انصار الفرقان

ضربات شدیدی که گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه دریافت کرد، باعث ریشه کن شدن این گروه تروریستی نشد، داعش که از مدت‌ها پیش اینگونه نشان می‌دهد که روزگارش در عراق و سوریه به پایان رسیده است، اما چیزی شبیه استراتژی فریب را دنبال می‌کند و تلاش دارد بار دیگر کنترل برخی مناطق را در عراق و سوریه در دست بگیرد. این موضوع را دیده بان فتواهای تکفیری و رویکرد های افراط گرا وابسته به دار الفتوای مصر در گزارش خود مطرح کرده است.

استراتژی گروه تروریستی ابوبکر البغدادی در استقرار و گسترش نیروهای خود مبتنی بر ایده هسته‌ گریزی است و به این ترتیب کسانی که از عراق و سوریه فرار کرده‌اند، گروه های تروریستی دیگری را مانند داعش در مناطق دیگر تشکیل داده‌اند.آنها گروه‌هایی با عناوین متعدد نظیر «الرایات البیضاء»، «أنصار البخاری»، «أنصار الفرقان» و… را تشکیل داده‌اند و انتظار می‌رود که جایگزین گروه تروریستی داعش شوند.

در هر صورت به نظر می رسد عناصر گروه تروریستی داعش استفاده از شبکه اینترنت را برای به کارگیری فرماندهان و توزیع مأموریت‌ها و مسئولیتهای عناصر داعش افزایش داده است. این موضوع تحت عنوان خلافت مجازی مطرح شده است.

داعش در این مدت موفق شده عناصر فراری خود از سوریه و عراق را در گروههایی با همان ایدئولوژی در کشورهای دیگر سازماندهی کند تا بتواند بار دیگر به عرصه درگیری‌ها برگردد.