انواع تیرآهن ها در صنایع مختلف  به خصوص صنعت ساختمان سازی مورد استفاده فراوان قرار می گیرند . تیرآهن بر اساس شکل ظاهری و نسبت بالها و جان به دسته های مختلفی تقسیم می شود. به دو لبه تیرآهن که به صورت موازی هم قرار گرفته اند بال و  به قسمت میانی تیرآهن که حد واصل بین دو بال قرار گرفته جان تیرآهن می گویند. به طور کلی تیرآهن از نظر شکل ظاهری به دو دسته I   و  H  تقسیم می شوند . تیرآهن های I  شکل نیز به دو نوع IPE و INP  تقسیم می شوند . تیرآهن IPB نیز در دسته H شکل قرار می گیرد. در ادامه این مقاله از آراد آهن به کاربرد و مشخصات انواع تیرآهن در بازار آهن آلات ایران می پردازیم .

آشنایی با تیرآهن IPE:

تیرآهن IPE یکی از استانداردهای مورد استفاده در کشور ایران و کشورهای اروپایی است . مشخصه تیرآهن IPE اینست که در این نوع تیرآهن ضخامت بال ثابت است یعنی هرچه از سمت جان به لبه بال ها نزدیکتر می شویم ضخامت بال تغییر نمی کند. بالها مقاومت در برابر خمش را برای تیرآهن فراهم میکند و جان تیرآهن مقاومت آن را در برابر نیروی برشی افزایش می دهد . عرض بال این تیرهای پر استفاده، حدود نیمی از ارتفاع این آنهاست .  تیرآهن IPE سبک ترین نوع تیرآهن است که تولید می شود و  پر طرفدارترین نوع تیرآهن برای استفاده در صنعت ساختمان سازی در ایران است.

آشنایی با تیرآهن INP :

تیرآهن INP از محبوبیت کمی در ایران برخوردار است . این تیرآهن استاندار کشور چین و روسیه است . مشخصه تیرآهن INP که آن را از تیرآهن IPE متمایز می کند اینست که ضخامت بالها متغیر است . یعنی هرچه از طرف جان به لبه بال نزدیک می شویم ضخامت کمتر می شود . سایز تیرآهن بستگی به اندازه جان دارد. مثلاً ، به تیرآهنی که دارای جان 14 سانتی متری باشد، تیرآهن 14 می گویند . تیرآهن 14 پرکاربرد سایز تیرآهن است. بین جان و بال تیرآهن تناسب وجود دارد یعنی هرچه جان تیرآهن بیشتر می شود به همان نسبت اندازه و ضخامت بال ها افزایش می یابد .

مرکز آهن آلات

آشنایی با تیرآهن IPB:

تیرآهن بال پهن موازی که به اختصار به آن IPB  نیز می گویند یکی از متداول ترین انواع تیرآهن است که در ساختمان سازی و صنایع دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. از آنجایی که این تیرآهن از نظر شکل ظاهری شبیه به حرف H انگلیسی است به آن تیرآهن H یا هاش نیز می گویند. طول بال های تیرآهن IPB نسبت به تیرآهن های با استاندارد  Iبیشتر است بنابراین از مقاومت خمشی و استحکام بالاتری برخوردار است .ضخامت بالها در تیرآهن IPB مانند تیرآهن IPE ثابت است ولی تفاوتی که بین این دو نوع تیرآهن وجود دارد این است که طول بالها در تیرآهن IPB بیشتر است . از نظر ساختار آلیاژی تیرآهن هاش به سه دسته  St37، St44  و St52  تقسیم بندی می شود.

کاربرد انواع تیرآهن

ساختار فیزیکی تیرآهن و آلیاژهایی که در ساخت آن به کار رفته است باعث شده که در ساختمان هایی که دارای اسکلت فلزی هستند بسیار مورد استفاده قرار گیرد .  تیرآهن نقش اصلی در تحمل وزن سازه و بار واره برآن را را بر عهده دارد . یکی از مزیت های استفاده از  تیرآهن اینست که اجرا و نصب آنها بسیار راحت تر از بقیه آهن آلات ساختمانی است . همچنین ساختمان هایی که برای ساخت اسکلتشان از تیرآهن استفاده شده است، حتی بعد اتمام ساخت نیز قابلیت توسعه ی ساختمان در آن ها وجود دارد . کاربرد انواع تیرآهن بسته به خصوصیاتشان متفاوت است . تیرآهن های IPE  و INP  از یک جهت می توانند فشار کششی را تحمل کنند درحالیکه تیرآهن IPB  توانایی تحمل کشش از دو جهت را داراست . علاوه بر این شکل ساختاری تیرآهن IPB یا تیرآهن H به گونه ای است  که آن را در استفاده در ساخت و سازها بسیار کاربردی تر از انواع دیگر تیرآهن ها می کند که در ادامه به بررسی بیشتر این موضوع می پردازیم .

مزیت های استفاده از تیرآهن IPB (H)

تیرآهن H در مرحله ساخت و ساز به راحتی قابل جوش   و اتصال به تیرهای دیگر است. این مساله استفاده این نوع تیرآهن را در صنعت ساختمان، سدسازی و پل سازی متداول کرده است. یک از تفاوت های این تیرآهن با سایر تیرآهن‌ها، بال آن است. طول بال تیرآهن H نسبت به انواع دیگر تیرآهن بیشتر است که همین باعث که مقاومت آن در برابر نیروهای خمشی بیشتر شود.  برخلاف تیرآهن های با ساختار I شکل ، داخل بال تیرآهن H هیچ شیبی وجود ندارد. این باعت شده تا اتصال تیرآهن H با بقیه اجزای سازنده اسکلت راحتتر انجام گیرد . همچنین مقاومت جان تیرآهن H ، در برابر نیروی  برشی بسیار مشهود است . همین مزیت ها باعث تفاوت قیمت تیرآهن IPB  با سایر انواع تیرآهن ها شده است.

آهن

آشنایی با تیرآهن زنبوری

به دلیل حفره های شش ضلعی که در قسمت جان این نوع از تیرآهن وجود دارد به آن تیرآهن زنبوری یا تیرآهن شبکه              می گویند . تیرآهن زنبوری نسبت به سایر انواع تیرآهن سبک تر بوده و دارای ارتفاع بلندتری می باشد . تیرآهن زنبوری به علت وزن کمی که دارد در اسکلت های سبک مورد استفاده قرار می گیرد . علت دیگر استفاده از تیرآهن زنبوری اینست که مقاومت خمشی بالایی دارد . از طرفی دیگر وجود فضاهای توخالی در قسمت جان مقاومت این تیرآهن را  کاهش می دهد. به همین دلیل بهترین نتیجه در استفاده از تیرآهن زنبوری زمانی بدست می آید که آن را به صورت ترکیبی با تیرآهن های دیگر و به خصوص با تیرآهن هاش به کار ببریم . چرا که تیرآهن هاش با مقاومت کششی و خمشی بالایی که دارد معایب تیرآهن لانه زنبوری را جبران می نماید .

یک مرجع معتبر برای خرید تیرآهن

تیرآهن یکی از مصالح پر مصرف در اجرای پروژه های ساختمانی، عمرانی و صنعتی است . بسته به نوع و حجم سازه و مقدار مصرف تیرآهن یکی از عوامل تاثیر گذار بر قیمت تمام شده ساختمان می تواند قیمت تیرآهن باشد . اگر به دنبال مرجعی معتبر ، متعهد و با انصاف جهت خرید انواع تیرآهن هستید ما آراد آهن را به شما پیشنهاد می کنیم . شما می توانید لیست قیمت انواع تیرآهن موجود در بازار ایران را  وبسایت آراد آهن مشاهده کنید. در مجموعه آراد آهن انواع تیرآهن با قیمت کارخانه عرضه می گردد. اگر احتیاج به مشاوره جهت خرید تیرآهن و سایر آهن الات دارید از طریق شماره تماس 34055-031 با کارشناسان آراد آهن در تماس باشید .

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here