بیماری ها و راه درمان

علایم و نشانه های دیابت نوع ۲ چیست ؟ آیا درمانی برای دیابت وجود دارد؟

دیابت نوع ۲ یک بیماری مزمن است که بر نحوه متابولیسم قند (گلوکز) در بدن تأثیر می گذارد – منبع مهم سوخت برای بدن شما.

با دیابت نوع ۲ ، بدن شما در برابر اثرات انسولین – هورمونی که حرکت قند را در سلول ها تنظیم می کند – مقاوم است یا انسولین کافی برای حفظ سطح طبیعی گلوکز تولید نمی کند.

دیابت نوع ۲

دیابت نوع ۲ قبلاً به عنوان دیابت بزرگسالان شناخته می شد ، اما امروزه کودکان بیشتری مبتلا به این اختلال می شوند ، احتمالاً به دلیل نرخ بالای چاقی کودکان. هیچ درمانی برای دیابت نوع ۲ وجود ندارد ، اما کاهش وزن ، خوردن غذای سالم و ورزش می تواند به مدیریت بیماری کمک کند. اگر رژیم و ورزش برای کنترل خوب قند خون کافی نباشد ، ممکن است به داروی دیابت یا انسولین درمانی نیز نیاز داشته باشید.

میزان قند خون در دیابت نوع 2 ، جدیدترین روش درمان دیابت نوع 2

علائم دیابت نوع ۲

علائم و نشانه های دیابت نوع ۲ اغلب به آرامی ایجاد می شوند. در واقع شما می توانستید سالها به دیابت نوع ۲ مبتلا باشید و آن را نشناسید.

 • افزایش تشنگی
 • تکرر ادرار
 • افزایش گرسنگی
 • لاغری ناخواسته
 • خستگی
 • تاری دید
 • زخم ها دیر بهبود می یابند
 • عفونت مکرر
 • نواحی تاریک پوست ، معمولاً در زیر بغل و گردن

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم

در صورت مشاهده علائم دیابت نوع ۲ به پزشک مراجعه کنید.

دلایل

دیابت نوع ۲ هنگامی ایجاد می شود که بدن در برابر انسولین مقاوم شود یا وقتی که پانکراس قادر به تولید انسولین کافی نیست. اینکه چرا این اتفاق می افتد دقیقاً مشخص نیست ، اگرچه به نظر می رسد عوامل ژنتیکی و محیطی مانند افزایش وزن و عدم تحرک از عوامل موثر در این امر هستند.

درمان قطعی دیابت نوع 2 ، علائم دیابت نوع ۲

انسولین چگونه کار می کند

 • انسولین هورمونی است که از غده واقع در پشت و زیر معده (لوزالمعده) می آید.
 • پانکراس انسولین را در جریان خون ترشح می کند.
 • انسولین در گردش خون ، اجازه می دهد قند وارد سلول های شما شود.
 • انسولین میزان قند موجود در جریان خون را کاهش می دهد.
 • وقتی سطح قند خون کاهش می یابد ، ترشح انسولین از پانکراس نیز کاهش می یابد.

نقش گلوکز

 • گلوکز – یک قند – منبع اصلی انرژی برای سلولهای عضلات و سایر بافت ها است.
 • گلوکز از دو منبع اصلی تأمین می شود: غذا و کبد.
 • شکر در جریان خون جذب می شود ، جایی که با کمک انسولین وارد سلول می شود.
 • کبد گلوکز را ذخیره و تولید می کند.

وقتی سطح گلوکز شما پایین است ، به عنوان مثال وقتی مدتی غذا نخورده اید ، کبد شما گلیکوژن ذخیره شده را به گلوکز تجزیه می کند تا سطح گلوکز شما را در محدوده طبیعی نگه دارد.

در دیابت نوع ۲ ، این روند به خوبی کار نمی کند. قند به جای اینکه به سلولهای خود منتقل شود ، در جریان خون جمع می شود. با افزایش سطح قند خون ، سلولهای بتا لوزالمعده تولید کننده انسولین بیشتری ترشح می کنند ، اما در نهایت این سلول ها ضعیف می شوند و نمی توانند انسولین کافی برای تأمین نیازهای بدن تولید کنند.

دیابت نوع ٢ ، بهترین داروی گیاهی دیابت نوع 2

در دیابت نوع ۱ که کمتر رایج است ، سیستم ایمنی بدن به اشتباه سلولهای بتا را از بین می برد و بدن را با انسولین کم یا بدون انسولین ترک می کند.

عوامل خطر

عواملی که ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش دهند عبارتند از:

وزن

اضافه وزن یکی از عوامل اصلی خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ است ، با این وجود تا زمانی که به دیابت نوع ۲ مبتلا نشوید لازم نیست اضافه وزن داشته باشید.

توزیع چربی

اگر چربی را به طور عمده در شکم ذخیره کنید ، در مقایسه با ذخیره چربی در جاهای دیگر مانند لگن و ران ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر است. اگر مردی با دور کمر بیش از ۴۰ اینچ (۱۰۱.۶ سانتی متر) یا خانمی با دور کمر بیشتر از ۳۵ اینچ (۸۸.۹ سانتی متر) باشید ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش می یابد.

درمان دیابت نوع 2 با طب سنتی ، دیابت نوع 1 و 2

بی حالی

هرچه فعالیت کمتری داشته باشید ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ بیشتر است فعالیت بدنی به شما در کنترل وزن کمک می کند ، از گلوکز برای انرژی استفاده می کند و سلول های شما را نسبت به انسولین حساس می کند.

سابقه خانوادگی

اگر پدر یا برادر شما دیابت نوع ۲ داشته باشند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ افزایش می یابد.

نژاد یا قومیت

اگرچه علت آن مشخص نیست ، اما برخی از افراد – از جمله سیاه پوستان ، لاتین ها ، آمریکایی ها و آمریکایی های آسیایی – در معرض خطر بیشتری هستند.

عمر

خطر ابتلا به دیابت با افزایش سن ، به ویژه پس از ۴۵ سالگی افزایش می یابد. این احتمالاً به این دلیل است که افراد تمایل به ورزش کمتری دارند ، توده عضلانی خود را از دست می دهند و با افزایش سن وزن می گیرند. اما دیابت نوع ۲ در بین کودکان ، نوجوانان و بزرگسالان نیز به طرز چشمگیری افزایش می یابد.

پیش دیابت

وضعیتی است که در آن سطح قند خون بالاتر از حد طبیعی است ، اما به اندازه کافی بالا نیست تا در زمره دیابت قرار گیرد. در صورت عدم درمان ، پیش دیابت غالباً به دیابت تبدیل می شود.

دیابت بارداری

اگر در دوران بارداری به دیابت بارداری مبتلا شوید ، خطر ابتلا به دیابت افزایش می یابد. اگر نوزادی به دنیا بیاورید که بیش از (۴ کیلوگرم) وزن داشته باشد ، خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز بیشتر است.

بیماری شایع با قاعدگی نامنظم ، افزایش رشد مو و چاقی – خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد.

نواحی تاریک پوست ، معمولاً در زیر بغل و گردن. این وضعیت اغلب نشان دهنده رزین انسولین است.

عوارض دیابت نوع ۲

نادیده گرفتن دیابت نوع ۲ بسیار آسان است ، به خصوص در مراحل اولیه که احساس خوبی دارید. اما دیابت بسیاری از اعضای اصلی بدن ، از جمله قلب ، رگ های خونی ، اعصاب ، چشم ها و کلیه ها را تحت تأثیر قرار می دهد. کنترل سطح قند خون می تواند به جلوگیری از این عوارض کمک کند.

اگرچه عوارض طولانی مدت دیابت به تدریج ایجاد می شود ، اما در نهایت می تواند منجر به ناتوانی یا حتی تهدید کننده زندگی شود. برخی از عوارض احتمالی دیابت عبارتند از:

بیماری قلب و عروقی

دیابت خطر ابتلا به بیماری های قلبی ، سکته مغزی ، فشار خون بالا و باریک شدن رگ های خونی (تصلب شرایین) را بسیار افزایش می دهد.

آسیب عصبی (نوروپاتی)

قند اضافی می تواند باعث گزگز ، بی حسی ، سوزش یا درد شود که معمولاً از نوک انگشتان پا یا انگشتان شروع می شود و به تدریج به سمت بالا گسترش می یابد. در نهایت ، ممکن است تمام احساس در اندام آسیب دیده را از دست بدهید.

آسیب به اعصابی که هضم غذا را کنترل می کنند می تواند باعث مشکلات تهوع ، استفراغ ، اسهال یا یبوست شود. برای مردان ، اختلال نعوظ ممکن است یک مشکل باشد.

دیابت نوع ١ ، عوارض دیابت نوع 2

آسیب کلیه

دیابت گاهی اوقات می تواند منجر به نارسایی کلیه یا بیماری کلیه برگشت ناپذیر در مرحله نهایی شود ، که ممکن است به دیالیز یا پیوند کلیه نیاز داشته باشد.

آسیب دیدگی چشم

دیابت خطر ابتلا به بیماری های جدی چشم مانند آب مروارید و گلوکوم را افزایش می دهد و ممکن است به عروق خونی شبکیه آسیب برساند که ممکن است منجر به کوری شود.

بهبودی کند

اگر زخم ها و تاول ها درمان نشوند ، می توانند به عفونت های جدی تبدیل شوند ، که ممکن است به خوبی درمان نشوند. آسیب شدید ممکن است به قطع انگشت پا ، پا یا پا نیاز داشته باشد.

اختلال شنوایی

مشکلات شنوایی بیشتر در افراد دیابتی دیده می شود.

بیماری های پوستی

دیابت ممکن است شما را در برابر مشکلات پوستی ، از جمله عفونت های باکتریایی و قارچی ، آسیب پذیرتر کند.

آپنه خواب آپنه انسدادی خواب در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ شایع است. چاقی ممکن است عامل اصلی در هر دو بیماری باشد. درمان آپنه خواب ممکن است باعث کاهش فشار خون و احساس راحتی بیشتری شود اما مشخص نیست که به بهبود کنترل قند خون کمک می کند یا خیر.

بیماری آلزایمر

به نظر می رسد دیابت نوع ۲ خطر ابتلا به بیماری آلزایمر را افزایش می دهد ، اگرچه علت آن مشخص نیست. هرچه کنترل قند خون ضعیف تر باشد ، خطر آن بیشتر است.

علائم دیابت نوع 2 ، درمان دیابت نوع 2

حفاظت

انتخاب سبک زندگی سالم می تواند به پیشگیری از دیابت کمک کند ، و این حتی اگر در خانواده خود دیابت داشته باشید ، درست است. اگر قبلاً دیابت تشخیص داده شده اید ، می توانید از گزینه های سبک زندگی سالم برای جلوگیری از عوارض استفاده کنید. اگر به دیابت مبتلا هستید ، تغییر در سبک زندگی می تواند پیشرفت دیابت را کند یا متوقف کند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید