مسائل زناشویی

تعیین جنسیت جنین از روی ضربان قلب مادر ” سونوگرافی “

بزرگترین سوالی که ذهن هر مادر را در حین بارداری درگیر می کند جنسیت جنین می باشد . که برای تعیین جنسیت جنین روش های بسیاری وجود دارد که معروف ترین و کم اشتباه ترین آن ها سونوگرافی می باشد اما در قدیم برای تعیین جنسیت بچه از روش های دیگری استفاده می شد که یکی از آن ها تعیین جنسیت از روی ضربان قلب مادر است.

جنسیت جنین در 2 ماهگی ، تعیین جنسیت جنین در 1 ماهگی

مادربزرگ های ما می توانستند تا حدودی از طریق ضربان قلب جنسیت جنین را شناسایی کنند به این روش که اگر ضربان قلب تندتر بود جنین دختر است و اگر کندتر بود جنین پسر می باشد اما این روش روش قطعی نیست و تنها ۵۰ درصد می تواند صحیح باشد همانطور که بقیه ی روش های تعیین جنسیت حتی سونوگرافی هم می توانند خطا داشته باشند .

روش تعیین جنسیت از روی ضربان قلب جنین :

همانطور که به آن مشاهده کردیم روش تعیین جنسیت از طریق ضربان قلب ثابت شده نیست و امکان خطا زیاد وجود دارد اما برخی بر این باورند که اگر ضربان قلب جنین را بررسی کنیم و این ضربان بیش از ۱۴۰ بار در یک دقیقه باشد جنین دختر و اگر کمتر از ۱۴۰ بار باشد پسر است. در واقع قلب جنین از هفته ششم بارداری تکامل یافته و شروع به تپیدن می کند و این ضربان از عدد۹۰ تا۱۱۰ آغاز می شود و به مرور پس از ۹ هفته افزایش میابد و به ۱۴۰ تا ۱۷۰ می رسد که در این مقطع طبق گفته های قبلی تشخیص جنین میسر می شود.

تعیین دقیق جنسیت جنین

زمان مشخص شدن جنسیت جنین :

در واقع آن هنگام که اسپرم به تخمک می رسد جنسیت جنین نیز مشخص می شود و جالب است که بدانید حتی آن هنگام که مادر متوجه نشده است باردار است جنسیت جنین شکل گرفته اما تشکیل اندام های جنسی و دستگاه تناسلی آن از هفته ۱۰ تا ۲۰ بارداری شکل میگیرد و در واقع قبل از آن دختر و پسر مانند هم هستند.

زمان تعیین جنسیت جنین

روش های دیگر برای تشخیص جنسیت جنین : 

فال تعیین جنسیت نوزاد

روش های قدیمی ممکن است تا ۵۰ درصد امکان اشتباه و خطا داشته باشند. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های بسیاری برای تعیین جنسیت جنین وجود دارد که یکی از آن ها آزمایش دی ان ای می باشد که علاوه بر تشخیص جنسیت جنین اطلاعات مفیدی درباره ی ناهنجاری های ژنتیکی جنین به ما عرضه می کند اما این آزمایش برای مادرانی که دوقلو باردار هستند توصیه نمی شود.

تعیین جنسیت جنین

روش دیگر آزمایش ژنتیک می باشد که علاوه بر جنسیت جنین ناهنجاری های ژنتیکی را تعیین می کند اما آزمایش بسیار خطرناکی است . امکان سقط جنین وجود دارد و اگر بالای ۳۵ سال هستید و مشکل ژنتیکی دارید یا جواب تست دی ان ای بدون سلول مثبت است بنابراین توصیه نمی شود . این آزمایش در هفته های ۱۰ تا ۱۳ بارداری قابل انجام است.

سونوگرافی :

سونوگرافی رایج ترین و متدوال ترین راه برای تعیین جنسیت جنیین می باشد و اکثر زوج ها این راه را ترجیح می دهند زیرا علاوه بر کم خطر بودن امکان اشتباه در آن بسیار کم می باشد . سونوگرافی به این روش انجام می شود که پزشک متخصص مقداری ژل برروی شکم مادر مالیده و با استفاده ازدستگاه مبدل می تواند حرکت جنین را بررسی کند همچنین در سونوگرافی شنیدن صدای ضربان قلب جنین و اندازه گیری آن نیز امکان پذیر است.

تعیین جنسیت نوزاد از روی ضربان قلب

والدین و پزشک می توانند حرکت جنین را داخل دستگاه مانیتور مشاهده کننده و سرانجام از روی ناحیه ی تناسلی جنسیت آن نیز قابل تشخیص است . از مزایای دیگر تعیین جنسیت به روش سونوگرافی این است که پدر و مادر می توانند همزمان با پزشک متخصص صحبت کنند و مشکلات جنین را با وی مطرح سازند تا در صورت وجود مشکلی پزشک آگاه شود و اقدامات درمانی هرچه زودتر آغاز شود.

نتیجه گیری :

بی شک تمام پدر و مادر ها در رابطه با جنسیت جنین خود بسیار کنجکاو هستند و روش های بسیاری را به کار می برند تا متوجه بشوند فرزند آن ها دختر است یا پسر. در متن به تمام ضربان قلب جنین دختر و پسر اشاره کردیم و گفتیم مادربزرگ های ما از این شیوه برای تعیین جنسیت استفاده می کردند ولی این روش ها قابل استناد و اطمینان نیست و با انجام سونوگرافی یا صبر کردن تا روز تولد کودک متوجه جنسیت قطعی او خواهید بود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید