فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین

همه چیز درباره پارانویا (اختلال شخصیتی بدگمان)

پارانویا (Paranoia) غریزه یا فرایندی از فکر است که تحت تأثیر اضطراب یا ترس به حالتی غیرمنطقی و وهم آلود در می‌آید. افراد پارانوئید معمولاً فکر می‌کنند که دیگران برای آزار و اذیت آن‌ها می‌کوشند یا فکر می‌کنند که دیگران به دنبال توطئه علیه آن‌ها هستند یا آنها را دعا و جادو کرده اند.
پارانویا با فوبیا تفاوت دارد. افرادی که دچار فوبیا هستند ترس غیر منطقی دارند، اما به خاطر ترس و اضطرابشان دیگران را سرزنش نمی‌کنند. وارد کردن اتهامات غیرواقعی و عدم اعتماد معمولاً از دیگر نشانه‌های پارانویا است. به عنوان مثال، حادثه ای که اکثر مردم به عنوان یک حادثه یا تصادف تلقی می‌کنند، از منظر یک فرد پارانوئید ممکن است توطئه تصور شود.

بیماران اختلال شخصیت بدگمان (پارانوئید) یک بیماری شکاکیت و بی اعتمادی دیرپا به همه افراد است. مسئولیت این احساسات از نظر آن‌ها نه به عهده خود آنها، که بر دوش دیگران است. افراد مبتلا به پارانوئید اغلب متخاصم، متعصب، تحریک پذیر و خشمگین‌اند. این افراد کسانی هستند که مدارکی دال بر تخلف دیگران از قانون جمع می‌کنند، افرادی که به همسر خود سوءظن دارند، و اشخاصی که اهل دعوا و مرافعه اند، اغلب دچار اختلال شخصیت پارانوئید هستند. از آنجایی که تنها اندیشه‌های شخص پارانوئید تحت تأثیر این بیماری قرار می‌گیرند، فرد مبتلا به این اختلال معمولاً می‌تواند زندگی روزمره خود را پیش ببرد اما زندگی آن‌ها ممکن است محدود و منزوی باشد.
از مهمترین نشانه های این بیماری توهم خیانت است.
پارانوئید، یک اختلال روانی است که در آن شخص به شکلی بیمارگونه کنترل تمام رابطه را در دست می‌گیرد و به استقلال طرف مقابل هیچ اهمیتی نمی‌دهد.

مشکل برای کسی که با فرد مبتلا به پارانوئید ارتباط دارد زمانی بیشتر می‌شود که فکر می‌کند با محدود کردن خواسته‌های خود یا انجام نکاتی که او مدعی است، به آرامش می‌رسد و باعث از بین رفتن شک و عدم اطمینانش می‌شود، در حالی که چنین نیست و فرد مبتلا به پارانوئید تمام حرکات، رفتار و گفتمان طرف مقابلش را فقط از دید خیانت ترجمه و تفسیر می‌کند و اصلا منطق سرش نمی شود.
اگر با این افراد زندگی میکنید، باید بدانید که زندگی با این افراد مثل راه رفتن روی لبه تیغ است و هرچه بیشتر با آنها سازش کنید اوضاع بدتر خواهد شد.
اگر به فکر درمان این افراد هستید، پیشنهاد میکنیم اول خودتان در این مورد با یک روانپزشک مشورت کنید.

منبع
ممکن است شما دوست داشته باشید

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
  1. youzarsif می گوید

    احسنت و هزار آفرین بابت مطلب بسیار خوب و کاربردی و راهگشاتون. لطفا بازم از این دسته مطالب تو سایتتون بذارین. تشکر