فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

ازدواج چیست ؟ ماهیت ازدواج در کشورهای غربی برای هجنسگرایان

ازدواج که یک پیوند حقوقی و اجتماعی است ، معمولاً بین زن و مرد است ، با قوانین ، آداب و رسوم ، عقاید و نگرشهایی تنظیم می شود که حقوق و وظایف دو شریک را تعریف می کند و به فرزندان آنها (در صورت وجود) وضعیت می بخشد. در این مقاله به بررسی ازدواج چیست ، ماهیت ازدواج در کشورهای غربی میپازدواج چیستردازیم. تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

ترفند دخول

عام بودن ازدواج در جوامع و فرهنگ های مختلف به بسیاری از کارکردهای اساسی اجتماعی و شخصی مربوط می شود که از جمله آنها می توان به ایجاد رضایت و سازماندهی جنسی ، تقسیم جنسیتی کار ، تولید و مصرف اقتصادی و تأمین نیازهای شخصی برای محبت ، مقام و معاشرت اشاره کرد.

شاید قوی ترین عملکرد آن به تولید مثل ، مراقبت از کودکان ، آموزش و اجتماعی شدن و تنظیم خطوط نسب مربوط باشد. در طول اعصار ، ازدواج ها شکل های زیادی داشته است.

تعریف ازدواج در روانشناسی

ماهیت ازدواج در کشورهای غربی

در قرن بیست و یکم ، ماهیت ازدواج در کشورهای غربی – به ویژه در مورد اهمیت فرزند آوری و سهولت طلاق – در حال تغییر بود. در سال ۲۰۰۰ ، هلند اولین کشوری بود که ازدواج همجنسگرایان را قانونی کرد. این قانون از اول آوریل ۲۰۰۱ اجرا شد. در سالهای بعد ، بسیاری از کشورهای دیگر – از جمله کانادا (۲۰۰۵) ، فرانسه (۲۰۱۳) ، ایالات متحده (۲۰۱۵) و آلمان (۲۰۱۷) نیز از این الگو پیروی کردند. بعلاوه ، برخی از کشورها مزایا و تعهدات زوج های همجنس را از طریق مشارکت ثبت شده یا اتحادیه مدنی گسترش داده اند و هر دو اصطلاح در زمینه های مختلف به معنای متفاوت است.

در مقیاس تکامل بیولوژیکی ، هرچه گونه پیچیده تر باشد ، فرزندان برای زنده ماندن از تولد تا بلوغ به مادرش وابسته می شوند. انسان ها ، در بالای نردبان تکاملی ، برای رسیدن به بلوغ به بیشتر اوقات همه گونه ها نیاز دارند. این وظایف فزاینده ای را برای مراقبت از فرزندان به پدران انسانی تحمیل می کند و به طور سنتی ازدواج به عنوان مناسب ترین نهاد برای انجام این وظایف و مسئولیت های والدین تلقی می شود.

آداب و قوانین ازدواج

نوعی ازدواج در همه جوامع بشری ، گذشته و حال وجود دارد. اهمیت آن را می توان در قوانین پیچیده و آیین های پیرامون آن مشاهده کرد. اگرچه این قوانین و آئین ها به اندازه سازمان های اجتماعی و فرهنگی انسانی متنوع است ، اما برخی بدیهیات اعمال می شود.

کارکرد اصلی قانونی ازدواج تضمین حقوق شرکا در رابطه با یکدیگر ، تضمین حقوق و تعریف روابط فرزندان در جامعه است. از نظر تاریخی ازدواج از نظر حقوقی به فرزندان اعطا می شده است و امتیازات مختلفی را که سنتهای این جامعه تعریف کرده از جمله حق ارث به وی می بخشد. در اکثر جوامع ، ازدواج همچنین روابط اجتماعی مجاز برای فرزندان ، از جمله انتخاب قابل قبول همسران آینده ، ایجاد کرد.

ازدواج به چه معناست

ازدواج چیست

تا اواخر قرن بیستم ، ازدواج به ندرت مورد انتخاب آزاد بود. در جوامع غربی ، عشق بین همسران با ازدواج همراه بوده است ، اما حتی در فرهنگ های غربی (همانطور که رمان های نویسندگانی مانند هنری جیمز و ادیت وارتون گواهی می دهند) عشق رمانتیک انگیزه اصلی ازدواج در بیشتر دوران ها و شریک زندگی ازدواج نبوده است.

عمل ازدواج با شخصی از یک قبیله یا گروه ، قدیمی ترین سازمان اجتماعی ازدواج است. هنگامی که اشکال ارتباط با گروه های خارج محدود باشد ، همخونی یک نتیجه طبیعی است. فشارهای فرهنگی برای ازدواج در گروه اقتصادی – اجتماعی و قومی فرد هنوز در برخی جوامع به شدت تحمیل می شود.

آداب و رسوم ازدواج چیست ؟

در جوامعی که خانواده بزرگ یا گسترده به عنوان واحد اصلی باقی می ماند ، معمولاً ازدواج ها توسط خانواده صورت می گیرد. فرض این است که عشق بین دو شریک زندگی پس از ازدواج به وجود می آید و بیشتر در مورد منافع اجتماعی و اقتصادی که از این مسابقه به خانواده بزرگتر تعلق می گیرد فکر می شود. در مقابل ، در جوامعی که خانواده کوچک یا هسته ای سلطه دارند ، جوانان معمولاً هم سن و سالان خود را انتخاب می کنند. فرض بر این است که عشق مقدم بر ازدواج است (و تعیین کننده آن است) و معمولاً در مورد جنبه های اجتماعی و اقتصادی این مسابقه تأمل نمی شود.

شرایط ازدواج

در جوامعی که ازدواج های منظم دارند ، عرف  جهانی تقریباً این است که کسی به عنوان واسطه یا خواستگار عمل کند. مسئولیت اصلی این فرد تنظیم ازدواجی است که برای دو خانواده نمایندگی رضایت بخش باشد.

برخی از اشکال مهریه یا جهیزیه همیشه در جوامعی رجوع می شود که ازدواج های تنظیم شده را ترجیح می دهند.

در جوامعی که افراد همسر خود را انتخاب می کنند ، قرار ملاقات معمول ترین راه برای ملاقات با مردم و شناختن شرکای بالقوه است. یک دوست یابی موفق ممکن است منجر به خواستگاری شود که معمولاً منجر به ازدواج می شود.

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.