فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین

چرا ثواب قرض دادن به خویشان از ثواب صدقه بیشتر است؟

ثواب قرض دادن، ثواب صدقه، تفاوت صدقه و قرض دادنمی‎گویند اگر کسی صدقه به مستحقی بدهد ده ثواب برایش در کارنامه اعمالش می نویسند در حالیکه اگر قرض بدهد هجده ثواب برایش می‎نویسند. اگر به خویشان و اقوام اعم از خواهر و برادر قرض داده شود، سی ثواب در کارنامه اعمال قرض دهنده نوشته می‎شود.

می‎گویند، شخصی از امام معصوم (ع) پرسید: چرا صدقه ده ثواب دارد ولی قرض هجده تا؟ امام (ع) فرمودند: “برای اینکه گاهی اتفاق می‎افتد که به کسانی صدقه می‎دهید که مستحق آن نیستند، ولی آن کسی که قرض می‎خواهد حتما نیاز دارد.”

ثواب قرض دادن به خویشان

از پاسخ امام معصوم در مورد ثواب قرض دادن به خویشان در می‎یابیم که علت و فلسفه این موضوع این است که ممکن است به کسی که صدقه داده می‎شود واقع نیازمند نباشد ولی قرض گیرنده معمولا محتاج و نیازمند است که درخواست قرض می‎کند. حالا اگر به قوم و خویش و فامیل (مثل خواهری که شوهرش فوت کرده و مستحق است) قرض داده شود ثوابش از همه بیشتر است و بجای هجده ثواب، سی ثواب دارد.

در روایات آمده است که بر سردر بهشت نوشته شده است:”الصدقه بعشره والقرض بثمانیه و صله الرحم بثلاثین” یعنی: صدقه ده برابر پاداش دارد و قرض هجده برابر و قرض به خویشان سی ثواب. این موضوع که ثواب قرض دادن به خویشان، از صدقه و قرض دادن به دیگرانی که کاملا آنها را نمی‎شناسیم، موضوع جالب توجه و مهمی است.

ثواب قرض دادن به خویشان، آنقدر مهم است که خداوند در قرآن کریم قرض الحسنه را برتر و بهتر از صدقه می‎داند. در آیه ۱۸ سوره حدید خداوند می‎فرماید: “ان المصدقین و المصدقات و اقرضوا الله قرضا حنا یضاعف لهم و اهم اجر کریم” همانا مردان و زنان صدقه دهنده کسانیکه به خدا قرضی نیکو داده اند، پاداش دوچندان و اجری نیکو خواهند داشت.

نکته مهم در تفسی این آیه این است که، کسی که صدقه دریافت می‎کند معلوم نیست که نیازمند است یا نه؟ در حالی که، قرض گیرنده (کسی که درخواست قرض می‎کند) به علت نیازمند بودن و اضطراری بودن وضعیتش این کار را می‎کند و کمک کردن به شخص مضطر و نیازمند در نزد خدا جایگاه ویزه ای دارد.

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.