اخبار پزشکی

آنتی‌بیوتیک جدیدی که همچون “اسب تروا” عمل می‌کند

آنتی بیوتیکداروشناسان توانسته‌اند نوع جدیدی آنتی‌بیوتیک‌ بسازند که همچون داستان اسطوره‎ای اسب تروا، باکتری‌ها را اغوا می‌کند تا به آنها اجازه ورود دهد و سپس آنها را نابود می‌کند.

دانشمندان می گویند که نتایج اولیه تست این آنتی‌بیوتیک بسیار “امیدبخش” بوده است.

این دارو که محصول شرکت داروسازی “شیونوگی” است روی ۴۴۸ نفر آزمایش و گزارش شده روی کسانی که به عفونت ادرار و کلیه دچار شده بودند اثر درمانی مشابه با آنتی‌بیوتیک‌های رایج داشته است.

کارشناسان می‌گویند که یافته‌های این آزمایشات امیدوارکننده است.

دکتر “سیمون پورتسموس” که سرپرستی این تحقیقات را برعهده داشته می‌گوید: در جریان یک عفونت حاد یکی از پاسخ‌های معمول سیستم ایمنی بدن ما این است که محیطی کم-آهن در بدن ایجاد می‌کند. در پاسخ به این وضعیت باکتری‌ها شروع به جذب بیشتر آهن می‌کنند. در این زمان است که آنتی‌بیوتیک جدید موسوم به “سِفای‌دروکول” (cefiderocol)، خود را به ذرات آهن می‌چسباند و باکتری‌ها با “اشتباهی مرگبار” به آن اجازه عبور از سیستم ایمنی خود را می‌دهند.

نتایج آزمایش این داروی جدید در مجله لنست منتشر شده است.

به گفته دکتر پورتسموس، “سِفای‌دروکول” یک آنتی بیوتیک “ایمن و تحمل‌پذیر” است.

تحقیق درباره آنتی بیوتیک‌های جدید و موفق بسیار نادر است چرا که در سال‌های اخیر بسیاری از باکتری‌ها نسبت به آنتی‌بیوتیک‌های رایج مقاوم شده‌اند و درمان بیماری‌های ناشی از آنها بسیار دشوار شده است.

بنابر گزارش بی‌بی‌سی، یک مطالعه درباره مقاوم‌شدن باکتری‌ها پیش‌بینی کرده با وضعیت موجود تا سال ۲۰۵۰ سالانه ۱۰ میلیون نفر جان خود را بر اثر ابتلا به بیماری‌های ناشی از باکتری‌های مقاوم به آنتی‌بیوتیک از دست خواهند داد.

عصاره اسفناج بیشتر از استروئیدها و نیروزاهای ممنوعه عضلات را قوی می کند

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا

بلوک تبلیغ حذف شد

با غیرفعال کردن مسدودکننده تبلیغات از ما حمایت کنید