مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
تزئینات عقد و عروسی

لیست “وسایل سفره عقد” در بین خانواده های ایرانی

مطالب پربازدید

سفره عقد

سفره عقد توسط خانواده زوج تنظیم می شد. به این ترتیب خانواده داماد آن ها را گرفته و به خانه عروس بردند و خانواده عروس وظیفه تزیین آن ها دارند. جشن عقد یکی از مراسم های ایرانیا هست.

در سفره عقد برخی از وسایل نمادین مانند قرآن، آینه و شمعدان، نبات و … وجود دارد که در فرهنگ ایرانی این وسایل هر کدام معنا و مفهوم خاصی را در خود به همراه دارد.

سفره عقد

برپایی مراسم عقد همراه با یک سفره زیبا، از قدیم جزو رسوم ایرانیان بوده و است. در این سفره سنتی وسایل خاصی استفاده می‌شود که هر یک نماد یک موضوع خاص است. مثلاً برخی وسایل مانند آینه نماد روشنی و برخی دیگر نماد رسیدن به آرزو‌ها و … است.
رسم بر این است که پس از چیده شدن موارد موجود در لیست وسایل سفره عقد عروس و داماد در قسمت بالایی این سفره در کنار هم و روبه آینه نشسته و بقیه مهمانان از جمله عاقد نیز در اطراف این سفره قرار می‌گیرند. مراسم عقد در اکثر شهر‌های ایران از مهم‌ترین ارکان قبل از ازدواج است.

معمولا وسایل اصلی سفره عقد شامل موارد زیر است:

قرآن:نمادی است که به وسیله آن از خداوند متعال برای خوشبختی عروس و داماد طلب می‌گردد. جایگاه این کتاب آسمانی در سفره عقد در بالاترین قسمت سفره و جلوتر از آینه و شمعدان است.

قرآن

مطالب پربازدید

آینه و شمعدان:در فرهنگ ایرانی آینه همیشه نشانه روشنایی و شمع نیز نشانه گرمی و صمیمیت در رابطه زوجین بوده است؛ بنابراین وجود آینه و شمعدان در سفره عقد نماد آرزو برای جاری بودن روشنایی و گرما در زندگی عروس و داماد خواهد بود.

جانماز:وجود یک جانماز با طرحی سنتی در میان وسایل سفره عقد علاوه بر زیبایی، می‌تواند گواه پایبندی زوجین به دین اسلام نیز باشد.

ظرف نبات:شاخه نبات که همیشه جزئی از مهریه عروس نیز بوده است، نمادی از شیرینی وصال و عشق میان عروس و داماد است.

دو عدد کله قند کوچک:کله قند‌ها معمولاً توسط افراد فامیل درجه یک بر سر عروس و داماد سابیده شده و بدین ترتیب برای ایشان آرزوی خوشبختی و شادی می‌کنند.

ظرف عسل: این ظرف معمولاً بعد از جاری شدن خطبه عقد کاربرد دارد. به طوری که عروس داماد با انگشت مقداری از عسل را به نشانه شیرین نمودن کام یکدیگر، در دهان یکدیگر می‌گذارند.

مطالب پربازدید

جعبه محتوی حلقه عروس و داماد: حلقه عروسی از مهم‌ترین اجزای وسایل عقد است که قبلاً توسط زوجین برای یکدیگر خریداری شده است و پس از عقد به نشانه پایبندی به عهد و پیمان در دست هم قرار می‌دهند.

حلقه

وسایل سفره عقد

خوراکی‌هایی مانند نان و ظرف‌های مخصوص از فندق، بادام و گردو: همه این خوراکی‌های را با سلیقه و زیبایی خاصی تزیین کرده و در ظروف مخصوص می‌چینند. در واقع مواد خوراکی موجود در سفره عقد نماد برکت و وفور نعمت در زندگی زوجین است.

تخم مرغ: تعدادی خاصی از تخم مرغ که معمولاً دوازده یا چهارده عدد به نیت معصومین است، در یک ظرف چیده می‌شود. تخم مرغ در این سفره نمادی از فرزنددار شدن و ادامه نسل توسط زوجین است.

کاسه محتوی نقل و سکه: پس از جاری شدن خطبه عقد اطرافیان به نشانه شادی و خوشحالی از این پیوند، مقداری نقل و سکه بر سر عروس و داماد پخش می‌کنند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

آب: بسیاری از مردم مانند اسلاف خود به قصد پاکی ، پاکی و صداقت در زندگی در کاسه ای از سفره عروسی آب می ریزند و گاهی اوقات دو ماهی قرمز را که نشانه زندگی است میگذارند.

البته علاوه بر وسایل اصلی سفره عقد، بسته به سلیقه افراد، رسوم موجود در شهرهای مختلف و یا سلیقه طراحان سفره‌های عقد ممکن است تعدادی دیگر از وسیله‌ها و یا خوراکی‌های مختلف و متنوع دیگر نیز در این سفره قرار گیرد که تعدادی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

ظروف میوه‌های رنگارنگ:نماد و نشانه برخورداری از نعمت‌های گوناگون

سبد‌هایی از انواع مختلف از گل‌های سرخ، رز و …: نشانه عشق و دوستی

خنچه‌های شیرنی و بسکوییت: برای شیرین شدن کام همه افراد حاضر به یمن این پیوند

ظرف مخصوص اسپند:نماد دور شدن خوشبختی عروس و داماد از چشم زخم و بدخواه

لقمه‌های نان و پنیر و سبزی:نماد برکت و زیبایی

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا