فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

راه جلوگیری از پیشروی کرونا چیست؟ حتما بخوانید! – فارسی کلاب

راه جلوگیری از کرونا چیست؟

باتوجه به اوضاع وخیم ویروس کرونا که در کشور وجود دارد، نتها راه جلوگیری از شیوع و گسترش بیشتر این ویروس این است که درخانه بمانیم و از خانه خارج نشویم مگر در شرایط خیلی ضروری.

قطعا خیلی از افراد به این ویروس مبتلا هستند که با توجه به امکان سرایت و گشترش این بیماری و نهفتگی علائم این بیماری، لازم است که نکات بهداشتی، جدی گرفته شود تا هم جان خودتان و اطرافیانتان را به خطر نیاندازید.

طبق گزارشات حاصله، افراد بسیاری با علائم سرماخوردگی، گلودرد و… با دغدغه و ترس از کرونا داشتن، برای انجام آزمایش کرونا به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه می‎کنند اما همین مسئله ممکن است موجب بیماری و آلوده شدن این افراد شود زیرا باتوجه به ازدحامات و شلوغی بیمارستان‎ها درصورت رعایت نکردن موارد بهداشتی امکان آلوده شدن این افراد در ابن مرکاز خیلی بیشتر است.

بهترین راه پیشگیری

بهترین روش پیش‌گیری، جدی گرفتن این ویروس و رعایت کامل بهداشت فردی و شستشوی کامل و مداوم دستها و اجتناب از برقراری ارتباط نزدیک با هر فردی که بیمار است یا علائم بیماری دارد صرف نظر از این که علت عفونت او و تب او از ویروس کرونا تشخیص داده شده باشد یا خیر (چون این بیماری درمدت ۱۴ روز در بدن فرد بیمار می‎تواند بدون علائم و نهفته باشد و شخص در این مدت می‎تواند آن را با تماس یا سرفه و عطسه حداقل به ۱۴ نفر منتقل کند).

پس بهترین کار این است که خودمان خودمان را قرنطینه کنیم و برای کارهای غیر ضروری از خانه بیرون نرویم.

چه کنیم تا به ویروس مبتلا نشویم؟

با چند نکته بهداشتی ساده می‌توان خطر ابتلا به ویروس کرونا را کاهش داده و از ابتلا به آن پیشگیری کرد:

 1. دست هایتان را مرتب با محلول یا ژل یا الکل تمیز کنید یا با آب و صابون تمیز بشویید (هربار به مدت ۳۰ ثانیه).
 2. مصرف مایعات را زیاد کنید (ویروس می‎تواند بوسیله خوردن مایعات از بدن دفع شود).
 3. بصورت مداوم آب و نمک غرغره کنید.
 4. دست دادن یا روبوسی کردن با دیگران را کنار بگذارید و فاصله یک متری را از افراد (چه سالم و چه بیمار) رعایت کنید و همچنین از تماس محافظت نشده با حیوانات وحشی و اهلی خودداری کنید.
 5. موقع سرفه و عطسه جلوی بینی و دهان خودتان را با گودی آرنج بپوشانید یا اینکه از دستمال کاغذی استفاده کنید. اگر از دستمال استفاده کردید فورا اون رو داخل یک سطل دربسته بگذارید.
 6. هر ۱ساعت یک بار و همچنین قبل از خوردن غذا یا نوشیدن مایعات، حتما دستان خود را با آب و صابون بشویید و قبل از شست و شو دستان خود را هرگز به دهان و بینی و چشم های خود نزنید چون ویروس از این راه ها به بدن وارد می‎شود.
 7. با کسانی که تب و سرفه دارند تماس نزدیک نداشته باشید و اگر خودتان علامت تب، سرفه و تنگی نفس دارید فورا به پزشک مراجعه کنید.

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

 1. آب دهان یا بینی، دستکش و ماسک و وسایل بهداشتی را در کوچه و خیابان نیاندازید.
 2. از حضور در اجتماعات، ادارات، دانشگاه و مدرسه و جاهای شلوغ و دست زدن به وسایل عمومی پرهیز کرده و در غیر این صورت از ماسک و حتی الامکان از دسکتکش و ماسک استفاده کنید.
 3. باتوجه به سوء استفاده بعضی داروخانه ها و افراد بی وجدان و گران یا کمیاب شدن ماسک در ایران، می‎توانید خودتان در خانه ماسک بسازید و از گاز استریل زیر ماسک‎های معمولی استفاده کنید. آموزش ساخت ماسک در اینترنت و فضای مجازی موجود است.
 4. گوشت و تخم مرغ و غذاها را کاملا بپزید و از بیرون غذا نگیرید.
 5. حتی الامکان از سرویس های بهداشتی عمومی استفاده نکنید زیرا ازطریق بخارات مدفوع می‎تواند به انسان منتقل شود.
 6. با خوردن انواع میوه و سبزیجات، خوراکی های دارای ویتامین C عسل، فلفل دلمه ای و… ایمنی بدنتان را بالا ببرید.
 7. بعد از گرفتن پول از دیگران، حتما دستان خود را بشویید.
 8. وسایلی مثل موبایل و لپ تاپ باید با پدهای الکلی یا مواد ضدعفونی کننده تمیز شود.

علائم بیماری کروناویروس

 •  تب بالا
 • سرفه طولانی مدت و خشک
 • بزرگسالان معمولاً احساس ناراحتی، سردرد و عمدتاً مربوط به تنفس می کنند
 • بسیار مسری است

 

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.