فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

درمان زگیل تناسلی و راه های تشخیص آن | هر آنچه باید در رابطه با آن بدانید

درمان زگیل تناسلی

زگیل تناسلی زوائدی گوشتی ریزی هستند که معمولا به دنبال عفونت به ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می شود این زگیل ها هم در مردان و هم در مردان ظاهر می شوند و به دو نوع خفیف و شدید نیز تقسیم بندی می شوند. ویروس پاپیلوما  جزو ویروس هایی است که انواع متعدد و گوناگونی دارد اما از این بین فقط تعداد معدودی باعث ایجاد این نوع زگیل ها می شود و تنها دو نوع از این ویروس در ابتلا به سرطان دهانه رحم نقش بیشتری دارند، بقیه سویه ها یا بی خطر هستند یا خطرات خیلی کمی دارند. قبل از هر چیزی خیلی خلاصه شما را با زگیل و علائم این بیماری آشنا می کنیم و در نهایت به درمان زگیل تناسلی اشاره نی کنیم پس با ما همراه باشید.

زگیل در واقع یک زایده پوستی خوش خیم و غیر سرطانی ناشی از ابتلا به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی یا گیل ها معمولا بعد از چند هفته، خود به خود بهبود می یابندـ اما گاهی این زگیل ها مزمن می شوند و نیاز به درمان دارند. زگیل تناسلی جزو بیماری های شایع پوستی  می باشد. زگیل تناسلی اندام های تناسلی مثل لگن، آلت تناسلی و مقعد مردان را درگیر می کند. رنگ این زگیل ها معمولا رنگ پوست است اما با مرور زمان  رنگ این زگیل ها تغییر می کند.

درمان زگیل تناسلی

علائم زگیل تناسلی

  • این بیماری پوستی علائم اختصاصی ندارد یکسری علائم وجود دارد که به شرح آن ها می پردازیم؛
  • این نوع زگیل ها معمولا بدون علامت و خفیف هستند اما گاها فرد دچار سوزش، خارش و قرمزی در ناحیه زگیل می شود.
  • زگیل تناسلی معمولا از طریق رابطه جنسی از فردی که مبتلا به این زگیل هاست منتقل می شود.

بسیاری از افراد روش های درمان خانگی را انتخاب می کنند که از آن ها می توان به درمان زگیل تناسلی با واجبی اشاره کرد.

تشخیص زگیل تناسلی

این زگیل ها گاه آنقدر ریز هستند که با چشم غیر مسلح دیده نمی شوند و نیاز به معاینات مخصوص توسط پزشک دارند، برخی نیز آنقدر بزرگ هستند که راحت تشخیص داده نی شوند اما عده ای هم زگیل تناسلی داخلی هستند که باید با وسیله مخصوصی به نام کولوپوسکوپ و توسط پزشک متخصص تشخیص داده شوند.

روش های درمانی زگیل تناسلی

راه های درمان گوناگونی برای رفع زگیل های تناسلی وجود دارد اما از این میان، پزشک بر اساس شدت ضایعه، نوع درمان را مشخص می کند. فقط باید بدانید برخی از انواع روش های درمانی زمان بر هستند و نیاز به صبر و حوصله بیمار دارد.

درمان زگیل تناسلی  بستگی به اندازه و شدت ضایعه دارد اگر این زگیل ها کوچک باشند معمولا با پماد های مربوطه که در ادامه نامشان آورده می شود، قابل درمان هستند. این روش ها شامل:

پماد پودوفیلین؛ این روش جزو درمان های خانگی  زگیل تناسلی است، بدین صورت که پماد را روی محل ابتلا بزنید، این کار باید چند بار تکرار شود. معمولا برای درمان زگیل های تناسلی خفیف مفید می باشد.

 لیزر: می توان از لیزر برای درمان زگیل تناسلی استفاده کرد اما به علت تبخیر و گسترش زگیل در نقاط سالن و نیز هزینه بالا، به عنوان خط اول درمان زگیل تناسلی پیشنهاد نمی شود.

روش دیگر  استفاده از کوتر و جراحی برای برداشتن زگیل تناسلی است. گاهی زگیل تناسلی به گونه ای است که برای از بین بردن آن باید از جراحی استفاده کرد. جراحی بعلت باقی گذاشتن جای جراحی و زگیل زیاد پر طرفدار نیست.

پماد ایمی گومید: این پماد در درمان زگیل های تناسلی کوچک موثر است.

فریز کردن زگیل تناسلی یا کرابو تراپی؛ کرایو تراپی به سه دلیل از بهترین و کم عارضه ترین روش درمان زگیل تناسلی محسوب می شود این روش هیچ گونه عارضه و دردی نیز به دنبال نخواهد داشت.

چرا کرایو تراپی یک درمان ارجح برای زگیل تناسلی است؟!

  • در یک جلسه و گاه در ۵ الی ۱۰ دقیقه می توان همه زگیل های تناسلی را از بین برد در این صورت در وقت و هزینه صرفه جویی به عمل می آید.
  • باعث گسترش و پخش شدن زگیل نمی شود.
  • نیاز به تکرار ندارد و از نظر زیبایی آثار سو و دلخراشی بر جای نمی گذارد.
  • کرایو تراپی جزو خط اول درمان  است اما با ز هم انتخاب هر کدام از این روش های درمانی بسته به نظر و تشخیص پزشک دارد.

درمان زگیل تناسلی

جمع بندی

ما در این مقاله مفصل در مورد زگیل تناسلی و روش های درمان  صحبت کردیم و گفتیم که زگیل تناسلی عارضه ای کشنده نیست اما اگر درمان نشود و مزمن شود عوارض فوق العاده خطرناکی به دنبال خواهد داشت. پس درمان این عارضه پوستی را جدی بگیرید.

این بیماری  به خودی خود کشنده نیست اما اگر درمان نشود و به شکل مزمن در آید مسری بود و نواحی دیگر بدن را نیز درگیر می کند که همین امر ضرورت درمان را نشان می دهد. پس بهتر است در صورت ابتلا به این عارضه و پس از گذشت چند هفته که بهبودی حاصل نشد به پزشک مراجعه کرده و درمان را فورا شروع کنید تا از عارضه های بعدی مزمن شدن این بیماری جلوگیری کنید. همان طور که می دانید هر بیماری در مراحل اولیه راحت تر به درمان پاسخ می دهد.

مطلب پیشنهاد فارسی کلاب:

خرید ریپورتاژ آگهی و بهره مندی از مزیت های آن

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.