مسائل زناشویی

چه چیزی آب زن را زیاد میکند ” افزایش سطح مایع آمنیوتیک در دوران بارداری “

چگونه می توانم سطح مایع آمنیوتیک خود را افزایش دهم؟

افزایش سطح مایع منیآمنیوتیک ” در زنان در برخی از مواقع بسیار کم بوده و خیلی از افراد انتظار بیشتری دارند. در این مقاله مخواهیم افزایش مایع آمنیوتیک را توضیح دهیم.

ممکن است احساس کنید که در دوران بارداری چیزهای زیادی برای فکر کردن وجود دارد – یک رژیم غذایی متعادل انجام دهید ، یک ویتامین قبل از زایمان بخورید ، مقدار زیادی آب بنوشید ، به طور منظم ورزش کنید ، اضطراب را در کنترل داشته باشید ، به سمت چپ بخوابید. (خوب ، بنابراین ما در مورد مورد دوم جدی نیستیم.)

افزایش مایع آمنیوتیک

مایعات آمنیوتیک مورد دیگری است که شما در رادار خود می خواهید ، اما بیایید لحظه ای جدی بگیریم. اگر سطح شما یا فرزندتان را در معرض خطر قرار می دهد ، پزشک به شما می گوید – و توصیه می کند که در مرحله بعد چه کاری انجام دهید. انجام آنچه می گویند مهم است.

افزایش مایع آمنیوتیک قسمت بسیار مهمی از رشد جنین است. این مایعی است که کودک شما را در حین رشد در رحم احاطه می کند. این یک نیروی کار است:

 • بالش های کودک شما (کمی شبیه ضربه گیر)
 • کودک مجاز به حرکت است
 • به رشد طبیعی اعضای بدن کودک کمک کنید
 • دمای کودک را تنظیم می کند
 • به جلوگیری از عفونت کمک می کند
 • مایع آمنیوتیک همچنین به شناور نگه داشتن بند ناف کمک می کند ، به طوری که بین کودک و کنار رحم خرد نشود.

بیایید ابتدا به نحوه کار مایع آمنیوتیک و دلیل کم بودن آن توجه کنیم. سپس ما به شما کمک خواهیم گفت که چه کاری می توانید به تنهایی انجام دهید – و آنچه پزشک می تواند انجام دهد.

افزایش آمنیوتیک

برای افزایش مایع آمنیوتیک چه باید کرد ؟

بدن شما خیلی زود شروع به تولید مایع آمنیوتیک می کند – حدود ۱۲ روز پس از بارداری. در نیمه اول بارداری ، مایع آمنیوتیک از آب بدن شما تشکیل شده است.

در نیمه دوم بارداری ، مایع آمنیوتیک ساخته می شود – منتظر بمانید – برای ادرار کودک شما. اگرچه به نظر عجیب می آید ، اما این قسمت مهمی در نحوه یادگیری نفس کشیدن ، بلعیدن و فیلتر کردن مایعات از طریق کلیه ها و ادرار در کودک است.

از آنجا که مایع آمنیوتیک برای رشد کودک در حال رشد بسیار مهم است ، مایع آمنیوتیک کم ( کمبود مایع آمنیوتیک ) می تواند بسیار نگران کننده باشد.

چه چیزی می تواند باعث مایع آمنیوتیک پایین شود؟

موارد مختلفی وجود دارد که می تواند باعث کمبود مایع آمنیوتیک شود. این شامل:

پارگی زودرس غشاها : این اتفاق زمانی رخ می دهد که کیسه آمنیوتیک (یا ” کیسه آب “) قبل از شروع واقعی زایمان شکسته یا شروع به نشت می کند. بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید!

مشکلات جفت : جفت نقش مهمی در آوردن مواد مغذی و اکسیژن به کودک شما دارد. اگر جفت در حال حرکت نیست ، یا شروع به جدا شدن از دیواره رحم کرده است . ممکن است کودک شما مواد غذایی کافی برای دریافت مقدار کافی مایعات (ادرار) دریافت نکند.

نقائص هنگام تولد : اگر کودک دارای مشکلات جسمی ، به ویژه در کلیه ها باشد . ممکن است به اندازه کافی ادرار تولید نکند و در نتیجه مایع آمنیوتیک کم شود.

شرایط سلامتی در مادر : عوارض مادرانه مانند موارد زیر می تواند باعث کمبود مایع آمنیوتیک شود:

 • اکلامپسی
 • دیابتی
 • فشار خون بالا
 • چاقی
 • خشک کردن

به همین دلیل است که نگه داشتن قرارهای قبل از تولد بسیار مهم است ، حتی اگر فعلاً تا حدودی ساکت باشند.

بارداری طولانی مدت : مایع آمنیوتیک پس از ۳۶ هفته بارداری شروع به کاهش طبیعی می کند و به احتمال زیاد بعد از ۴۲ هفته بارداری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. (اگرچه در این مرحله ، همه – به ویژه شما – ممکن است بسیار مشتاق دیدار با نوزادی باشند که مورد استقبال قرار گیرد یا در غیر این صورت زایمان کند.)

دارویی برخی از داروها ، به ویژه آنهایی که برای درمان فشار خون بالا استفاده می شوند ، ممکن است باعث کمبود مایع آمنیوتیک شوند.

افزایش سطح مایعات آمنیوتیک

افزایش مایعات آمنیوتیک

یکی از رایج ترین آنها میزان کم مایعات آمنیوتیک در سه ماهه سوم است. اما وقتی میزان کم مایع آمنیوتیک در شش ماه اول بارداری (دو سه ماهه اول) رخ دهد ، ممکن است عوارض جدی تر باشند.

ما در اینجا رکورد شکنی خواهیم داشت : به همین دلیل و دیگران ، اطمینان از مراقبت های با کیفیت قبل از تولد بسیار مهم است.

سطوحی که به دنبال آن هستید

چگونه می توانید میزان کم مایع آمنیوتیک را تشخیص دهید ؟ شما نیاز به یک مراجعه به پزشک خود دارید – حدس زده اید . آنها می توانند با استفاده از سونوگرافی میزان مایعات کافی را اندازه گیری کنند.

قبل از ۲۴ هفته یا در طی بارداری همراه با عوارض ، مایع آمنیوتیک از طریق سونوگرافی با استفاده از روشی به نام “سینوس عمودی فک بالا” اندازه گیری می شود.

بیایید به موارد زیر بپردازیم:

درمان مایعات کم آمنیوتیک به علت و میزان پیشرفت شما بستگی دارد. برخی از دلایل کمبود مایع آمنیوتیک یک راه حل ساده دارند . اما برخی دیگر ممکن است نیاز به مداخله گسترده داشته باشند.

برای افزایش مایع آمنیوتیک مایعات بیشتری بنوشید

این می تواند تغییر بزرگی ایجاد کند . طبق یک مطالعه ، آب در افزایش سطح مایع آمنیوتیک در زنان بین هفته ۳۷ تا ۴۱ بارداری بسیار مفید است.

در حالی که تحقیقات بیشتری مورد نیاز است . یک بررسی پایگاه داده همچنین نشان داد که هیدراتاسیون ساده سطح مایعات آمنیوتیک را افزایش می دهد.

نکته خوب در مورد این روش درمانی؟ نوشیدن آب بیشتر – چه باردار باشید و چه نه – ضرر کمی دارد.

افزایش مایع آمنیوتیک با تزریق مایع آمنیوتیک 

تزریق مایع آمنیوتیک زمانی انجام می شود که پزشک محلول آب نمک (محلول نمکی) را از طریق دهانه رحم و داخل کیسه آمنیوتیک اسپری کند. (ممکن است ناخوشایند به نظر برسد ، اما اگر پزشک فکر کند شما به آن نیاز دارید ارزشش را دارد).

این می تواند حداقل به طور موقت سطح مایع آمنیوتیک را افزایش دهد. همچنین برای افزایش بینایی کودک با سونوگرافی یا در صورت غیر طبیعی بودن ضربان قلب کودک قبل از تولد انجام می شود.

تزریق مایعات قبل از تولد با استفاده از آمنیوسنتز

آمنیوسنتز شامل قرار دادن یک سوزن نازک به طور مستقیم در کیسه آمنیوتیک از طریق شکم است.

اگر قبل یا هنگام زایمان مایعات آمنیوتیک کمی داشته باشید . ممکن است پزشک از طریق آمنیوسنتز قبل از تولد کودک مایعات به شما بدهد . این می تواند به کودک شما در حفظ تحرک و ضربان قلب در حین زایمان کمک کند ، که همچنین ممکن است به شما در کاهش زایمان سزارین کمک کند.

مایعات داخل وریدی

پزشک شما ممکن است مایعات داخل وریدی را توصیه کند. اگر به دلیل حالت تهوع یا استفراغ دچار کمبود آب بدن شوید . یا اگر نیاز به هیدراتاسیون سریعتر (و در نتیجه افزایش مایع آمنیوتیک ) دارید ، این می تواند مفید باشد.

اساساً ، این روش دیگری برای وارد کردن این مایعات بسیار مهم در بدن است.

علل قبلی را برطرف کنید ” افزایش مایع آمنیوتیک “

از آنجا که ممکن است مایع آمنیوتیک کم در اثر شرایط زمینه ای مانند فشار خون یا دیابت ایجاد شود . درمان این شرایط ممکن است سطح شما را بهبود بخشد. این ممکن است شامل مصرف داروها ، کنترل قند خون یا مراجعه مکرر به پزشک باشد.

دلایل قبلی ممکن است در دوران بارداری نیز منجر به مشکلات دیگری شود . بنابراین مدیریت علت برای همه مفید است.

افزایش مایع آمنیوتیک

تختخواب

استراحت در رختخواب به اندازه گذشته در درمان بارداری معمول نبوده است . و هرگز در بین افرادی که باید این عمل را انجام دهند بسیار محبوب بوده است . اما بعضی از پزشکان در صورت کمبود مایع آمنیوتیک هنوز آن را تجویز می کنند.

استراحت در رختخواب یا روی مبل (به جز رفتن به دستشویی یا دوش) ممکن است به بهبود جریان خون در جفت کمک کند . که به نوبه خود به افزایش مایع آمنیوتیک کمک می کند . تشک توصیه می شود اگر در سه ماهه دوم یا سه ماهه اول هستید و پزشک امیدوار است قبل از تولد کودک صبر کند.

افزایش مایع آمنیوتیک با کنترل اضافی

اگر کمتر از ۳۶ هفته باردار هستید ، پزشک ممکن است انتظار مراقبانه را توصیه کند . آنها مرتباً شما را می بینند و ممکن است آزمایشات دیگری را نیز انجام دهند تا مطمئن شوند کودک شما خوب عمل می کند.

این آزمایشات ممکن است شامل یک تست بدون استرس باشد . جایی که برچسب هایی برای کنترل انقباضات و ضربان قلب کودک شما بر روی شکم شما قرار می گیرد . یا ممکن است شما به ویژگی های بیوفیزیکی مکررتر نیاز داشته باشید . یعنی سونوگرافی هایی که میزان مایع آمنیوتیک و حرکات کودک را اندازه گیری می کنند.

این ممکن است ترسناک به نظر برسد ، اما نظارت اضافی دو پاداش دارد : اول اینکه ، شما می توانید کودک خود را بسیار ببینید ! دوم ، پزشک شما قادر خواهد بود هرگونه مشکلی را زودتر و دیرتر درمان کند.

رژیم غذایی

در حالی که داشتن یک رژیم غذایی سالم (شما تمرینات ورزشی را می دانید: پروتئین بدون چربی ، غلات کامل ، و مقدار زیادی میوه و سبزیجات تازه) در طول بارداری بسیار مهم است ، اما شواهد کمی وجود دارد که تأثیر آن بر سطح مایع آمنیوتیک باشد.

برخی تحقیقات نشان می دهد – فقط در حیوانات – تأثیر منفی ناچیزی بر میزان مایع آمنیوتیک هنگام مادر خوردن یک رژیم غذایی پرچرب دارد.

اگرچه برخی صحبت ها در مورد استفاده از استویا (یک شیرین کننده) برای افزایش مایعات آمنیوتیک است . اما هیچ تحقیق برای حمایت از این موضوع وجود ندارد . در حقیقت ، ممکن است عکس این قضیه صادق باشد : برخی مطالعات مقدماتی وجود دارد که نشان می دهد مصرف شیرین کننده های مصنوعی در دوران بارداری می تواند خطر ابتلا به اختلالات متابولیکی کودک را در مراحل بعدی زندگی افزایش دهد.

برای پیچیده تر کردن مسائل ، بحث در مورد طبیعی یا مصنوعی بودن استویا وجود دارد . تصور کنید در جبهه امن باشید؟ شاید فقط بخواهید دور شوید.

داروهای طبیعی

در مورد اینکه درمان های طبیعی (همراه با نوشیدن آب بیشتر) مایع آمنیوتیک را افزایش می دهند ، تحقیقات کمی وجود دارد یا هیچ تحقیق وجود ندارد.

در حالی که وب سایت ها یا فیلم هایی وجود دارند که ادعا می کنند ، دارای راه حل های طبیعی هستند . مایعات آمنیوتیک کم یک بیماری جدی است که در صورت عدم درمان صحیح می تواند تأثیر زیادی بر کودک شما بگذارد. باید توسط پزشک معالجه و کنترل شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید