مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

Paxlovid®: ماده فعال، عوارض جانبی و خرید

مطالب پربازدید

© گتی ایماژ/سیگرید گومبرت

تداوم بروز بالا، نوع بسیار مسری omcron و نرخ واکسیناسیون راکد: پایان همه گیری هنوز در چشم نیست و افراد واکسینه نشده و افراد گروه های در معرض خطر به ویژه در معرض خطر هستند. گفته می‌شود که داروی کرونا Paxlovid® از کارخانه سازنده Pfizer خطر بستری شدن در بیمارستان و مرگ را تا 89 درصد کاهش می‌دهد. ویژگی خاص: می توان آن را به شکل قرص در خانه مصرف کرد تا در صورت تشخیص عفونت از یک دوره شدید جلوگیری شود. Paxlovid® بر اساس چه ماده موثره ای است، این دارو برای چه کسانی تایید شده است، آیا می توان آن را خریداری کرد و مصرف آن چه عوارضی دارد؟

Paxlovid® – کدام ماده فعال استفاده می شود؟

ماده اصلی فعال قرص ضد کرونا nirmatrelvir (نام توسعه PF-07321332) است که همراه با داروی ضد ویروسی ریتوناویر تجویز می شود. ریتوناویر در حال حاضر در درمان HIV استفاده می شود و از تجزیه سریع nirmatrelvir در بدن جلوگیری می کند.

Nirmatrelvir یک مهار کننده پروتئاز است. این به این معنی است که این ماده قرار است از فعالیت آنزیم های شکاف پروتئین که فرآیندهای متابولیک سلول ها را تسریع می کنند، جلوگیری کند. بنابراین ماده فعال باید آنزیمی را که ویروس کرونا برای تکثیر در بدن به آن نیاز دارد، مسدود کند.

مطالب پربازدید

فهرست دقیقی از تمام مواد تشکیل دهنده Paxlovid® در بروشور بسته موجود است.

مطالعه اثربخشی بالای داروی کرونا را نشان می دهد

به طور کلی، مطالعه تاییدیه با حدود 2200 نفر انجام شد که در پنج روز گذشته به کووید-19 مبتلا شده بودند و حداقل از یکی از علائم این بیماری رنج می بردند. شرکت کنندگان همچنین حداقل یک عامل خطر برای یک دوره شدید داشتند و در این مرحله اولیه بیماری به آنها دارو یا دارونما داده شد.

یک ارزیابی موقت اولیه بر اساس میزان موفقیت بالا قبلاً نشان داد که دارو به وضوح مؤثر است. تنها سه نفر از 389 شرکت کننده (0.8 درصد) که در سه روز اول تحت درمان با Paxlovid® قرار گرفتند، مجبور شدند در بیمارستان بستری شوند یا به دلیل عفونت فوت کردند. از سوی دیگر، در گروه دارونما، 27 نفر از 385 شرکت کننده (7 درصد) بودند.

بر اساس نتایج مثبت مطالعه، محققان اثربخشی داروی کرونا را 89 درصد محاسبه کردند، مشروط بر اینکه Paxlovid® در سه روز اول پس از شروع علائم مصرف شود. با توجه به اولین آزمایشات آزمایشگاهی، این دارو باید در برابر نوع omicron نیز عمل کند.

تایید: چه کسانی می توانند از Paxlovid® استفاده کنند؟

تایید مشروط Paxlovid® توسط EMA در ژانویه 2022 اعطا شد. Paxlovid® از فوریه 2022 در آلمان در دسترس است. این دارو در حال حاضر می تواند در افراد بالای 18 سال که هنوز تهویه مصنوعی ندارند و در معرض خطر هستند استفاده شود. از تحمل یک دوره شدید کووید-19. به عنوان مثال، این امر در مورد افراد مسن یا افراد مبتلا به بیماری های قبلی مانند دیابت، اضافه وزن یا بیماری قلبی یا ریوی صدق می کند.

مطالب پربازدید

مؤسسه رابرت کخ استفاده را در درجه اول در بیماران مبتلا توصیه می کند که هیچ علائمی ندارند یا فقط علائم خفیف را نشان می دهند و واکسینه نشده اند یا فقط تا حدی واکسینه نشده اند، اما در عین حال یک یا چند عامل خطر برای یک دوره شدید دارند. استفاده از آن برای افرادی که در معرض خطر بالای شکست واکسیناسیون هستند نیز توصیه می شود. استفاده در افراد کاملاً واکسینه شده با مشخصات خطر پیچیده باید مورد توجه قرار گیرد.

مصرف قرص: چه چیزی را باید در نظر گرفت؟

Paxlovid® از سه قرص تشکیل شده است:

  • دو قرص هر کدام حاوی 150 میلی گرم نیرماترولویر
  • یک قرص حاوی 100 میلی گرم ریتوناویر

هر سه قرص باید همزمان مصرف شوند. دو بار در روز (صبح و عصر به فاصله 12 ساعت) به مدت پنج روز مصرف می شود.

در صورت امکان، اولین دوز باید در پنج روز اول پس از تأیید عفونت COVID-19 (با آزمایش مثبت PCR یا آنتی ژن) شروع شود. تا زمانی که هیچ دلیل پزشکی برای بستری شدن در بیمارستان وجود نداشته باشد، می توان آن را در خانه مصرف کرد.

Paxlovid®: عوارض جانبی جزئی هستند

به گفته سازنده Pfizer، دارو به طور کلی به خوبی تحمل می شود. آژانس دارویی اروپا (EMA) نیز این ارزیابی را تایید می کند.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

عوارض جانبی زیر تاکنون شناخته شده است:

این عوارض به طور مکرر، یعنی در بیش از یک اما کمتر از ده درصد موارد رخ داده است. هیچ عارضه جانبی دیگری از Paxlovid® تا به امروز شناخته نشده است.

چه کسانی نباید Paxlovid® مصرف کنند؟

برخی از داروها و شرایط پزشکی موجود وجود دارد که باید قبل از مصرف Paxlovid® با پزشک خود مشورت کنید. دارو در صورت وجود نیز باید همینطور باشد نارسایی کلیه بسته به مرحله بیماری، دوز را می توان تنظیم کرد یا در صورت اختلال عملکرد کلیوی شدید، از آن استفاده نکرد. حتی با موارد سنگین بیماری های کبدی از استفاده از Paxlovid® باید اجتناب شود. دروغ یکی عفونت کنترل نشده HIV قبل از این، مصرف داروی کرونا ممکن است باعث ایجاد مقاومت در برابر برخی مهارکننده های پروتئاز HIV شود که برای درمان ویروس HI استفاده می شود.

مانند سایر داروها، Paxlovid® نباید مصرف شود آلرژی در برابر یکی از مواد تشکیل دهنده

Paxlovid® در دوران بارداری و شیردهی

استفاده از Paxlovid® در دوران بارداری توصیه نمی شود مگر اینکه وضعیت سلامتی فرد مورد نظر استفاده از دارو را اجتناب ناپذیر کند. اطلاعاتی در مورد اثرات دارو در دوران بارداری در دسترس نیست. با این حال، در حال حاضر نتایج مطالعاتی در مورد استفاده از ترکیبات فعال منفرد موجود در Paxlovid® وجود دارد.

داده‌های حاصل از آزمایش‌های حیوانی روی موش‌ها و خرگوش‌ها برای ماده فعال nirmatrelvir در دسترس است. به جز کاهش وزن جنین، هیچ اثر بلع در این مطالعات مشخص نشد. اینکه تا چه حد می توان این نتایج را به انسان تعمیم داد، باید دید.

داده هایی از مطالعات انسانی در مورد استفاده از ریتوناویر در دوران بارداری وجود دارد. اینها هیچ تاثیری روی جنین نشان ندادند.

هنوز مشخص نیست که nirmatrelvir می تواند به شیر مادر منتقل شود یا خیر، اما داده های فردی به این موضوع برای ریتوناویر اشاره دارد. به منظور رد خطرات سلامتی برای نوزاد، Paxlovid® نباید در دوران شیردهی استفاده شود. از طرف دیگر، شیردهی باید در طول مصرف و به مدت یک هفته پس از قطع مصرف قطع شود.

تداخلات دارویی

برخی از داروها ممکن است با Paxlovid® تداخل داشته باشند که می تواند بر نحوه عملکرد دارو تأثیر بگذارد یا عوارض جانبی جدی ایجاد کند.

داروهای مربوطه عبارتند از:

  • داروهای سرطان (ونتوکلاکس و نراتینیب)
  • داروهای مورد استفاده برای درمان بیماری های قلبی و اختلالات ریتم قلب (از جمله dronedarone و bepridil)
  • اسید فوزیدیک و ریفامپیسین برای درمان عفونت های باکتریایی
  • برخی از داروهای آلرژی (ترفنادین، آستمیزول)
  • آماده سازی مخمر سنت جان
  • داروهای مورد استفاده برای درمان اختلالات خواب و اضطراب (مانند دیازپام، فلورازپام)

لیست کامل در بروشور بسته گنجانده شده است. در هر صورت، قبل از مصرف Paxlovid®، پزشک معالج خود را در مورد هر گونه بیماری یا دارویی که مصرف می کنید، مطلع کنید.

آیا می توانید Paxlovid® را بخرید؟

شما فقط نمی توانید Paxlovid® را بخرید. این دارو در داروخانه ها موجود است و باید با تجویز پزشک باشد. پزشک معالج شما ابتدا یک مصاحبه با بیمار (تاریخچه) انجام می دهد و سپس – پس از سنجش مزایا و خطرات – دارو را تجویز می کند. اثبات آلودگی به COVID-19 نیز برای نسخه مورد نیاز است. یک آزمایش آنتی ژن سریع مثبت نیز برای این کار کافی است.

اگر نسخه پزشک در دسترس باشد، در صورت لزوم دارو تجویز می شود. زیرا داروخانه ها فقط مجاز به داشتن حداکثر دو بسته Paxlovid® در انبار هستند. هزینه ها (قیمت یک بسته حدود 500 یورو است) توسط اداره تامین اجتماعی فدرال پوشش داده می شود.

به روز رسانی: 07/07/2022

نویسنده: الکساندرا ماول، سردبیر خبر | یاسمین راوخ، سردبیر پزشکی

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا