول فرا تر رود به استخوان های زیرین سرایت می کند.

در درمان قطعی زخم بستر به چه نکاتی توجه کنیم؟

برای درمان قطعی زخم بستر آن قسمت از بدن که دچار زخم بستر شده است آسیب جدی ندیده باشد آن را تمیز بشویید و خشک کنید. همچنین سعی کنید این محل را کمی مرطوب نگه دارید و به همراه پانسمان در برابر عفونت یک مانع ایجاد کنید و آن قسمت از بافت آسیب دیده را حذف کنید. علاوه بر رعایت نکات بهداشتی اگر خود فرد قادر به حرکت باشد تا جایی که ممکن است باید بدن خود را حرکت بدهد و در غیر این صورت بدن بیمار باید توسط یک فرد دیگر به حرکت درآید و هر کدام از این حرکت ها یک ورزش تلقی می شود. دقت کنید که دما و رطوبت اتاق نیز بسیار مهم است پس شما به یک رطوبت سنج و دما سنج نیاز دارید تا دمای اتاق را بین اعداد ۲۰ تا ۲۴ درجه و رطوبت را بین ۳۵ تا ۵۰ نگه دارید.

چه نقاطی از بدن در معرض زخم بستر قرار می گیرند؟

زخم بستر بیماری است که ممکن است فرد در عرض چند ساعت به آن دچار شود اما درمان آن ماه ها طول بکشد. پس با یکدیگر در این مقاله می خوانیم که چه قسمت هایی از بدن در معرض این بیماری قرار می گیرند. قطعا اولین نقطه ای که به ذهن همه ی ما می آید ستون فقرات است کاملا درست است زیرا این بیماری در افرادی که در بستر هستند بیشتر خود را نشان می دهد. علاوه بر ستون فقرات، گوش، مچ‌ پا، آرنج، زانو، پشت گردن، کتف و انگشتان پا نیز نمایان می شود و زمان درمان قطعی زخم‌ بستر در هر بخش متفاوت است.

درمان قطعی زخم بستر

عواملی که در ایجاد زخم بستر نقش دارند

عواملی مانند کم تحرکی و یا بی تحرکی ، بیماری های عصبی، هیپو کسی، عفونت، کم خونی، چاقی، تب، نور پاتی، دیابت و آسیب های نخاعی سبب به وجود آمدن زخم بستر می شوند که معمولا با رعایت نکات ذکر شده زیر نظر متخصص سبب درمان قطعی زخم بستر می شود

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.