فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین
سرکتاب آنلاین رایگان فال چوب آنلاین فال pmc فال حافظ امروز فال ازدواج آنلاین مدل مانتو مدل مو

چرا ثواب قرض دادن به خویشان از ثواب صدقه بیشتر است؟

ثواب قرض دادن، ثواب صدقه، تفاوت صدقه و قرض دادنمی‎گویند اگر کسی صدقه به مستحقی بدهد ده ثواب برایش در کارنامه اعمالش می نویسند در حالیکه اگر قرض بدهد هجده ثواب برایش می‎نویسند. اگر به خویشان و اقوام اعم از خواهر و برادر قرض داده شود، سی ثواب در کارنامه اعمال قرض دهنده نوشته می‎شود.

می‎گویند، شخصی از امام معصوم (ع) پرسید: چرا صدقه ده ثواب دارد ولی قرض هجده تا؟ امام (ع) فرمودند: “برای اینکه گاهی اتفاق می‎افتد که به کسانی صدقه می‎دهید که مستحق آن نیستند، ولی آن کسی که قرض می‎خواهد حتما نیاز دارد.”

ثواب قرض دادن به خویشان

از پاسخ امام معصوم در مورد ثواب قرض دادن به خویشان در می‎یابیم که علت و فلسفه این موضوع این است که ممکن است به کسی که صدقه داده می‎شود واقع نیازمند نباشد ولی قرض گیرنده معمولا محتاج و نیازمند است که درخواست قرض می‎کند. حالا اگر به قوم و خویش و فامیل (مثل خواهری که شوهرش فوت کرده و مستحق است) قرض داده شود ثوابش از همه بیشتر است و بجای هجده ثواب، سی ثواب دارد.

در روایات آمده است که بر سردر بهشت نوشته شده است:”الصدقه بعشره والقرض بثمانیه و صله الرحم بثلاثین” یعنی: صدقه ده برابر پاداش دارد و قرض هجده برابر و قرض به خویشان سی ثواب. این موضوع که ثواب قرض دادن به خویشان، از صدقه و قرض دادن به دیگرانی که کاملا آنها را نمی‎شناسیم، موضوع جالب توجه و مهمی است.

ثواب قرض دادن به خویشان، آنقدر مهم است که خداوند در قرآن کریم قرض الحسنه را برتر و بهتر از صدقه می‎داند. در آیه ۱۸ سوره حدید خداوند می‎فرماید: “ان المصدقین و المصدقات و اقرضوا الله قرضا حنا یضاعف لهم و اهم اجر کریم” همانا مردان و زنان صدقه دهنده کسانیکه به خدا قرضی نیکو داده اند، پاداش دوچندان و اجری نیکو خواهند داشت.

نکته مهم در تفسی این آیه این است که، کسی که صدقه دریافت می‎کند معلوم نیست که نیازمند است یا نه؟ در حالی که، قرض گیرنده (کسی که درخواست قرض می‎کند) به علت نیازمند بودن و اضطراری بودن وضعیتش این کار را می‎کند و کمک کردن به شخص مضطر و نیازمند در نزد خدا جایگاه ویزه ای دارد.

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.