مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
عمومی

چگونه بدون کبریت در طبیعت آتش درست کنیم؟

مطالب پربازدید

ترفنده درست کردن آتش

ترفنده درست کردن آتش برای گرما ، پخت و پز یا مارک تجاری ، آتش برای زنده ماندن ضروری است. همانطور که دانش نحوه انجام بدون کبریت است ، دانش نیز چنین است. شما هرگز نمی دانید چه زمانی ممکن است بدون این ابزار کوچک قرمز رنگ به پایان برسید. هواپیمای تک موتوره شما می تواند مانند یک کودک در دریچه ای از صحرای آلاسکا فرود آید. یا شاید در حال اردو زدن هستید و در اثر اصابت خرس کوله پشتی خود را گم کرده اید. حتی لازم نیست که آنقدر چشمگیر باشد – حتی شرایط بسیار باد یا مرطوب نیز می تواند مسابقات را تقریباً بی فایده کند.

آتش

برای اینکه این مشکل در سفر برایتان پیش نیاید  در این مطلب چند روش برای تهیه آتش در طبیعت پیشنهاد می شود.

۱-روش مته کمانی

روشی برای تهیه آتش بدون وسایل آتش زا وجود دارد که بسیار هم کارآمد است. در این روش شما می توانید در طول انجام آن سرعت و فشار لازم را برای درست کردن آتش حفظ کنید. وسایل مورد نیاز برای این کار علاوه بر تخته آتش و چوب باریک و بلند است، همچنین یک کمان و یک تکه سنگ هم لازم می باشد. این تکه سنگ یا چوب کوچک برای ایجاد فشار روی انتهای چوب باریک ما است، البته اگر از چوب استفاده می‌کنید، سعی کنید نمونه‌ای را انتخاب کنید که از چوب باریک و بلندتان سخت‌تر باشد. و این که اگر چوبی با عصاره درخت باشد، انتخاب مناسبی است؛ زیرا سبب می‌شود که حرکت بین تکه چوب کوچک و چوب باریک و بلندتان راحت‌تر شود.

مطالب پربازدید

۲-روش شخم زدن

یک تخته برای آتش خود آماده نمایید، شیاری بر روی آن ایجاد نمایید و سپس چوب باریکی را درون آن قرار دهید و به سمت بالا و پایین بکشید. در انتها تخته آتش خود نیز همان برگ خشک وچیزهایی که از این قبیل را قرار دهید. در اثر کشیدن چوب باریک روی تخته خاکستر ایجاد می شود. زمانی که کمی خاکستر را مشاهده کردید به آهستگی در آن بدمید تا آتش شما شکل گیرد.

۳-روش مته دستی

یکی از سخت ترین و ابتدایی ترین راه های درست کردن آتش روش استفاده از مته دستی می باشد. روشی که با استفاده از اصطحکاک بین دو سنگ باعث ایجاد آتش می شود. نکته مهم در این روش این است نوع چوب مورد استفاده برای تخته آتش و برای تکه چوب باریک و بلندی (البته سخت) است که روی تخته آتش می‌چرخانید. سروکوهی، صنوبر، درخت بید، درخت سرو، چوب گردو بهترین نمونه‌ها برای تخته آتش و چوب باریک هستند، البته قبل از آن که از چوب برای درست کردن آتش استفاده کنید، مطمئن شوید که خشک است.

روش کار: به این صورت ای که مقداری خار و خاشاک جمع آوری کنید سپس یک شکاف V شکل روی تخته ایجاد کنید. یک چوب باریک و سخت را در شکاف قرار دهید. آن را باید حداق ۲۵ سانتی متر باشد. با این چوب به تخته زیری فشار بیاورید و آن را بین دستان تان بچرخانید. این کار را باید با سرعت ادامه دهید تا خاکستر داغ ایجاد شود، زمانی که این خاکستر داغ ایجاد شد تکه های کوچکی که از خار و خاشاک آماده کرده بودید برای اشتعال به خاکسترها نزدیک کنید.

۴-سنگ چخماق (سنگ آتش‌زنه) و فولاد

روش قدیمی دیگری که برای تهیه آتش بدون وسایل آتش زا مورد استفاده قرار می گیرد سنگ چخماق است. با زدن آهنی از جنس فولاد به سنگ چخماق می توانید برای درست کردن آتش چرقه ایجاد کنید. اما توجه داشته باشید که کمی برگ و تکه های کوچکی از کاغذ که قابلیت اشتعال را دارند دم دستتان باشد تا در صورت بروز جرقه آنها آتش بگیرند و آتش برایتان آماده شود.

۵- استفاده از ذره‌ بین

ترفنده درست کردن آتش برای تهیه آتش می توانید در این روش از نوعی عدسی استفاده کنید، روش ذره بین به این صورت عمل می کند که باید با استفاده از ذره بین، شیشه عینک و لنز دوربین شکاری تمرکز نور خورشید را بر روی یک نقطه برقرار کنید. برگ خشک و خار و خاشاک را در زیر همین نقطه قرار دهید، تا در صورتی که جرقه ای ایجاد شد آنها سری آتش بگیرند.

مطالب پربازدید

۶-استفاده از بادکنک

بادکنک هم می تواند همانند یک عدسی برای تولید آتش عمل کند. به این صورت که بادکنک را پر از آب نمایید و سر آن را محکم ببندید.از باد کردن و بیش از اندازه پر آب کردن بادکنک پرهیز کنید، به دلیل این که فاصله‌ی کانونی افزایش می‌یابد و در محل مورد نظر شما آتش ایجاد نمی‌شود. بادکنک را به داخل فشار دهید تا به شکلی برسد که یک دایره از نور برای شما ایجاد کند. البته به این موضوع توجه داشته باشید که بادکنک دارای فاصله کانونی کمتری نسبت به عدسی است، پس آن‌ها را خیلی دورتر از مواد اشتعال‌زای خود نگیرید ۳ تا ۴ سانتی‌متر کافی است.

۷-تهیه آتش با استفاده از یخ

برای روشن آتش با استفاده از یخ تنها چیزی که لازم است یک تکه یخ به شکل عدسی می باشد. حتما توجه داشته باشید که تکه یخ باید روشن و شفاف باشد، سپس لبه یخ خود را در مقابل نور خورشید بگیرید، یخ مانند عدسی عمل می‌کند و نور را در یک نقطه متمرکز کرده و سبب ایجاد آتش در برگ‌هایی می‌شود که در زیر قرار دارد.

۸-روش قوطی نوشابه و شکلات

آیا تا به حال این فکر کرده بودید که با استفاده از قوطی نوشابه و یک تخته شکلات می توانید آتش تهیه کنید؟ در این روش تنها چیزی که نیاز دارید یک تخته شکلات و یک قوطی نوشابه است. شکلات را به ته قوطی نوشابه بمالید به طوری مانند آینه درخشان شود. اگر شکلات به همراه ندارید، خمیردندان نیز همین کار را می‌کند. پس از این کار تنها چیزی که لازم است یک آینه سهمی شکل است که نور خورشید را منعکس نماید. در مسیر انعکاس آن مقداری برگ خشک و یا چیزی شبیه به آن را قرار دهید پس از چند ثانیه شما یک شعله آتش خواهید داشت.

۹-باتر‌ی‌ها و سیم ظرفشویی

در آخر هم می رسیم به روش تهیه آتش با استفاده از باتری و سیم ظرفشویی؛ در این روش شما تنها یک سیم ظرف شویی که حدود ۱۳ سانتی متر و حدود ۱٫۵ سانتی عرض داشته نیاز دارید. سیم را در یک دستتان بگیرید و باتری را در دست دیگر خود قرار دهید، سر دارای contacts باتری را به سیم ظرفشویی بمالید، سیم شروع به درخشان شدن و سوختن می کند. در این زمان آرام آرام در آن بدمید با این کار باعث ایجاد شعله می شوید کمی برگ های خشک و مواد اشتعال زا در کنار خود داشته باشید تا در صورت بروز شعله آنها آتش بگیرند و آتش برایتان تهیه شود.

منبع: eligasht.com

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا