فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین

کلاهی که هنگام خرید اینترنتی سر مشتریان می‌رود

کلاهبرداری اینترنتی

کلاهبرداری‌های اینترنتی روش نوینی از خلافکاری‌های مالی است که با توسعه و گسترش فناوری و ترویج استفاده از فضای مجازی پا به عرصه گذاشته و به دلیل عدم آشنایی کامل مردم و مخاطبان عام از امکانات این فضا به راحتی فراگیر شده است. کلاهبرداران اینترنتی به دلیل اینکه نیازی به ارائه مستندات دقیق و متقن برای تشخیص هویت و اصالت کالای مورد معامله ندارند، به راحتی با فریب مخاطب چندین و چند بار می‌توانند با یک روش ساده از مردم اخاذی کنند.

به نوعی باید گفت کلاهبردارن اینترنتی و فضاهای سایبری به محض ورود افراد به این عرصه آنان را زیر نظر داشته و درصدد بهترین فرصت برای اخاذی و یا کلاهبرداری هستند.

جالب است بدانید که تعدادی از قربانیان این کلاهبرداری‌ها  افراد تحصیل کرده و کابران حرفه‌ای فضای مجازی هستند و با وجود مهارت و آشنایی کامل با این فضا قربانی شده‌اند.

بارزترین و آخرین نمونه این نوع کلاهبرداری که جوانان باسواد و آشنا به فضای مجازی را مورد حمله قرار داد و توانست به سادگی مقادیر زیادی از آنان کلاهبرداری کند، موضوع فروش سئوالات کنکور در سال گذشته بود که هجوم کاربران حرفه‌ای برای خرید سئوالات، این موضوع را به یکی از معضلات جدی آن روزها تبدیل کرد.

این نوع کلاهبرداری‌ها هم اکنون به قدری گسترده شده که حالا به شاخه‌های مختلفی هم تقسیم شده است و برخی پا را فراتر از خرید و فروش غیر واقعی گذاشته و با عنوان ارائه خدمات عجیب و غیر واقعی از مردم اخاذی می‌کنند و در این مورد باید به گسترش سایت‌ها و گروه‌های مختلف تلگرامی و فضای مجازی در خصوص فالگیری و رمالی اشاره کرد که در قبال دریافت مبالغ هنگفتی از افراد ساده لوح و خرافاتی کلاهبرداری می‌کنند.

این نوع کلاهبرداری به این دلیل که قربانی با رضایت خود این پول را در قبال دریافت خدمات دروغین می‌پردازد، هیچ شکایتی هم ندارد و همین امر حاشیه امنی را برای کلاهبرداران ایجاد می‌کند و البته این کلاهبرداری‌ها در کنار حک حساب مالی افراد و برداشت‌های غیر مجاز حجم کلاهبرداری‌ها و سرقت‌های اینترنتی و فضای مجازی را افزایش داده است

خریدارانی که وجهی از آن‌ها توسط شرکت‌ها در سایت‌های مجازی دریافت شده و هیچ کالایی بابت وجه پرداختی به دستشان نرسیده است، باید گزارش این تخلفات و شکایت خود را به دادسراها اعلام کنند تا با دستور مقامات قضایی پرونده‌ها به جریان بیفتد و در پی آن افراد متخلف شناسایی و دستگیر شوند.

مال باختگان تنها باید با مراجعه به دادسراها و اعلام شکایت کتبی، پرونده خود را به جریان بیاندازند و پلیس فتا در این صورت و با دستور مقامات قضایی برای رسیدگی به شکایات مردمی و دستگیری مجرمان و کلاهبرداران اینترنتی اقدام خواهد کرد.

بعضی از نرم افزارها غیر مجاز و دارای بدافزار است که از طریق شبکه اجتماعی این بد افزارها را منتشر می‌ کنند که بعضی از این بدافزار‌ها اطلاعات فرد را هک می‌کند.

مردم برای خرید از فروشگاه‌های اینترنتی باید برای تشخیص آنکه یک سایت جعلی است یا سایت اصلی، ابتدا نماد آدرس سایت یعنی Https را بررسی کنند که اگر این نماد بود یعنی سایت معتبر است، در غیر اینصورت به سایت اطمینان نکنند و از آن سایت خرید اینترنتی انجام ندهند.

 

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.