فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین

جمعی از مردم ساوه هم قسم شدند که آجیل نخرند / نه به خرید نوروزی

نه به گرانی

گرانی کالاهای اساسی و همچنین آجیل شب عید و… باعث شده تا عده ای از مردم مناطق مختلف کشور با راه اندازی کمپین ‌ هایی مثل “نه به گرانی“، “خرید خودروی صفر ممنوع“،  “نه به خرید نوروزی” و … به این وضعیت بد اقتصادی واکنش نشان دهند.

در این راستا شورای اسلامی، دهیار و جمعی از بزرگان برخی از روستاهای استان مرکزی به‎ویژه در ساوه در جلسه ‌ ای مشترک، هم قسم شدند که آجیل نخرند و در این اقدام مشترک همه اهالی ساکن در دیگر شهرها نیز خود را مکلف به این اقدام و عهد مشترک می‎دانند.

بنا بر گفته دکتر محمدمهدی لبیبی (جامعه شناس و عضو هیات علمی دانشگاه آزاد): در گذشته نیز سابقه داشته است که با گران شدن کالا بخشی از جامعه تصمیم به نخریدن آن می‎گیرند تا در سایه همبستگی مردمی و با یک رفتار مشابه طرف مقابل را ملزم به کاهش قیمت و عقب‎نشینی کنند.

اینگونه پیمان بستن ها ناشی از بالا بودن سطح اعتماد عمومی به یکدیگر در چنین جوامعی است، بدین مفهوم که اگر یک خانواده نسبت به نخریدن آجیل شب عید مصمم شود خانواده‎های دیگر را نیز مجاب به عملی کردن این تصمیم می‎کند.

اگر هدف از اجرای این طرح به خوبی تعریف شود و این مطالبه جمعی منطقی و براساس فکر صحیح صورت گرفته باشد قطعا نتیجه مثبت در پی خواهد داشت بسیاری از مشکلات برطرف خواهد شد و عملا تلنگری برای جلوگیری از سودجویی‎ها خواهد بود و در غیر این صورت اینگونه پیمان‎ها، تاثیرگذار نیست.

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.