مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
شستشو، نظافت، لکه گیری

از بین بردن لکه روغن روی لباس و مبل | چند روش خانگی برای لکه روغن

مطالب پربازدید

 از بین بردن لکه های روغن از لباس ، فرش و روکش مبلمان

گاهی اوقات به نظر می رسد از بین بردن لکه روغن کار بسیار دشواری باشد . ولی این گونه نیست روشهایی وجود دارد که خیلی راحت این کار را در منزل انجام می دهید. شاید برای شما پیش آمده باشد که لکه روغنی روی لباس شما یا جای دیگر ریخته باشد . و شما نا امید باشید که دیگر این لکه پاک نخواهد شد. ما به شما روش هایی را می گوییم که این کار را خودتان در منزل انجام دهید.

از بین بردن لکه روغن روی موکت ، از بین بردن لکه روغن روی شلوار لی

از بین بردن لکه های روغن از لباس

نوع روغن ، لکه چربی ، روغن اتومبیل ، چربی درب اتومبیل ، روغن پخت و پز ، کره یا مارگارین را انتخاب کنید . از بین بردن آنها ممکن است دشوار باشد اما با موفقیت می توان از این روش ها برای از بین بردن لکه ها استفاده کرد.

چگونه می توان لکه های روغن را از لباس های قابل شستشو پاک کرد

مطالب پربازدید

هر زمان که هر نوع لکه روغنی ایجاد شد ، هرگز آن را مالش یا پاک نکنید. زیرا این امر باعث می شود تا عمیق تر به الیاف پارچه وارد شود . هر نوع ماده جامد (مانند یک قطره کره) را با لبه چاقوی کسل کننده (غیر تیز) یا قاشق به آرامی بلند کنید. بعد ، مقداری نشاسته ذرت ، پودر بچه برای از بین بردن لکه روغن . جوش شیرین بپاشید یا حتی از یک تکه نان استفاده کنید تا روغن بیشتر خیس بخورد  . قبل از اینکه روغن را تمیز کنید ، تقریباً پانزده دقیقه طول می کشد تا روغن را جذب کند . با این مراحل از بین بردن لکه های روغن اتاق خشکشویی بسیار راحت تر می شود.

ازبین بردن لکه روغن ، یکبار برای همیشه

در اسرع وقت لکه را با اسپری حلال یا پاک کننده لکه از قبل درمان کنید . اگر پاک کننده لکه بر پایه حلال ندارید ، یک ماده شوینده مایع سنگین مانند تاید یا پرسیل را مستقیماً روی لکه بمالید.  و آن را با یک مسواک نرم مانند یک مسواک قدیمی یا با مالش آرام پارچه با انگشتان استفاده کنید . اگر فقط یک شوینده پودر دارید ، با کمی آب گرم یک خمیر درست کنید و آن را روی لکه بمالید .

صبور باشید و بگذارید مواد حداقل 15 تا 30 دقیقه روی لکه کار کند. این اجازه می دهد تا آنزیم ها مولکول های روغن را تجزیه کرده و تخلیه آنها از الیاف پارچه آسان تر شود.

پس از انجام عملیات از بین بردن لکه روغن قبل از شستشو .لباس ها را به طور معمول در بالاترین دمای توصیه شده پارچه به همراه مقدار توصیه شده مواد شوینده بشویید تا لباس های شسته شده منظم باشد.

از بین بردن لکه روغن از روی لباس ، از بین بردن لکه روغن از روی فرش

مطالب پربازدید

از بین بردن لکه روغن در الیاف مصنوعی

اگر این یک پارچه مصنوعی مانند پلی استر است که معمولاً در آب گرم شسته نمی شود . محل لک شده پارچه را از قبل تصفیه شده روی یک کاسه کشیده و یک جریان ثابت آب گرم را مستقیماً روی لکه بریزید . سپس آن را با سرد بشویید یا آب گرم.

قبل از خشک شدن ، محل لکه شده لباس را بازرسی کرده و در صورت لزوم درمان را تکرار کنید. هرگز لباسهای آغشته به روغن را در خشک کن قرار ندهید ، زیرا دمای بالا باعث از بین رفتن روغن می شود. مراحل تمیز کردن را در صورت نیاز تکرار کنید.

حذف روغنهای جامد از لباس

لکه های روغن روی پارچه ها ، فقط تمیز خشک است.

هنگامی که روغن زیتون فقط روی پیراهن یا ژاکت تمیزکننده مورد علاقه شما می چکد. از چاقوی کمرنگ یا حاشیه کارت اعتباری برای از بین بردن مواد جامد استفاده کنید. تا حد ممکن مایع روغنی را با یک حوله کاغذ سفید خشک یا یک تکه نان سفید پاک کنید . یا می توانید لکه را با نشاسته ذرت یا پودر تالک بپاشید.

اگر لکه روغن کم باشد ، ممکن است بتوانید آن را با درمان با محلول خشک شونده از بین ببرید. قلم پاک کننده لکه در از بین بردن روغن مثر نخواهد بود. در اسرع وقت به خشکشویی بروید و لکه را نشانه رفته و علامت گذاری کنید.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

اگر از کیت خشک شوینده خانگی استفاده می کنید . حتماً قبل از قرار دادن لباس در کیسه خشک کن ، لکه را با مواد پاک کننده لکه تهیه کنید.

 از بین بردن لکه های روغن روی فرش و روکش مبلمان

با از بین بردن مواد جامد روغنی الیاف با استفاده از چاقوی بی رنگ ، بلافاصله لکه را درمان کنید . اسکراب نکنید ، زیرا روغن روغن را به عمق فرش هل می دهد و لکه را بزرگتر می کند.

لکه را با نشاسته ذرت ، جوش شیرین یا پودر تالک بپاشید تا روغن جذب شود . برای مسواک زدن روی پودر روی فرش از برس نرم و مویی استفاده کنید . پودر جاذب را حداقل به مدت 15 دقیقه روی لکه بگذارید ، سپس از جاروبرقی برای پاک کردن پودر استفاده کنید.

طبق دستورالعمل محصول ، لکه را با حلال خشک تمیز پاک کنید . از یک پارچه سفید یا حوله کاغذی تمیز استفاده کنید. خشک کردن را ادامه دهید تا روغن دیگری از فرش به پارچه منتقل نشود.

اگر حلال خشکشویی یا محصول تمیز کننده فرش ندارید . یک قاشق غذاخوری مواد شوینده ظرفشویی دستی را در دو فنجان آب داغ مخلوط کنید . یک قاشق غذاخوری آمونیاک خانگی اضافه کنید . لکه را با یک اسفنج یا برس نرم ، آغشته به محلول تمیز کننده مرطوب کنید . سپس آن را با یک دستمال کاغذی خشک پاک کنید تا لکه از بین برود.

از بین بردن لکه روغن ماشین از موزاییک ، از بین بردن لکه روغن ماشین روی لباس

استفاده از حلال برای فرش

اطمینان حاصل کنید که محل را با پارچه آغشته به آب ساده “شستشو” دهید.  تا باقیمانده صابون که خاک بیشتری را جذب می کند پاک شود. مراحل تمیز کردن را تکرار کنید تا لکه ها ی روغن از بین بروند.

از همان روش های تمیز کردن و محصولات توصیه شده برای فرش ها می توان برای از بین بردن لکه های روغن از روکش مبلمان استفاده کرد. اگر از مراحل تمیز کردن مرطوب استفاده می کنید ، مراقب باشید . پارچه را بیش از حد لازم مرطوب نکنید زیرا رطوبت بیش از حد بالش ها می تواند مشکل ایجاد کند.

اگر وسایل آن ابریشمی یا عتیقه است ، آنها را با نشاسته ذرت بپاشید . و قبل از اقدام به از بین بردن لکه یا اگر به نکات بیشتری برای پاک کردن لکه نیاز دارید ، با یک متخصص تماس بگیرید.

منبع : thespruce

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا