مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار جامعه

سند ملی سالمندی ابلاغ شد/ تهیه بانک اطلاعات سالمندان

مطالب پربازدید

محسنی بندپیسرپرست وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی با اشاره به برگزاری جلسه شورای ملی سالمندان، از ابلاغ سند سالمندی خبر داد.

 انوشیروان محسنی بندپی عصر دوشنبه در نشست روز جهانی سالمند با اشاره به اینکه ایران با رشد جمعیت در دهه ۶۰ روبه‌رو بود گفت: در حال حاضر  ما جزو کشورهایی هستیم که به سمت جمعیت سالمندی حرکت می‌کنیم، به طوری که کشورهای ۷ تا ۱۴ درصد جمعیت سالمندی در گروه یک، ۱۴ تا ۲۱ درصد در گروه دوم سالمندی و از ۲۱ درصد به بالا جزء گروه سوم سالمندی قرار دارند.

به گفته وی، ضمن این که کشور ما در حال حاضر براساس آخرین سرشماری که در سال ۹۵ انجام شده است، حدود ۹۳ درصد از جمعیت را سالمندان تشکیل می‌دهند و هم اکنون ما در گروه یک سالمندی در بین کشورها قرار داریم.

وی تصریح کرد: در سال ۲۰۳۰ میلادی جمعیت سالمندی در ایران ۱۳ درصد و در سال ۲۰۵۰ میلادی جمعیت سالمندی به ۳۱ درصد می‌رسد و در آن مقطع یک سوم از جمعیت کشور ما را سالمندان تشکیل می‌دهند.

مطالب پربازدید

محسنی بندپی تهیه و تدوین برنامه‌ریزی برای سالمندان در ابعاد مختلف را یکی از اقدامات انجام شده دانست و گفت: این اقدام در طول دو سه سال گذشته انجام شده است.

وی افزود: سالمندان جزو گروه‌هایی از جامعه هستند که آسیب‌پذیری زیادی دارند و این گروه از جامعه غالباً با بیماری‌های زیادی روبه‌رو هستند، بر همین اساس در دبیرخانه شورای ملی سالمندان دو کارگروه سلامت و امنیت غذایی و کار گروه شورای عالی رفاه تأمین اجتماعی شکل گرفته است و در همین زمینه اقداماتی را برای رفاه و سلامت سالمندان انجام داده است.

وی با اشاره به اینکه پیمایش سالمندان از دیگر برنامه‌های آتی دبیرخانه شورای ملی سالمندان است گفت: این پیمایش با همکاری صندوق جمعیت توسعه انجام می‌پذیرد و پیش‌بینی می‌شود و نتایج آن تا پایان سال ۹۷ به دست آید، که در این زمینه شاخص‌های استاندارد برای پیمایش سالمندان در نظر گرفته شده است و قطعاً نتیجه این پیمایش در برنامه‌ریزی‌های آتی برای سالمندان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین به برگزاری کنفرانس سالمندان در تاریخ یک و دوم آبان اشاره کرد و گفت: این همایش با حضور کارشناسان و اساتید سایر کشورها در تهران برگزار خواهد شد که برگزاری آن در ایران از جهات مختلف قابل توجه است و نشان دهنده این است که ایران ورود جدی را به مسائل سالمندی داشته است و بنا داریم در این مسیر از تجربیات ارزشمند سایر کشورها نیز استفاده کنیم.

وی از برگزاری جلسه شورای ملی سالمندان خبر دادو گفت: این جلسه صبح امروز با حضور تمام اعضا اعم از نمایندگان وزارت بهداشت، وزارت رفاه، سازمان برنامه و بودجه، وزارت ورزش، وزارت امور اقتصادی و دارایی، شهرداری، کمیته امداد، سازمان بهزیستی و اساتید دانشگاه برگزار شد.

مطالب پربازدید

محسنی بندپی گفت: در جلسه امروز شورای ملی سالمندان مصوبات خوبی نیز به تصویب رسید که از آن جمله می‌توان به ابلاغ سند سالمندی پس از کش‌مکش‌های چند ساله اشاره کرد.

به گفته وی همچنین در دبیرخانه شورای ملی سالمندان بر فعالیت دو کارگروه سلامت و امنیت غذا و رفاه و تأمین اجتماعی تاکید شده است.

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: گسترش سازمان‌های مردم‌نهاد و شبکه‌های سالمندی یکی دیگر از مصوبات جلسه امروز شورای ملی سالمندان بود و این در حالی است که هم‌اکنون ۱۲۰ بنیاد فرزانگان به عنوان حلقه ارتباطی مسائل و موارد مرتبط با سالمندان را بررسی می‌کند.

وی به تهیه بانک جامع اطلاعات سالمندان اشاره کرد و گفت: در این زمینه نیز دو صندوق تأمین اجتماعی و صندوق بازنشستگی مکلف شدند که اطلاعات خود را در این بانک بارگذاری کنند.

محسنی بندپی افزود: دبیرخانه شورای ملی سالمندان نیز وب‌ سایتی را برای دسترسی سالمندان به شبکه خدمات مرتبط سالمندی راه‌اندازی کرده است که سالمندان می‌توانند با مراجعه به این وب‌ سایت از خدمات آن استفاده کنند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

منبع: مهر

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا