مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار اقتصادی و بازرگانی

پول دکل نفتی گم شده صرف صنعت شراب سازی شده است؟

مطالب پربازدید

دکل نفتی گم شدهپول دکل نفتی گم شده

طبق ادعای وکیل یکی از متهمان پرونده دکل گم شده دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد در گفتگویی با روزنامه قانون در اردیبهشت ۹۷ و اسنادی که به دادگاه ارائه شده است، پول دکل گم شده از سوی مصطفوی طباطبایی صرف سرمایه‌گذاری در صنعت شراب‌سازی و کمک به کمپین تبلیغاتی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا شده است.

دیروز خبرگزاری ایرنا از صدور حکم متهمان پرونده که به «دکل نفتی گم‌شده» مشهور است خبر داد. در این حکم  ۱۷۱ صفحه ای، علی طاهری مطلق، مدیر عامل سابق شرکت تأسیسات دریایی و متهم ردیف اول این پرونده، با اتهام خیانت در امانت از طریق اتلاف و افقاد، به تحمل سه سال حبس محکوم شد.

متهم

همچنین مراد شیرانی، متهم ردیف دوم پرونده، به تحمل شش ماه حبس با احتساب ایام بازداشت قبلی و سیدرضا مصطفوی طباطبایی، متهم ردیف سوم پرونده، به اتهام خیانت در امانت از طریق تصاحب مال، به تحمل سه سال حبس محکوم شدند. عمر کامل السوده، تبعه امارات و متهم ردیف چهارم این پرونده نیز با این استدلال قاضی که نام‌برده تبعه ایران نبوده و مکلف به رعایت قوانین مملکتی ایران نیست و قرارداد ذکرشده را نیز در خارج از قلمرو ایران امضا کرده است، تبرئه شد. این حکم در ۲۰ روز آینده قابل تجدیدنظرخواهی در محاکم تجدید نظر استان تهران خواهد بود.

صدور این حکم در حالی است که مهدی نوده (وکیل متهم ردیف اول این پرونده) در گفت‌وگو با «شرق»، می‌گوید: با احترام به قاضی این پرونده که شخصاً به ایشان علاقه‌مند هستم و ایشان را به عنوان یکی از قضات خوب، با اخلاق و با سواد حقوقی کشور می‌دانم، معتقدم این حکم با عجله صادر شده است.

مطالب پربازدید

این حکم ۱۷۱ صفحه است که قسمت عمده آن شامل گردش کار پرونده است و ادعای شکات و مقداری هم دفاعیات متهمان و استدلال قاضی است که به نظر با عجله انجام گرفته است. نوده دلایل خود برای این ادعا را چنین مطرح می‌کند: معتقدم فشار رسانه‌ای ایجادشده حول این پرونده از دلایل عجله قاضی در صدور حکم بوده اما دلیل اصلی را این موضوع می‌دانم که قاضی محترم پرونده در زمان رسیدگی به پرونده به دادگاه تجدیدنظر منتقل شدند و چون چند پرونده باز مثل این پرونده داشتند،

پول دکل نفتی گم شده

به عنوان مأمور مشغول بودند و گفته شده بود که باید خودتان رأی صادر کنید و فکر می‌کنم این باعث شد که حتی در جلسه آخر که جلسه دفاع بود و قرار بود دفاعیات وکلای متهمان اخذ شود، عجله زیادی شد و علی‌رغم این که در جلسات متعدد تشکیل‌شده برای این پرونده عملاً وقت صرف ارائه مطالب شکات و سوال و جواب از متهمان شده بود و به ما گفته شده بود در پایان فرصت کافی به وکلا برای دفاع داده خواهد شد، در عمل این امکان به اندازه کافی فراهم نشد.

از ایرادات دیگر حکم صادره علاوه بر بحث رد مال که نامشخص باقی مانده، مهم‌ترین ایراد وارده را در مورد رأی موکل خودم می‌دانم زیرا در تمامی این پرونده ادعاهایی علیه موکل من مطرح شده بود که ما نادرستی آن را با ارائه مستندات نشان دادیم و در حکم نیز قاضی محترم مواردی مانند ضعف مدیریت و عدم رعایت احتیاطات را برای موکل بنده مطرح کرده که فاقد عنصر سوءنیت برای اثبات جرم است و نمی‌توان با چنین عناوینی جرمی مانند خیانت در امانت را برای موکل بنده صادق دانست.

پول دکل

سرانجام ، تا امروز ، خلاصه آنچه از پرونده سکوی گمشده می دانیم ، دادگاه لندن در مارس 1997 و در پیش نویس حکم خود ، که طبق رویه دادگاه لندن به متهم و شاکی ، سه متهم طاهری داده می شود ، شیرانی و عمر کامل) به پرداخت 87 میلیون دلار و متهم دیگر پرونده (مصطفوی) 3 میلیون دلار به شركت تأسیسات دریایی موظف شدند.

با این حال ، در حکم اولیه دادگاه ایران روز گذشته ، دو متهم (طاهری و مصطفوی) به سه سال زندان و یک متهم دیگر (شیرانی) به شش ماه زندان محکوم شدند و خبری از برکناری وی نیست. اختلافاتی که در مورد سیستم عامل گمشده نفت پیچیده است بیش از هر زمان دیگری پیچیده است.

مطالب پربازدید

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا