فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

این جنگنده ثابت می‌کند چرا نباید با نیروی هوایی سوئد وارد جنگ شد

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در مطلبی به معرفی یکی از پیشرفته‌ترین جنگنده‌های جهان در دوران جنگ سرد پرداخت.

 پایگاه اینترنتی نشنال اینترست در مطلبی نوشت: سوئد طی دوران جنگ سرد چندین هواپیمای پیشرفته طراحی کرد. هواپیماهای سوئدی نه تنها در نیروی هوایی این کشور، بلکه در ارتش اتریش، دانمارک و فنلاند نیز به بهره برداری رسیده اند. پیشرفته‌ترین این هواپیماها، جنگنده‌های «ای جی۳۷» و «ای جی اس ۳۷» به شمار می‌روند.

جنگنده سوئدی

این جنگنده‌‎ها در خانواده طراحی هواپیماهای «ویگن» قرار می‌گیرند که کاربری‌هایی از جمله گشت زنی، آموزش و عملیات شناسایی داشته اند. این هواپیماها از ابتدا به عنوان جنگنده طراحی شده اند و شامل خصوصیاتی مانند یک سامانه راهبری پیشرفته، یک رادار برای حمله زمینی با قابلیت جلوگیری از برخورد با زمین و یک سامانه «هاد» (نمایشگر فرانما)ی پیشرفته هستند که به خلبان در هنگام حملات کمک می‌کند.

 

همچنین، این هواپیماها به گونه‌ای طراحی شده اند که قابلیت نشست و برخاست کوتاه را دارند. یک برعکس‌کننده موتور به این جنگنده اجازه می‌دهد با طی کمتر از ۵۰۰ متر، بر زمین بنشیند. همچنین بدنه این هواپیما به گونه‌ای طراحی شده است که در سرعت‌های پایین، بدون شعله‌ور شدن موتور بتواند بر زمین بنشیند تا به این صورت از ورود خسارت به جاده‌ها و باندهای فرود کاسته شود.

طراحی هوشمند این جنگنده به این معنی است که ویگن می‌تواند بسیار سریع تسلیحات خود را آماده شلیک کند. با استفاده از این جنگنده، زمان طی شده از ارسال درخواست عملیات تا رسیدن این هواپیما به صحنه عملیات به کمتر از ۲۰ دقیقه کاهش یافته است که این مسئله به نیروی هوایی سوئد اجازه می‌دهد به سرعت به حملات احتمالی پاسخ دهد.

 

این جنگنده مجهز به بمب‌ها و موشک‌های ساخت سوئد از جمله موشک کروز ضدکشتی «آر بی ۰۴۳» است. این تسلیحات به این هواپیما قابلیت بالایی در حمله و انجام عملیات علیه کشتی‌ها می‌دهد.

 

ویگن نمونه بارزی از توانایی سوئد برای تولید یک جنگنده پیشرفته است که از جهات گوناگون از زمان خود جلوتر بوده است. این هواپیما، یک جنگجوی حقیقی در دوران جنگ سرد بوده است؛ به طوری که تا سال‌ها، رقیبی برای آن پیدا نشد.

منبع: yjc

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.