مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

هپاتیت های شایع در ویروسهای کبد . هپاتیت خطر التهاب کبد را دارد ،

مطالب پربازدید

هپاتیت ویروسی

هپاتیت اغلب توسط ویروس های هپاتیت A ، B و C ایجاد می شود.

بسیاری از بیماری ها و شرایط می توانند باعث هپاتیت (التهاب کبد) شوند ، اما برخی ویروس ها باعث ایجاد حدود نیمی از موارد هپاتیت در انسان می شوند.

ویروسهایی که در درجه اول به کبد حمله می کنند ویروسهای هپاتیت نامیده می شوند. انواع مختلفی از ویروس های هپاتیت وجود دارد از جمله  A ، B ، C ، D ، E و احتمالاً G . نوع A ، B و C شایع ترین هستند.

علائم هپاتیت ب در زنان ، هپاتیت b چیست

مطالب پربازدید

هپاتیت

همه ویروس های هپاتیت می توانند باعث هپاتیت حاد شوند.

هپاتیت ویروسی B و C می تواند باعث هپاتیت مزمن شود.

علائم هپاتیت حاد ویروسی عبارتند از: خستگی ، علائم شبیه آنفولانزا ، ادرار تیره ، مدفوع رنگ روشن ، تب و زردی. با این حال ، هپاتیت ویروسی حاد ممکن است با علائم جزئی و غیرقابل شناسایی رخ دهد. بندرت ، هپاتیت ویروسی حاد باعث نارسایی کشنده کبد می شود.

علائم

علائم هپاتیت ویروسی مزمن اغلب خفیف و غیر اختصاصی است و تشخیص هپاتیت مزمن اغلب به تأخیر می افتد.

انتقال هپاتیت c از طریق بزاق ، درمان قطعی هپاتیت c

مطالب پربازدید

نوع مزمن معمولاً برای جلوگیری از آسیب تدریجی کبد ، سیروز ، نارسایی کبد و سرطان کبد به درمان نیاز دارد.

با اجتناب از قرار گرفتن در معرض ویروس ها و ایمونوگلوبولین با تزریق یا واکسیناسیون می توان از عفونت هپاتیت پیشگیری کرد. با این حال ، واکسن ها فقط علیه هپاتیت A و B در دسترس هستند.

افرادی که در معرض خطر ابتلا به هپاتیت B و C قرار دارند شامل کارکنان مراقبت های بهداشتی ، افرادی که چندین شریک جنسی دارند ، مصرف کنندگان داروهای وریدی و افراد مبتلا به هموفیلی. انتقال خون علت نادر هپاتیت ویروسی است.

تعریف و بررسی اجمالی هپاتیت ویروسی

هپا تیت به معنی التهاب کبد است. بسیاری از بیماری ها و بیماری ها می توانند باعث هپا تیت شوند ، مانند داروها ، الکل ، مواد شیمیایی و بیماری های خودایمن . بسیاری از ویروس ها ، به عنوان مثال ، ویروسی که باعث لکوسیتوز و سیتومگالوویروس می شود ، می تواند منجر به هپا تیت شود. با این حال ، بیشتر ویروس ها از ابتدا به کبد حمله نمی کنند . کبد فقط یکی از چندین اندامی است که ویروس ها روی آن تأثیر می گذارند. وقتی بیشتر پزشکان در مورد هپا تیت ویروسی صحبت می کنند ، از تعریفی استفاده می کنند که به معنای هپا تیت ناشی از برخی ویروسهای خاص است که در درجه اول به کبد حمله می کنند و مسئول نیمی از موارد ویروس انسانی هستند.

انواع  این ویروس ها زیاد است. آنها با نام های A ، B ، C ، D ، E ، F (تأیید نشده) و G. نامگذاری شده اند. هرچه اطلاعات ما درباره ویروس هپا تیت افزایش یابد ، این لیست الفبایی طولانی تر خواهد شد. رایج ترین ویروس های هپاتیت انواع A ، B و C است. مراجعه به ویروس های هپا تیت اغلب به صورت مختصر اتفاق می افتد . به عنوان مثال ، HAV ، HBV و HCV به ترتیب ویروس های هپا تیت A ، B و C را نشان می دهند . این مقاله شامل ویروسهایی است که بیشتر موارد هپا تیت ویروسی انسان را ایجاد می کنند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

عملکرد ویروس در کبد

ویروس های هپاتیت اساساً در سلولهای کبدی تکثیر (تکثیر) می شوند . این می تواند باعث عدم توانایی عملکرد کبد شود . در اینجا لیستی از عملکردهای اصلی کبد آورده شده است:

ازمايش هپاتيت ، هپاتیت چیست و چگونه منتقل میشود
عملکرد کبد

کبد با تبدیل مواد شیمیایی مضر به مواد بی خطر به فیلتر شدن خون کمک می کند. منبع این مواد شیمیایی می تواند خارجی باشد ، مانند داروها یا الکل ، یا داخلی ، مانند آمونیاک یا بیلی روبین. معمولاً این مواد شیمیایی مضر به مواد شیمیایی کوچکتر تجزیه می شوند یا به سایر مواد شیمیایی متصل می شوند . که سپس از طریق ادرار یا مدفوع از بدن دفع می شوند.

کبد بسیاری از مواد مهم ، به ویژه پروتئینها را که برای سلامتی ضروری هستند تولید می کند . به عنوان مثال ، آلبومین تولید می کند . که ماده سازنده پروتئین در بدن است و همچنین آنهایی که باعث لخته شدن خون به درستی می شوند.

کبد بسیاری از قندها ، چربی ها و ویتامین ها را ذخیره می کند تا زمانی که در سایر نقاط بدن مورد نیاز قرار گیرند .

کبد مواد شیمیایی کوچکتری را به مواد شیمیایی بزرگتر و پیچیده تری تبدیل می کند که در سایر نقاط بدن مورد نیاز است. نمونه هایی از این نوع کارها سنتز چربی ها ، کلسترول و پروتئین بیلی روبین است.

هنگامی که کبد ملتهب است ، این عملکردها را به خوبی انجام نمی دهد . در نتیجه بسیاری از علائم ، علائم و مشکلات مرتبط با هر نوع هپا تیت ایجاد می شود. هر نوع هپا تیت ویروسی (A-F) شامل مقالات و کتابهایی است که جزئیات عفونت با آن ویروس خاص را توصیف می کند . این مقاله به منظور ارائه خواننده در مورد ویروسهای رایج که باعث هپا تیت ویروسی ، علائم ، تشخیص و درمان آنها می شوند ، طراحی شده است و باید به خواننده در انتخاب موضوع (موضوعات) برای کسب اطلاعات بیشتر کمک کند.

واکسیناسیون

با واکسیناسیون می توان از هپا تیت ویروسی پیشگیری کرد.

انواع هپاتیت ویروسی ، تشخیص هپاتیت

آیا قبل از سفر به خارج از کشور به واکسیناسیون نیاز دارید؟

مرکز کنترل بیماری (CDC) واکسیناسیون سفر را به سه دسته تقسیم می کند: 1) معمول ، 2) توصیه شده و 3) مورد نیاز. تنها واکسنی که طبق مقررات بین المللی بهداشت به عنوان “مورد نیاز” طبقه بندی شده است ، واکسیناسیون علیه تب زرد برای سفر به کشورهای خاص در آفریقای جنوبی و گرمسیری آمریکای جنوبی است.

 

واکسنهای “روتین” واکسنهایی هستند که معمولاً در ایالات متحده در دوران کودکی تزریق می شوند. این موارد شامل واکسیناسیون علیه:

  • کزاز
  • سیاه سرفه (سیاه سرفه)
  • هپاتیت B
  • هپاتیت A

انواع متداول هپاتیت ویروسی کدامند؟

التهاب اهرم

انواع مختلفی از هپاتیت ویروسی وجود دارد که شایع ترین آنها هپا تیت A ، B و C است.

اگرچه متداول ترین انواع هپا تیت ویروسی HAV ، HBV و HCV است . اما مراحل حاد و مزمن هپا تیت قبلاً توسط برخی پزشکان  هپا تیت ویروسی در نظر گرفته شده است . ویروس هپا تیت A  ویروسی حاد در نظر گرفته شد .  زیرا عفونت به ندرت باعث آسیب دائمی کبد می شود که منجر به نارسایی کبد (هپاتیت) می شود. HBV و HCV هپا تیت ویروسی مزمن ایجاد می کنند.

با این حال ، این اصطلاحات منسوخ شده اند و در حال حاضر به طور مکرر استفاده نمی شوند . زیرا همه ویروس هایی که باعث هپا تیت می شوند ممکن است علائم فاز حاد داشته باشند . تکنیک های پیشگیری و واکسن ها میزان بروز عفونت شایع هپاتیت ویروسی را به میزان قابل توجهی کاهش داده اند.

هپاتیت HAV

علائم هپاتیت ، علایم پوستی هپاتیت

هپا تیت A در سال 2016 ، 2007 مواردی جدید به مراکز کنترل بیماری گزارش شده است . هپا تیت ناشی از ویروس هپا تیت C یک بیماری حاد (هپا تیت حاد ویروسی) است که هرگز مزمن نمی شود . زمانی هپا تیت A به عنوان “هپاتیت عفونی” شناخته می شد . زیرا مانند سایر عفونت های ویروسی به راحتی از فردی به فرد دیگر منتقل می شود.

HAV می تواند از طریق خوردن غذا یا آب گسترش یابد . به ویژه هنگامی که شرایط غیر بهداشتی اجازه می دهد . آب یا مواد غذایی به زباله های انسانی به ویروس آلوده شود . روش انتقال مدفوع از راه دهان . این نوع ویروس  معمولاً از طریق عبور ترشحات دهانی (بوسیدن صمیمی) یا مدفوع (شستشوی ضعیف دست) .  به اعضای خانواده و تماس نزدیک آنها منتقل می شود.

در صورت عدم رعایت شستشوی دست و اقدامات احتیاطی بهداشتی ، معمولاً شیوع عفونت به مشتری در رستوران ها و در بین کودکان و مهدکودک ها نیز معمول است.

انواع هپاتیت D ، E و G

انواع مختلفی از هپاتیت D ، E و G. نیز وجود دارد . مهمترین آنها در حال حاضر ویروس هپاتیت HDV است . که به عنوان عامل ویروس یا دلتا نیز شناخته می شود . این یک ویروس کوچک است که برای زنده ماندن به عفونت همزمان با HBV نیاز دارد . HDV نمی تواند به تنهایی زنده بماند زیرا به پروتئین ساخته شده توسط HBV (پروتئین پوشش ، آنتی ژن سطحی نیز گفته می شود) نیاز دارد .

تا بتواند سلولهای کبدی را آلوده کند . راه های انتشار HDV از طریق سوزن مشترک مصرف کنندگان مواد مخدر ، خون آلوده و از طریق تماس جنسی است . اصولاً همان روشهای HBV است .

افرادی که قبلاً دچار عفونت مزمن هپاتیت C شده اند می توانند همزمان با ابتلا به عفونت هپاتیت B یا در زمان دیگری به HPV آلوده شوند. مبتلایان به هپاتیت B مزمن به علت هپاتیت B و HDV به سرعت دچار سیروز (زخم حاد کبدی) می شوند. علاوه بر این ، درمان عفونت HDV و HBV بسیار دشوار است.

ویروس هپاتیت HEV از نظر بیماری شبیه ویروس هپاتیت C است و عمدتا در آسیا اتفاق می افتد که از طریق آب آلوده منتقل می شود.

ویروس هپاتیت HGV ، که GBV-C نیز نامیده می شود.  اخیراً کشف شده و شبیه ویروس هپاتیت C است . اما از آن نزدیکتر ، ویروس های فلاوی ویروس است . ویروس و اثرات آن در دست بررسی است و نقش آن در ایجاد بیماری در انسان مشخص نیست .

 

 

 

 

منبع : medicinenet

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا