مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
رپورتاژ آگهی

آیا قهوه لاغر می کند؟ حقایق جالب درباره لاغری با قهوه

مطالب پربازدید

قهوه یکی از مواد غذایی برای کاهش وزن است. البته اگر بیش از حد مصرف شود می توان مضر باشد. به همین دلیل در این مقاله روش مصرف قهوه برای لاغری را توضیح دادیم.

افزایش وزن یکی از معضلاتی است که بیشتر افراد برای خلاصی از آن به هر دری می‌زنند؛ از انواع روش‌های شیمیایی و جراحی گرفته تا رژیم غذایی و ورزش! البته کاهش وزن کار چندان پیچیده‌ای هم نیست. استفاده از برخی مواد غذایی در رژیم غذایی روزانه، احتمالا یکی از ساده‌ترین روش‌ها برای کاهش وزن محسوب می‌شود. قهوه یکی از این مواد غذایی است که اتفاقا طرفداران زیادی هم دارد. اما آیا نوشیدن قهوه چگونه باعث کاهش وزن می‌شود؟ این سوالی است که پاسخ علمی برای آن وجود دارد.

بررسی مواد محرک موجود در قهوه

لاغری با قهوه

دانه قهوه دارای مواد بیولوژیکی فراوانی است. خوشبختانه بسیاری از این مواد به نوشیدنی نهایی قهوه راه پیدا می‌کنند. برخی از این مواد، ممکن است متابولیسم بدن را دچار تغییراتی کنند. چه موادی درون نوشیدنی قهوه وجود دارند؟ آیا قهوه لاغر می کند؟ این مواد عبارتند از:

مطالب پربازدید
  • کافئین: معروف‌ترین ماده موجود در قهوه که محرک اصلی آن هم محسوب می‌شود.
  • تئوفیلین: محرکی که علاوه‌بر قهوه در کاکائو هم وجود دارد. از این محرک برای درمان آسم هم استفاده می‌کنند.
  • تئوبرومین: محرک اصلی کاکائو که در قهوه هم مقدار کمی از آن وجود دارد.
  • اسید کلروژنیک: باعث کند شدن روند هضم کربوهیدرات در بدن می‌شود. اسید کلروژنیک یکی از مهم‌ترین مواد بیولوژیکی موجود در قهوه است.

در بین این مواد بیولوژیکی، کافئین از همه مهم‌تر است. دلیل این امر، مسدود کردن انتقال‌دهنده عصبی آدنوزین است. با این کار ترشح نوراپی نفرین و دوپامین بیشتر از قبل می‌شود. همین موضوع باعث افزایش سطح انرژی خواهد شد؛ بنابراین قهوه از خستگی شما حین فعالیت‌های سنگین جلوگیری می‌کند. همچنین با بهبود عملکرد ورزشی، باعث کاهش وزن و لاغری می‌شود.

مصرف قهوه و چربی‌سوزی

مواد بیولوژیکی موجود در قهوه به انتقال چربی از بافت چربی کمک می‌کنند. کافئین موجود در قهوه به تحریک سیستم عصبی و ارسال سیگنال چربی می‌پردازد. در این حالت چربی‌ها تجزیه می‌شوند. این تجزیه چربی، نتیجه افزایش اپی نفرین در خون است. اپی نفرین که به عنوان آدرنالین هم شناخته می‌شود از خون به بافت چربی منتقل می‌شود. اپی نفرین با ارسال سیگنال‌هایی به تجزیه چربی کمک می‌کند.

البته مصرف قهوه به تنهایی باعث کاهش چربی نمی‌شود. برای اینکه چربی بیشتری کم کنید، باید عوامل دیگری مثل ورزش و رژیم غذایی را هم در برنامه روزانه جای دهید. البته از مکمل‌های ورزشی کافئین برای چربی‌سوزی هم استفاده می‌شود. کافئین به افزایش متابولیسم کمک می‌کند که همین موضوع می‌تواند چربی‌سوزی را تسریع کند.

مصرف قهوه و افزایش متابولیسم

کاهش وزن با قهوه

به میزان یا سرعت کالری‌سوزی در زمان استراحت، نرخ متابولیک استراحت (RMR) گفته می‌شود. کاهش وزن برای افرادی که دارای نرخ متابولیسم بیشتری هستند، بسیار راحت‌تر است. این افراد به راحتی می‌توانند غذای بیشتری بخورند، بدون آن که وزن آنها افزایش پیدا کند. مطالعات متعددی روی مصرف قهوه و افزایش متابولیسم انجام شده‌اند. نتایج این مطالعات نشان می‌دهند که مصرف منظم قهوه، باعث افزایش 3 تا 11 درصدی متابولیسم بدن می‌شود.

مطالب پربازدید

هر چقدر دوز مصرف قهوه بیشتر شود، نرخ متابولیسم هم افزایش پیدا می‌کند. دلیل عمده افزایش متابولیسم، افزایش چربی‌سوزی توسط کافئین است. مطالعات افزایش 30 درصدی چربی‌سوزی در افراد لاغر با مصرف کافئین را تائید می‌کنند. یکی از نکات جالب در خصوص چربی‌سوزی و افزایش متابولیسم، تاثیر سن است. با افزایش سن، تاثیر کافئین کمتر می‌شود. بیشترین تاثیر کافئین در افزایش متابولیسم در سنین جوانی است.

مصرف قهوه و کاهش وزن

بدن افراد با گذشت زمان به اثرات کافئین عادت کرده و واکنش زیادی نشان نمی‌دهد. در اوایل مصرف کافئین، سوخت و ساز بدن افزایش پیدا می‌کند. همین موضوع منجر به چربی‌سوزی سریع می‌شود. با این حال وقتی مدتی از مصرف منظم قهوه می‌گذرد، بدن به اثرات کافئین مقاوم می‌شود. قهوه باعث کاهش اشتها و مصرف کمتر غذا خواهد شد. این موضوع نشان می‌دهد که برای کاهش وزن با مصرف قهوه، باید صبر بیشتری داشت. البته این موضوع به خود فرد بستگی دارد که بتواند در طولانی مدت با مصرف قهوه وزن خود را کاهش دهد. میزان دوز مصرفی هم بی‌تاثیر نیست.

مصرف قهوه و کاهش اشتها

کاهش اشتها با نوشیدن قهوه ممکن است در همه افراد اتفاق نیفتد. برخی افراد ممکن است با مصرف قهوه احساس سیری کنند. همین مسئله باعث می‌شود بعد از نوشیدن قهوه، سراغ خوردن مواد غذایی نروند. این موضوع به نوبه خود باعث کاهش کالری دریافتی و در نتیجه لاغری می‌شود. طی تحقیقی که در سال 2017 انجام و در مجله بین‌المللی علوم غذایی منتشر شد، حدود 30 داوطلب قبل از مصرف غذا، قهوه نوشیدند. نتیجه این مطالعه نشان داد که این افراد بعد از نوشیدن قهوه میل کمتری به مصرف مواد غذایی داشتند.

چگونه پتانسیل کاهش وزن قهوه را بیشتر کنیم؟

کم کردن وزن با قهوه

اگر برخی موارد در مصرف قهوه رعایت نشوند نه تنها باعث لاغری نخواهد شد، بلکه ممکن است با افزایش وزن همراه باشد. برخی افراد برای مصرف قهوه از انواع شیرین‌کننده، شیر و مواد پرکالری دیگر استفاده می‌کنند. این کار می‌تواند تا 500 کالری به قهوه اضافه کند! عدد قابل توجهی است برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

اگر هدف کاهش وزن است، باید قهوه سیاه بدون هیچ افزودنی مصرف شود. افزودن شیر و خامه کاملا در تضاد با کاهش وزن هستند. این یک قاعده کلی است که برای کاهش وزن، باید کالری دریافتی کاهش پیدا کند. به این ترتیب بهتر است برای کاهش وزن، قهوه بدون هیچ مواد افزودنی به رژیم غذایی روزانه اضافه شود.

خرید قهوه باکیفیت برای کاهش وزن

خرید قهوه و مصرف منظم آن، باعث کاهش لاغری در دراز مدت می‌شود. البته مصرف قهوه در کوتاه مدت، باعث چربی‌سوزی خواهد شد. چربی‌سوزی هم به نوبه خود متابولیسم را افزایش می‌دهد. این چرخه به کاهش وزن کمک زیادی می‌کند. برای خرید انواع قهوه به سایت قهوه سیراف مراجعه کنید. قهوه سیراف یکی از بهترین فروشگاه‌های آنلاین عرضه قهوه و تجهیزات قهوه به شمار می‌رود. شما می‌توانید با مراجعه به این فروشگاه اینترنتی، انواع قهوه را با بهترین کیفیت تهیه کنید. قیمت قهوه در این فروشگاه مناسب‌ترین قیمت بازار است. در نظر داشته باشید که در کنار انواع قهوه، می‌توانید تجهیزات مورد نیاز برای تهیه قهوه را هم داشته باشید.

سوالات متداول

مصرف زیاد قهوه برای بدن ضرر دارد؟

هر ماده غذایی که مصرف آن بیش از حد مجاز باشد برای بدن ضرر دارد به همین دلیل مصرف بی رویه قهوه نیز برای بدن مضر است و اگر قصد لاغری با قهوه را دارید می توانید با یک پزشک متخصص تغذیه مشورت کنید.

از کجا قهوه برای لاغری بخریم؟

درصورتی که قصد خرید قهوه برای لاغری را دارید می توانید از سایت قهوه سیراف اقدام نمایید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا