فارسی کلاب
پورتال خبری و مجله اینترنتی آنلاین فارسی

مار سرخ، دیوار چین ایرانی را هم در گرگان ببینید و لذت ببرید

دیوار چین، ایرانی در گرگان

بد نیست بدانید که مار سرخ، نام دیوار بزرگی در ایران و در شهر گرگان است که بعد از دیوار بزرگ چین، طولانی ترین دیوار در قاره آسیاست.

این دیوار بزرگ در استان گلستان واقع است. طول این اثر باستانی ایرانی (مار سرخ)، ۲۰۰ کیلومتر است که بعد از دیوار بزرگ چین که ۶۰۰۰ کیلومتر طول دارد، بزرگترین و طویل ترین دیوار در قاره آسیا محسوب می شود. امتداد این دیوار از ساحل دریای خزر در شمال گمیشان شروع شده و تا نزدیکی های پارک ملی گلستان در شهرستان کلاله ادامه دارد.مار سرخ، دیوار چین ایرانی را هم در گرگان ببینید

وجه تسمیه دیوار ایرانی

وجه تسمیه و علت نامگذاری این دیوار به نام “مار سرخ” به این علت بوده است که، در قسمت میانی دیوار از آجر گلی سرخ استفاده شده و برای جلوگیری از حمله و نفوذ دشمنان به کشور ساخته شده است. باستان شناسان و محققان قدمت این اثر باستانی را به دوره ساسانی منتسب می کنند. از آنجا که ساسانیان با امپراطوری روم شرقی در جنگ بودند، و از طرف شمال ایران نیز از طرف اقوام شمالی و هون ها تهدید می شدند، این دیوار برای جلوگیری از نفوذ و حمله انها احداث شد.

برای اولین بار آقای اشمیت (خبرنگار آمریکایی)، که از مناطق باستانی ایران عکس می گرفت در سال ۱۳۱۶ این دیوار را در حین پرواز با هواپیما دید و از آن عکس گرفت.

اوایل بهار و پاییز بهترین زمان سفر به این منطقه باستانی و گردشگری است. برای سفر به این منطقه، اگر دوست دارید با ماشین شخصی بروید باید ابتدا سفرتان را از تهران شروع کنید و به طرف شهرهای فیروزکوه، ساری، گرگان، آزادشهر، مینودشت و در نهایت به کلاله بروید. اگر هم دوست درید با وسایل نقلیه عمومس به این سفر بروید، بد نیست بدانید که هر روز اتوبوس از تهران به سمت کلاله، آزادشهر، گرگان و گنبدکاووس سرویس می دهند که می توانید از آنها استفاده کنید.

آدرس کوتاه مطلب

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.