بیماری ها و راه درمان

اسکیزوفرنی چیست ؟ آیا راهی برای درمان بیماری اسکیزوفرنی وجود دارد ؟

اسکیزوفرنی یک اختلال مزمن مغزی است که کمتر از یک درصد از جمعیت ایالات متحده را درگیر کرده است. هنگامی که اسکیزوفرنی فعال باشد ، علائم می تواند شامل توهم ، گفتار بی نظم ، مشکل در تفکر و عدم انگیزه باشد. با این حال ، با درمان ، بیشتر علائم اسکیزوفرنی بسیار بهبود می یابد و احتمال عود بیماری کاهش می یابد.

اسکیزوفرنی چیست ؟

اسکیزوفرنی با تحریف در تفکر ، درک ، احساسات ، زبان ، احساس خود و رفتار مشخص می شود. تجارب معمول شامل توهمات (شنیدن صدا یا دیدن چیزهایی که در آنجا نیستند) و اوهام (عقاید ثابت و غلط) است.

در سراسر جهان ، اسکیزوفرنی با ناتوانی قابل توجهی همراه است و ممکن است بر عملکرد آموزشی و شغلی تأثیر بگذارد.

اسکیزوفرنی چیست ، اسکیزوفرنی حاد

احتمال ابتلا به مرگ زودرس در افراد اسکیزوفرنی ۲ برابر بیشتر از جمعیت عمومی است این اغلب به دلیل بیماری های جسمی قابل پیشگیری است ، مانند بیماری های قلبی عروقی ، بیماری های متابولیکی و عفونت ها.

تبعیض و نقض حقوق بشر در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی معمول است.

در حالی که هیچ درمانی برای اسکیزوفرنی وجود ندارد ، تحقیقات منجر به درمان های ابتکاری و ایمن تر می شود. همچنین متخصصان با مطالعه ژنتیک ، تحقیقات رفتاری و استفاده از تصویربرداری پیشرفته برای بررسی ساختار و عملکرد مغز ، در حال کشف علل این بیماری هستند. این روشها نوید بخش درمانهای جدید است.

اسکیزوفرنی

بهداشت روان محدود در جامعه ممکن است منجر به بی خانمانی و بستری مکرر در بیمارستان شود ، این تصور غلطی است که افراد اسکیزوفرنی در نهایت بی خانمان هستند یا در بیمارستان زندگی می کنند. بیشتر مبتلایان به اسکیزوفرنی با خانواده خود ، در خانه های گروهی یا به تنهایی زندگی می کنند.

انواع اسکیزوفرنی ، بیماری روانی اسکیزوفرنی

تحقیقات نشان داده است که اسکیزوفرنی به طور مساوی بر مردان و زنان تأثیر می گذارد اما ممکن است در مردان از اوایل بروز داشته باشد. نرخ ها در سراسر جهان مشابه است. افراد مبتلا به اسکیزوفرنی بیشتر احتمال دارد که کمتر از جمعیت عمومی بمیرند ، بیشتر به دلیل بالا بودن میزان بیماری های پزشکی از جمله بیماری قلبی و دیابت.

تشخیص اسکیزوفرنی

 اگر برخی از علائم زیر را تجربه کنید ، ممکن است اسکیزوفرنی تشخیص داده شود.

 • توهم
 • هذیان
 • تفکر بی نظم
 • کمبود انگیزه
 • حرکت آرام
 • تغییر در الگوی خواب
 • نظافت یا بهداشت نامناسب
 • تغییر در زبان بدن و احساسات
 • علاقه کمتر به فعالیت های اجتماعی
 • میل جنسی کم

همه متفاوت هستند. همه افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به تمام این علائم مبتلا نخواهند شد.

عکس بیماران اسکیزوفرنی ، اختلال اسکیزوفرنی

اسکیزوفرنی یک بیماری شایع است. از هر صد نفر حدود یک نفر به اسکیزوفرنی مبتلا می شود. این می تواند در بزرگسالی جوان ایجاد شود. مرحله اولیه بیماری “مرحله پیش تولید” نامیده می شود. در این مرحله خواب ، احساسات ، انگیزه ، ارتباطات و توانایی تفکر واضح شما ممکن است تغییر کند.

اگر حالتان خوب نشود ، این یک قسمت حاد نامیده می شود. در طی یک دوره حاد ممکن است احساس وحشت ، عصبانیت یا افسردگی کنید. اولین قسمت حاد شما می تواند یک تجربه تکان دهنده باشد زیرا شما انتظار آن را ندارید یا برای آن آماده نیستید.

 • توهم
 • بصری
 • لمسی
 • چشایی 
 • بویایی

شنیدن صداها یا صداهای دیگر شایع ترین توهم است. شنیدن صدا برای همه متفاوت است.

به عنوان مثال ، صداها ممکن است : زن یا مرد ، کسی که می شناسید یا کسی که هرگز نشنیده اید ، به زبان دیگر یا لهجه متفاوت با زبان خود ، نجوا یا فریاد زدن ، یا منفی و نگران کننده است.

علائم اسکیزوفرنی ، اسکیزوفرنی چیست

دولت یا بیگانگان مسئول هستند ، شما یک فرد مشهور یا مهم هستید ، مردم در تلویزیون برای شما پیام می فرستند ، یا افکار شما با صدای بلند پخش می شود. به دلیل اعتقادات ممکن است احساس خستگی زیاد کرده و متفاوت رفتار کنید.

هذیان

هذیان باورهای ثابتی است که با دید دیگران نسبت به دنیا مطابقت ندارد. شما ممکن است نتوانید شواهد موافق یا مخالف اعتقاد خود را پیدا کنید ، و ممکن است به دنبال راه هایی برای اثبات نوع دید خود باشید.

تفکر بی نظم

یکی دیگر از علائم “بی نظمی” است. این بدان معناست که شما ممکن است سریع یا آهسته شروع به صحبت کنید. چیزهایی که می گویید ممکن است برای افراد دیگر منطقی نباشد. شما می توانید مباحث را بدون هیچ پیوند واضحی تغییر دهید. این گاهی اوقات به عنوان “سالاد کلمه” شناخته می شود.

اسطوره های اسکیزوفرنی

برخی افسانه ها یا باورهای اشتباه در مورد اسکیزوفرنی وجود دارد که از رسانه ها ناشی می شود.

جدیدترین درمان اسکیزوفرنی ، تفاوت اسکیزوفرنی و شیزوفرنی

یک افسانه رایج این است که اسکیزوفرنی به این معنی است که افراد دارای شخصیت های متعدد یا منشعب هستند. این مورد نیست. این اشتباه ممکن است از این واقعیت ناشی شود که نام “اسکیزوفرنیا” از دو کلمه یونانی به معنای “تقسیم” و “ذهن” آمده است.

انواع اسکیزوفرنی چیست ؟

اسکیزوفرنی انواع مختلفی دارد. کتابچه راهنمای طبقه بندی بین المللی بیماری ها آنها را به شرح زیر توصیف می کند.

 • اسکیزوفرنی پارانوئید
 • شکل رایج اسکیزوفرنی
 • توهمات و یا توهمات برجسته
 • ممکن است در سنین بالاتر نسبت به سایر انواع اسکیزوفرنی ایجاد شود
 • گفتار و احساسات ممکن است تحت تأثیر قرار نگیرن
 • اسکیزوفرنی هبفرنیک
 • بی نظمی رفتار بدون هدف
 • افکار بی نظم: ممکن است افراد دیگر درک شما را دشوار کنند
 • شوخی ، قهقهه زدن ، شکایت از سلامتی و پوزخند زدن
 • توهمات و توهمات کوتاه مدت
 • معمولاً بین ۱۵ تا ۲۵ سال رشد می کند
 • اسکیزوفرنی کاتاتونیک

تمایز نیافته

تشخیص شما ممکن است دارای برخی علائم اسکیزوفرنی پارانوئید ، هبفرنیک یا کاتاتونیک باشد ، اما بدیهی است که فقط در یکی از این انواع قرار نمی گیرد.

باقیمانده

اگر سابقه روان پریشی داشته باشید اما فقط علائم منفی داشته باشید ، ممکن است این بیماری برای شما تشخیص داده شود.

اسکیزوفرنی ساده

به ندرت در انگلیس تشخیص داده می شود.

علائم منفی زود برجسته هستند و به سرعت بدتر می شوند.

علائم مثبت نادر است.

داروی اسکیزوفرنی چیست ، اسکیزوفرنی پارانوئید

اسکیزوفرنی سینستوپاتیک

افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ساینستوپاتیک احساسات بدنی غیرمعمولی را تجربه می کنند.

اسکیزوفرنی نامشخص

علائم دارای شرایط عمومی برای تشخیص هستند ، اما در هیچ یک از دسته های بالا نمی گنجد.

علائم بیماری

هنگامی که این بیماری فعال است ، می توان آن را با اپیزودهایی مشخص کرد که در آن فرد قادر به تشخیص تجارب واقعی و غیر واقعی نیست. مانند هر بیماری ، شدت ، مدت و تعداد علائم می تواند متفاوت باشد. با این حال ، در افراد مبتلا به اسکیزوفرنی ، با افزایش سن فرد اغلب علائم روان پریشی کاهش می یابد. عدم مصرف داروها طبق دستورالعمل ، استفاده از الکل یا داروهای غیرقانونی و شرایط استرس زا باعث افزایش علائم می شود

علائم اسکیزوفرنی :

علائم مثبت: (کسانی که به طور غیر طبیعی وجود دارند) توهماتی مانند شنیدن صدا یا دیدن چیزهایی که وجود ندارند ، پارانویا و برداشت ها ، باورها و رفتارهای اغراق آمیز یا تحریف شده.

علائم منفی: (کسانی که غیرطبیعی هستند) از دست دادن یا کاهش توانایی شروع برنامه ها ، صحبت کردن ، ابراز احساسات یا لذت بردن.

علائم بی نظم: تفکر و گفتار گیج و بی نظم ، مشکل در تفکر منطقی و رفتارهای گاه عجیب یا حرکات غیر عادی.

شناخت زمینه دیگری از عملکرد است که در اسکیزوفرنی تحت تأثیر قرار می گیرد و منجر به مشکلات توجه ، تمرکز و حافظه و کاهش عملکرد آموزشی می شود.

علائم اسکیزوفرنی معمولاً اولین بار در اوایل بزرگسالی ظاهر می شود و برای تشخیص حداقل باید شش ماه ادامه داشته باشد. مردان اغلب علائم اولیه را در اواخر نوجوانی یا اوایل ۲۰ سالگی تجربه می کنند در حالی که زنان تمایل دارند اولین علائم بیماری را در ۲۰ و اوایل ۳۰ سالگی نشان دهند. علائم ظریف تری ممکن است زودتر وجود داشته باشد ، از جمله روابط ناآرام ، عملکرد ضعیف در یادگیری و کاهش انگیز

با این حال ، قبل از تشخیص ، یک روانپزشک باید یک معاینه پزشکی کامل انجام دهد تا سو استفاده از مواد یا سایر بیماری های عصبی یا پزشکی را که علائم آن اسکیزوفرنی را تقلید می کند ، رد کند.

عوامل خطر بیماری

محققان بر این باورند که تعدادی از عوامل ژنتیکی و محیطی در ایجاد علل نقش دارند و عوامل استرس زای زندگی ممکن است در شروع علائم و روند آنها نقش داشته باشد. از آنجا که عوامل متعددی ممکن است در این امر مو ثر باشند ، دانشمندان هنوز نمی توانند در مورد علت دقیق در هر مورد خاص مشخص باشند. .

توانبخشی و زندگی با اسکیزوفرنی

درمان می تواند به بسیاری از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی کمک کند تا زندگی بسیار پرباری و با ارزشی داشته باشند. مانند سایر بیماری های مزمن ، برخی از بیماران بسیار خوب عمل می کنند در حالی که دیگران همچنان علامت دار هستند و به حمایت و کمک نیاز دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید