فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین

بیکاری جوانان تقصیر برنامه‌ریزان و مسئولان کشور است

نماینده مردم خراسان رضوی در مجلس خبرگان گفت: متأسفانه بهترین نیروها و سرمایه ها که عبارت از نیروی تحصیلکرده و جوان است، در برخی رشته ها بیکار هستند.

عبد خدایی حجّت الاسلام محمّدهادی عبدخدایی، نماینده مردم خراسان رضوی، امروز سه‌شنبه ۱۳ شهریورماه طی سخنانی در پنجمین اجلاسیه مجلس خبرگان رهبری، انقلاب اسلامی و پیروزی آن را نعمتی بزرگ دانست و گفت: خداوند این انقلاب را نصیب ملت ایران و بلکه آزادگان جهان کرد و به ما افتخار خدمت در آن را عنایت نمود و اسلام در میان مردم آزاد جهان به صورت یک دین مقاوم و رهائی بخش جلوه کرد و گوشه‌هایی از عظمت و پویائی خود را نشان داد.

وی، آسیب پذیری انقلاب را مورد اشاره قرار داد و گفت: انقلاب از راه های گوناگون اعتقادی، فرهنگی، سیاسی و مهم ­تر از همه اقتصادی مورد تهاجم است، این موضوع هم در تاریخ ما سابقه دارد؛ مانند اجرای تحریم اقتصادی در دوران اولیه و تمرکز پیامبر اکرم(ص) در شعب ابی طالب که با مقاومت و پایداری بر آن فائق آمدند و هم مشابه آن در آغاز پیروزی انقلاب، ولی با یاری خداوند و همت ملت ایران آن بحران هم سپری شد.

عبدخدایی با بیان اینکه اقتصاد کنونی، معایب متعددی دارد که متأسفانه تاکنون برای رفع آن از سوی اقتصاددانان، طرح راهگشایی ارائه نشده و طرح‌های موجود هم از سوی مجریان، به صورت دقیق به اجرا در نیامده، تصریح کرد: اقتصادی که روز به روز بر تورم آن افزوده شود اقتصادی بیمار است. اقتصادی که در آن این همه اختلاف میان در آمدها باشد اقتصادی مریض است. اقتصادی که در آن تولید سیر نزولی داشته و مصرف آن هم به صورت اسراف و تبذیر، حالت صعودی داشته باشد اقتصادی غلط است.

عضو مجلس خبرگان ادامه داد: متأسفانه بهترین نیروها و سرمایه ها که عبارت از نیروی تحصیلکرده و جوان است، در برخی رشته ها بیکار هستند و هرز می‌روند و تقصیر بیکاری آنها بر عهده برنامه ریزان و مسؤولان کشور است.

عبدخدایی خاطرنشان کرد: چند سال قبل مقام معظّم رهبری، سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را ابلاغ فرمودند و بر آن تأکید نمودند، ولی چه اقدام جدی صورت گرفت؟ فرمایشات ایشان تنها موعظه و ارشاد نیست بلکه باید آنها را به مرحله اجرا گذاشت.

نماینده خراسان رضوی در مجلس خبرگان تصریح کرد: اقتصاد مقاومتی، تنها یک عنوان نیست، بلکه باید در ذیل آن صدها طرح تنظیم نمود. باید دید چگونه سطح تولید بالا می‌رود و مصرف به صورت بهینه و دور از اسراف و تبذیر در می‌آید. باید طوری عمل کرد که گرایش و اعتماد مردم به داخل بیشتر گردد و وابستگی به خارج کمتر و حتی از بین رود. نیروی مولد تشویق و کمک شود و افراد فاسد سرکوب گردند. منابع ملی کشور و بودجه عمومی به سوی تولیدات سوق داده شود و سرمایه ملی صرف مشاغل کاذب و واسطه گری نگردد، از قاچاق و ورود کالاهای خارجی، جلوگیری به عمل آید و به تولیدات داخلی کمک شود، سرمایه­‌های عمومی بیشتر به سوی تولید سوق داده شود و فرهنگ عمومی به سوی مصرف بهینه رود، نه اسراف، تبذیر، تجمل و چشم هم چشمی.

عبدخدایی افزود: برای اجرایی کردن این مسائل، ضرورت دارد در ابتدا هر یک از قوای سه گانه، اتاق فکری تشکیل دهند و با بررسی کامل نسبت به حوزه کاری آن قوه ایجاد طرح نمایند و سپس به مرحله اجرا در آورند. همچنین هر یک از وزارتخانه ها نسبت به حوزه کاری خود و بخش‌های وابسته حتی بخش‌های خصوصی، طرح‌های لازم را طراحی نموده و به مرحله اجراء درآورد.

وی با بیان اینکه لازم است یک حرکت جهادی از سوی کلیه نهادها و ارگان‌ها برای اجرای دستورات رهبری انجام گیرد، حتی اگر در مقابل تحریم‌ها هم قرار نگیریم، تصریح کرد: زیرا روز به روز علم پیشرفت می‌کند و دنیای صنعتی اختراعات جدیدی را در معرض قرار می‌دهد و روی آن تبلیغ می‌کند و ما در مقابل این فرآورده جدید یا باید ایستادگی کنیم و از مصرف آن خودداری کنیم، یا باید خریداری کنیم و یا آنکه مشابه آن را ایجاد کنیم.

عضو مجلس خبرگان افزود: فرض نخست در جا زدن در مقابل علم و اختراع و محروم ماندن از برکات علم، دومی ایجاد وابستگی و نیاز است و سومی سبب بهره برداری از هر اختراع و ابتکار می‌باشد. متأسفانه ما تاکنون راه دوم را پیموده ایم، یعنی هر چه آنها اختراع کرده اند ما دست نیاز به سوی آن دراز کرده ایم و در نتیجه وابستگی اقتصادی ما بیشتر شده است.

عبدخدایی با بیان اینکه به عنوان عضو کوچک مجلس خبرگان رهبری حق دارم از مسئولان و مدیران کشور سؤال و مطالبه داشته باشم که تا چه اندازه دستور مقام معظم رهبری درباره اقتصاد مقاومتی را اجرایی کرده اند، تصریح کرد: برای تدوین یک اقتصاد سالم نیاز به طرح‌های متعدد و اجرایی کردن آنهاست.

وی راه‌کارهاش پیشنهادی خود برای برون‌رفت از مشکلات را اینطور برشمرد:

۱- جلوگیری از مفاسد اقتصادی با تنظیم قوانین و مقررات لازم و اجرای آن در سه مرحله پیشگیری، نظارت و کیفر.

۳- تقویت نظام آموزشی علمی ‎ـ کاربردی و ایجاد ارتباط کامل میان دانشگاه و بخش‎های مولد مانند صنعت و کشاورزی.

۳- سوق دادن سرمایه ها اعم از دولتی و بخش های خصوصی به سوی تولیدات اعم از صنعتی و کشاورزی و…

۴- سوق دادن اعتبارات و همچنین اموال ملی مانند نفت و اعتبارات بانکی به سوی منافع عمومی و پیشگیری از جذب آن توسط سرمایه داران و تداول ثروت میان آنها.

۶- اصلاح الگوی مصرف و برنامه ریزی در جهت آن و پیشگیری از هرگونه اسراف، تبذیر و تجمل گرایی.

۷- نظارت جدی بر اعتبارات پرداختی و مصرف آن و جلوگیری از خیانت های متعدد.

۸- نظارت بر استانداردسازی تولیدات داخلی و صادرات آن و جلوگیری از ارسال اجناس و بی‌کیفیت که سبب بی‌اعتباری کشور می‌گردد.

۹- پیشگیری از مفاسد اداری مانند رشوه خواری و دفع الوقت و مانع تراشی برای مراجعین.

۱۰- حرکت در جهت سالم‌سازی کسب و کار و جلوگیری از تبلیغات دروغین و کلاه‌برداری‌ها و فریبکاری.

۱۱- مطالعه روی جذب سرمایه از طرق جدید.

۱۲- تلاش در جهت جذب زائران کشورهای اسلامی و گسترش صنعت گردشگری و توریسم حلال.

۱۳- ایجاد و تقویت توریسم درمانی و توسعه بیمارستان‌هایی که بتوانند بیماران منطقه را جذب و درمان کنند.

۱۴- ثروت و ارز از این جهت و ایجاد پیوند میان علم و اقتصاد.

۱۵- فرهنگ سازی برای گرایش مردم به تولیدات داخلی و پرهیز از برندهای خارجی و نظارت کامل  بر کیفیت و قیمت تولیدات داخلی.

۱۶- تحریم خریدهای خارجی توسط ارگان‌های دولتی به ویژه در مورد تولیداتی که مشابه آن در داخل عرضه می‌شود و یا امکان ایجاد آن میسر می‌گردد.

۱۷- استفاده دانشمندان و کارشناسان اقتصادی از نظرات علما و دانشمندان اسلامی در مسائل اقتصادی و به کاربردن آن در ایجاد اقتصاد بر پایه عدالت.

۱۸- پیوند میان توسعه اقتصادی و عدالت و حمایت از قشر ضعیف و محروم.

۱۹- حرکت به سوی استحصال فرآورده های نفتی و پرهیز از خام‌فروشی.

۲۰- نکته مهم در رابطه با اقتصاد مقاومتی آن است که هم بصورت جدی از مفاسد اقتصادی جلوگیری به‌عمل آید و دیگر آنکه در صدد جذب ثروتها و سرمایه های جدید باشیم و متکی به نفت نباشیم.

منبع: yjc

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.