مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
دکوراسیون

تجهیزات تابلویی ساختمان

مطالب پربازدید

تجهیزات تابلویی ساختمان

تابلو برق یک محفظه یا جعبه فلزی یا غیرفلزی است که قطعات و تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی درون آن نصب، سیم‌کشی و سازماندهی می‌شوند. تابلوهای برق در بسیاری از ساختمان‌ها، مجتمع‌ها، پروژه‌ها، صنایع، کارخانجات و … کاربرد دارند. درون تابلوی برق بر اساس المان‌های برقی بکار رفته در ساختمان، تجهیزات مختلفی نصب می‌شوند. اگر می‌خواهید بدانید که تجهیزات تابلویی ساختمان چیست و اطلاعات بیشتری در این‌باره به‌دست آورید، تا انتها همراه ما باشید.

تابلو برق چیست؟

سیستم‌های برق مدرن از مدارهای متعددی تشکیل شده‌اند که برق مناطق خاصی از ساختمان را کنترل می‌کنند. درحالی‌که یک مدار می‌تواند برق چند بخش از ساختمان را تامین کند، هر بخش نیز معمولا یک مدار مخصوص به خود دارد. تابلو برق محفظه‌ای است که معمولا از جنس فولاد ضد زنگ یا آلومینیوم ساخته می‌شود و کلیدها و دیگر اجزای کنترل‌کننده مدار را در خود جای می‌دهد. برق از کنتور وارد تابلو برق می‌شود و به مدارهای مختلفی تقسیم می‌شود.

تجهیزات تابلویی ساختمان چیست و چه وظیفه ای دارند؟

بسته به سیستم برق ساختمان، تجهیزات مختلفی ممکن است داخل و روی تابلو برق نصب شوند. در ادامه به شما خواهیم گفت که اصلی‌ترین تجهیزات تابلویی ساختمان چیست و چه وظیفه‌ای دارند. برای دیدن تجهیزات تابلویی ساختمان کلیک کنید.

انواع تجهیزات تابلویی ساختمان

در ادامه قصد داريم توضيحاتي درباره انواع تجهيزات تابلويي ساختمان ارائه دهيم:

مطالب پربازدید

ریل

ریل‌‌ها اجزای فلزی هستند که وظیفه نگه داشتن و پشتیبانی مکانیکی از تمام قطعات الکتریکی داخل تابلو برق را فراهم می‌کنند و آن‌ها را کنار یکدیگر نگه می‌دارند. قطعاتی مانند کلیدهای مینیاتوری، رله‌ها و … را می‌توان روی ریل‌ها نصب کرد.

قطع‌کننده مدار یا کلید مینیاتوری از تجهیزات تابلویی ساختمان

قطع‌کننده مدار یا کلید مینیاتوری یا مدار‌شکن، قطعه‌ای است که به محافظت از تمام اجزای مدار در برابر خطاهای الکتریکی، نوسانات برق و غیره کمک می‌کند.

برای دیدن انواع مینیاتوری هیمل کلیک کنید

فیوز

فیوز یک قطعه ایمنی است که از مدار الکتریکی در برابر ورود جریان بیش از حد مجاز محافظت می‌کند. هنگامی که یک فیوز عمل می‌کند، به یک مدار باز تبدیل می‌شود و باید آن را تعویض کنید.

بلوک ترمینال

بلوک‌های ترمینال قطعاتی عایق‌بندی شده و مدولار هستند که به عنوان نقطه اتصال برای اتصال چندین سیم به یکدیگر کاربرد دارند. آن‌ها می‌توانند به سازماندهی سیم‌هایی که از منابع مختلف برای اتصال به سایر دستگاه‌های الکتریکی می‌آیند، کمک کنند.

مطالب پربازدید

کنتاکتور

مشابه رله، یک کنتاکتور جریان الکتریکی را قطع یا وصل می‌کند. تفاوت اصلی بین کنتاکتور و رله در این است که کنتاکتورها معمولاً بزرگتر هستند و در مدارهایی با جریان‌های بالاتر استفاده می‌شوند. درحالی‌که رله برای جریان‌های کاربرد دارد. یکی از کاربردهای اصلی کنتاکتورها برای کنترل موتورهای الکتریکی است که اغلب دارای بار جریان بالا هستند.

برای دیدن انواع کنتاکتور هیمل کلیک کنید

رله

رله یک سوئیچ الکترونیکی یا مغناطیسی است که برای روشن یا خاموش کردن یک دستگاه، اتصال را برقرار یا قطع می‌کند. رله‌ها معمولاً به جریان‌های کم اجازه می‌دهند تا جریان‌های بالاتر را فعال کنند. رله می‌تواند این فعال‌سازی را با هدایت جریان کمتر به جریان مدار ورودی و فعال کردن یک آهنربای الکتریکی انجام دهد. سپس آهنربای الکتریکی شارژ شده، مدار خروجی را می‌بندد و اجازه می‌دهد، جریان بالاتر از مدار خروجی عبور کند.

منبع تغذیه حالت سوئیچ (SMPS)

یکی دیگر از تجهیزات، منبع تغذیه حالت سوئیچ است که به نام “SMPS” نیز شناخته می‌شود. این قطعه یک منبع تغذیه الکترونیکی است که یک رگولاتور سوئیچینگ را برای تبدیل توان الکتریکی کارآمد، یکپارچه می‌کند. مانند سایر منابع، SMPS برق را از منبع DC یا AC گرفته و پس از تبدیل جریان و ولتاژ آن‌ها، به بارهای DC انتقال می‌دهد. منبع تغذیه حالت سوئیچ، به‌دلیل ویژگی‌هایی مانند کارایی، هزینه کم و سازگاری بالا، به‌طور گسترده در صنعت برق استفاده می‌شود.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

ترموستات از تجهیزات تابلویی ساختمان

ترموستات‌ برای تنظیم دمای مورد نظر کاربرد دارد. این قطعه هر زمان که دمای موردنیاز تامین می‌شود، دستگاه‌های گرمایشی یا سرمایشی را از مدار خارج می‌کند. ترموستاتی که در تابلوی برق بکار می‌رود، دمای هوای داخل محفظه تابلو برق را اندازه‌گیری می‌کند و هر زمان که دما بیش از حد مجاز شود، فرمان روشن شدن واحد سرمایش داخل تابلو برق را می‌دهد و هنگامی که دمای به محدود مجاز رسید، فرمان خاموش شدن واحد سرمایش را صادر می‌کند. اگر تابلو برق در مناطق سردسیر باشد و نیاز باشد که دمای داخل محفظه تابلو از حد معینی پایین‌تر نیاید، ترموستات روی آن دمای معین تنظیم و به سیستم گرمایش متصل می‌شود.

دکمه‌ها و سوئیچ‌ها

برای راه‌اندازی یا توقف هر عملکردی، اپراتور می‌تواند از دکمه‌ها و سوئیچ‌های مختلف استفاده کند. به‌عنوان مثال، از دکمه‌های فشاری برای راه‌اندازی/توقف الکتروموتور استفاده می‌شود.

واحد گرمایش و سرمایش

برای عملکرد مطلوب، لازم است که دمای تمام اجزای تابلو برق حفظ شود. از این‌رو، واحدهای گرمایشی در مکان‌های سرد و واحدهای سرمایشی در مکان‌های گرم موردنیاز هستند.

لامپ‌های نشانگر از تجهیزات تابلویی ساختمان

لامپ های نشانگر یکی از این تجهیزات هستند که وضعیت کار کردن یا موقعیت مدارها و تجهیزات الکتریکی را نشان می‌دهند. لامپ نشانگر معمولاً برای انعکاس وضعیت کار مدار (برقی یا غیر برقی)، وضعیت کار تجهیزات الکتریکی (عملکرد، خاموش بودن یا آزمایش) و حالت وضعیت (بسته یا قطع) و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

گلند

گلند، قطعه‌ای است که برای پایان دادن و محکم کردن انتهای کابل بکار می‌رود. این قطعه روی انتهای کابل نصب و سپس محکم می‌شود. وظیفه اصلی گلند، محافظت طولانی‌مدت از کابل در برابر آسیب‌دیدگی در تماس با تابلو برق است. این قطعه یک اتصال ضد آب و ایمن برای کابل‌ها فراهم می‌کند و باعث کاهش فشار روی آن‌ها می‌شود.

واشر

واشرها قطعاتی لاستیکی هستند که در اطراف در تابلو برق نصب می‌شوند و از ورود گردوغبار، رطوبت، باران و غیره به تابلو برق جلوگیری می‌کنند.

زنگ خطر یا بازر

یکی دیگر از تجهیزات تابلویی ساختمان، بازر یا زنگ خطر است. از آن‌ها برای آلارم‌ها و اعلام خطا استفاده می‌شوند تا اپراتورها بدانند که خطایی در مدار یا تابلو برق رخ داده است و هرچه سریع‌تر برای رفع مشکل اقدام کنند.

باس‌بار از تجهیزات تابلویی ساختمان

باس‌بارها میله‌های فلزی هستند که برای حمل مقدار زیادی جریان مورد استفاده قرار می‌گیرند و جنس آن‌ها معمولا از مس یا آلومینیوم است. در تابلوهای برق، باس‌بارها به توزیع برق از نقطه تغذیه تا مدارهای خروجی کمک می‌کنند. بیشتر تابلوهای برق مسکونی به یک باس‌بار نیاز دارند که از آن‌ها برای عملیات مختلف مانند توزیع ولتاژ بالا، زمین مشترک و غیره استفاده می‌شود.

کنتور انرژی

قطعه‌ای الکترونیکی است که در تابلو برق نصب می‌شود و ولتاژ، جریان، ضریب توان، فرکانس و مصرف برق تابلو را نمایش می‌دهد.

درایو فرکانس متغیر (VFD)

VFD یا درایو فرکانس متغیر، یک دستگاه الکترونیکی است که برای کنترل موتور القایی AC یا موتور سنکرون استفاده می‌شود. یک VFD، گشتاور، سرعت و جهت موتور را کنترل می‌کند و می‌تواند به آرامی موتور را راه‌اندازی کند و با شتاب کنترل‌شده به سرعت موردنظر شتاب دهد. به وسیله این دستگاه، کاهش سرعت نیز امکان ‌پذیر است و می‌توان ترمز را به‌عنوان یک آپشن به قابلیت‌های آن اضافه کرد.

قلاب تابلو برق از تجهیزات تابلویی ساختمان

یکی از تجهیزاتی است که بر روی تابلو برق نصب می‌شود و بلند کردن و جابجا کردن تابلو برق را تسهیل می‌کند.

کابلشو

کابلشوها قطعاتی هستند که برای اتصال کابل‌ها به وسایل برقی، سایر کابل‌ها، سطوح یا مکانیزم‌ها استفاده می‌شوند. گیره‌هایی که سیم‌ها را به باتری خودرو متصل می‌کنند، نمونه‌ای متداول از کابلشو هستند. این قطعات برای نصب و برداشتن آسان کابل‌ها طراحی شده‌اند. کابلشوها معمولاً در مواقعی استفاده می‌شوند که روش‌های اتصال مستقیم و دائمی کابل‌ها امکان‌پذیر یا ضروری نیست.

تصور کنید که می‌خواهید یک کابل را از یک دسته‌سیم ردیابی کنید. برای راحتی کار، از فرول‌ها برای برچسب زدن دو سر سیم‌ها استفاده می‌شود. بدین‌ترتیب پیدا کردن سیم‌هایی که با کمک فرول‌ها برچسب‌گذاری شده‌اند، بسیار آسان می‌شود. علامت‌گذاری آن‌ها توسط دستگاه چاپگر مخصوص فرول، صورت می‌گیرد.

 

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا