بیماری ها و راه درمان

درمان دمانس عروقی – بی حسی و یا فلج یک طرف صورت یا بدن نشانه چیست؟

بیماری دمانس عروقی

پزشکان تقریباً همیشه می توانند تشخیص دهند که شما به زوال عقل مبتلا هستید ، اما هیچ آزمایش خاصی وجود ندارد که شما را مبتلا به زوال عقل عروقی کند. پزشک شما براساس اطلاعاتی که شما ارائه می دهید ، سابقه پزشکی شما در مورد سکته مغزی یا اختلالات قلب و رگ های خونی و نتایج آزمایشاتی که ممکن است به شما کمک کند تا تشخیص شما را تشخیص دهد ، در مورد اینکه آیا زوال عقل عروقی به احتمال زیاد علت علائم شما است.

درمان دمانس عروقی

اگر پرونده پزشکی شما شامل مقادیر اخیر برای شاخص های اصلی سلامت قلب و رگ های خونی شما نباشد ، پزشک آزمایشات شما را انجام می دهد:

 • فشار خون
 • کلسترول
 • قند خون

دمانس عروقی چیست

وی همچنین ممکن است آزمایشاتی را برای رد سایر علل احتمالی از دست دادن حافظه و گیجی انجام دهد ، مانند:

 • اختلالات تیروئید
 • کمبود ویتامین
 • امتحان مغز و اعصاب

پزشک شما با آزمایش موارد زیر احتمالاً سلامت عصبی شما را بررسی می کند:

 • رفلکس ها
 • میزان و قدرت عضلانی ، و قدرت مقایسه یک طرف بدن با طرف دیگر
 • توانایی بلند شدن از روی صندلی و راه رفتن در فضای اتاق
 • حس لامسه و بینایی
 • هماهنگی
 • تعادل

تصویربرداری از مغز ” دمانس عروقی “

تصاویر مغز شما می تواند ناهنجاری های قابل مشاهده ناشی از سکته مغزی ، بیماری های عروق خونی ، تومورها یا ضربه را مشخص کند که ممکن است باعث تغییر تفکر و استدلال شود. یک مطالعه تصویربرداری از مغز می تواند به پزشک شما کمک کند علل محتمل علائم شما را صفر کند و سایر دلایل را رد کند.

زوال عقل ، زوال عقل چیست

روش های تصویربرداری از مغز که پزشک برای کمک به درمان دمانس عروقی توصیه می کند شامل موارد زیر است:

اسکن توموگرافی کامپیوتری

برای سی تی اسکن ، روی یک میز باریک دراز می کشید که به داخل یک محفظه کوچک می لغزد. اشعه ایکس از زوایای مختلف از بدن شما عبور می کند و رایانه با استفاده از این اطلاعات تصاویر مقطعی دقیق (برش ها) از مغز شما را ایجاد می کند.

سی تی اسکن

می تواند اطلاعاتی در مورد ساختار مغز شما فراهم کند. بگویید آیا هر منطقه ای از انقباض را نشان می دهد. و شواهدی از سکته های مغزی (حملات ایسکمیک گذرا) ، تغییرات رگ های خونی یا تومورها را کشف کنید. بعضی اوقات تزریق وریدی ماده حاجب را انجام می دهید که به برجسته سازی برخی از بافت های مغز کمک می کند.

تشخیص دمانس عروقی

تصویربرداری

تشدید مغناطیسی از امواج رادیویی و یک میدان مغناطیسی قوی برای تولید تصاویر دقیق از مغز شما استفاده می کند. شما روی یک میز باریک دراز می کشید که به داخل یک دستگاه به شکل لوله قرار می گیرد ، در حالی که هنگام تولید تصاویر ، صدای کوبیدن بلند ایجاد می شود.

ام آر آی

 بدون درد است ، اما برخی از افراد در داخل دستگاه احساس کلاستروفوبیک می کنند و از سر و صدا ناراحت می شوند. به طور کلی آزمایش تصویربرداری ارجح است زیرا می تواند حتی جزئیات بیشتری نسبت به سی تی اسکن در مورد سکته مغزی ، و ناهنجاری عروق خونی ارائه دهد.

سونوگرافی کاروتید

در این روش از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می شود تا مشخص شود آیا شریان های کاروتید – که از طریق دو طرف گردن برای تأمین خون به مغز می رسند – علائم باریک شدن را در نتیجه رسوبات پلاک یا مشکلات ساختاری نشان می دهد. آزمایش شما ممکن است شامل سونوگرافی داپلر باشد ، که علاوه بر ویژگی های ساختاری ، حرکت خون در عروق را نیز نشان می دهد.

دمانس پارکینسون

این نوع آزمون توانایی شما را ارزیابی می کند:

 • صحبت کنید ، بنویسید و زبان را درک کنید
 • با اعداد کار کنید
 • اطلاعات را یاد بگیرید و به خاطر بسپارید
 • برنامه حمله را تدوین کنید و یک مشکل را حل کنید
 • به موقعیت های فرضی پاسخ موثر دهید

آزمایشات عصب روانشناختی گاهی اوقات نتایج مشخصی را برای افراد مبتلا به انواع مختلف زوال عقل نشان می دهد. افرادی که به دمانس عروقی مبتلا هستند ممکن است در تجزیه و تحلیل یک مشکل و ایجاد یک راه حل موثر بسیار دشوار باشند.

ممکن است کمتر از افراد مبتلا به زوال عقل به دلیل بیماری آلزایمر در یادگیری اطلاعات جدید و به یاد آوردن مشکل داشته باشند ، مگر اینکه مشکلات رگهای خونی آنها مناطق خاصی از مغز را که برای حافظه مهم هستند تحت تأثیر قرار دهد. با این حال ، اغلب در نتایج آزمون برای افراد مبتلا به دمانس عروقی و افرادی که دچار تغییرات مغزی بیماری آلزایمر هستند ، همپوشانی زیادی وجود دارد.

زوال عقل عروقی

در زوال عقل عروقی ، گاهی اوقات پس از سکته مغزی ، تغییراتی در مهارت های تفکر رخ می دهد ، که رگ های اصلی مغز را مسدود می کند. مشکلات تفکر نیز ممکن است به عنوان تغییرات خفیف شروع شود که به تدریج در اثر سکته های جزئی جزئی یا بیماری دیگری که رگ های خونی کوچکتر را تحت تأثیر قرار می دهد ، بدتر می شود و منجر به آسیب گسترده می شود. تعداد فزاینده ای از متخصصان اصطلاح ” اختلال شناختی عروقی ”  را به ” زوال عقل عروقی ” ترجیح می دهند زیرا احساس می کنند این بیان بهتر بیانگر این مفهوم است که تغییرات تفکر عروقی ممکن است از خفیف تا شدید باشد.

داروهای دمانس عروقی

تغییرات عروقی مغز غالباً با تغییراتی در ارتباط است که به انواع دیگر زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر و زوال عقل بدن لوئی مربوط می شود . چندین مطالعه نشان داده است که تغییرات عروقی و سایر ناهنجاری های مغزی ممکن است به طریقی با هم تعامل داشته باشند که احتمال تشخیص زوال عقل را افزایش می دهد.

سایر زوال عقلها علائم شایع دارند

تغییرات عروقی که در مناطقی از مغز شروع می شوند که نقشی اساسی در ذخیره و بازیابی اطلاعات دارند ، ممکن است باعث از دست دادن حافظه شود که شباهت زیادی به بیماری آلزایمر دارد.

دمانس عروقی به طور گسترده ای دومین علت شایع زوال عقل پس از بیماری آلزایمر محسوب می شود که ۵ تا ۱۰ درصد موارد را تشکیل می دهد. بسیاری از کارشناسان بر این باورند که زوال عقل عروقی هنوز تشخیص داده نمی شود – مانند بیماری آلزایمر – حتی اگر به عنوان یک بیماری رایج شناخته شود.

علائم بیماری دمانس عروقی

تأثیر شرایط عروقی بر مهارت های تفکر ، بسته به شدت آسیب رگ های خونی و بخشی از مغز که تأثیر می گذارد ، بسیار متفاوت است. از دست دادن حافظه بسته به مناطق خاص مغز که جریان خون در آنها کاهش می یابد ، ممکن است یک علامت قابل توجه باشد . آسیب عروقی که از مناطقی از مغز شروع می شود که نقشی اساسی در ذخیره و بازیابی اطلاعات دارند ، ممکن است باعث از دست دادن حافظه شود که بسیار شبیه به بیماری آلزایمر است.

علائم ممکن است بسیار مشهود باشد که به زودی پس از سکته مغزی رخ دهد. تغییرات ناگهانی پس از سکته مغزی در تفکر و درک ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • گیجی
 • گمراهی
 • مشکل در صحبت کردن یا درک گفتار
 • علائم سکته مغزی جسمی ، مانند
 • سردرد ناگهانی
 • مشکل در راه رفتن
 • تعادل ضعیف

طول عمر بیماران دمانس عروقی

بی حسی و یا فلج یک طرف صورت یا بدن

چندین سکته کوچک یا سایر شرایطی که رگ های خونی و رشته های عصبی را در اعماق مغز تحت تأثیر قرار می دهد ، ممکن است با جمع شدن آسیب ، تغییرات تدریجی در تفکر ایجاد کند. علائم اولیه شایع بیماری گسترده رگهای کوچک شامل اختلال در برنامه ریزی و قضاوت ، خنده و گریه کنترل نشده ، کاهش توانایی توجه ، اختلال در عملکرد در موقعیت های اجتماعی و دشواری در یافتن کلمات مناسب است.

تشخیص بیماری دمانس عروقی

در رهنمودهای درمان زوال عقل عروقی از تعریفهای مختلفی برای زوال عقل و رویکردهای مختلف تشخیص استفاده شده است. در سال ۲۰۱۱ ، انجمن قلب آمریکا و انجمن سکته مغزی آمریکا بیانیه علمی مشترکی در مورد مشارکت عروقی در اختلالات شناختی خفیف و زوال عقل صادر کردند. انجمن آلزایمر در تهیه این بیانیه شرکت کرد ، که توسط آکادمی عصب شناسی آمریکا نیز تأیید شده است. اهداف این بیانیه ، که شامل توصیه های عملی است ، افزایش آگاهی از اهمیت عوامل عروقی در تغییر شناختی ، افزایش ثبات تشخیصی و تسریع در تحقیقات است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید