مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
سلامت پوست و مو

چگونه کرم ضد آفتاب بزنیم؟

مطالب پربازدید

گاهی اوقات حتی با استفاده از کرم ضد آفتاب نیز پوست صورت پس از تماس با نور خورشید قرمز و ملتهب می شود! اگر این اتفاق برای شما پیش آمده به نظرتان مشکل از کجاست؟

آیا ضد آفتاب محصولی بی فایده است که صرفاً به دلیل تبلیغات به روتین پوستی خانم ها و آقایان راه پیدا کرده؟ یا شاید عدم آشنایی با طرز استفاده از کرم ضد آفتاب باعث این مشکلات می شود؟

در ادامه به این سوال پاسخ می دهیم و بررسی می کنیم که روزی چند بار کرم ضد آفتاب بزنیم ؟ قبل از ضد آفتاب چه کرمی به صورت خود بزنیم؟ آیا در شب نیز باید از ضد آفتاب استفاده کرد؟ چه مقدار ضد آفتاب برای پوست مورد نیاز است و طرز استفاده از کرم ضد آفتاب چگونه است؟

قبل از ضد آفتاب چی بزنیم؟

تمامی متخصصان پوست استفاده از ضد آفتاب را به مراجعین خود توصیه می کنند؛ زیرا ضد آفتاب باعث جلوگیری از مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی، پیری زودرس پوست و ایجاد لک های پوستی می شود. همچنین ضد آفتاب می تواند باعث پیشگیری از ابتلا به ۸۶ درصد از انواع سرطان پوستی شود.

مطالب پربازدید

بنابراین توصیه می کنیم حتماً از یک ضد آفتاب با کیفیت مانند ضد آفتاب سان سیف ، وچه، پرودرما، پریم، لافارر و… استفاده کرده و از بروز مشکلات پوستی جلوگیری کنید.

اما در صورتی که طرز استفاده کرم ضد آفتاب صورت را بلد نباشید ممکن است با وجود استفاده از ضد آفتاب نیز دچار مشکلاتی مانند آفتاب سوختگی، لک های پوستی، تیرگی صورت و… شوید!

بنابراین ابتدا بهتر است بررسی کنیم که قبل از ضد آفتاب چی بزنیم و سپس نحوه استفاده از کرم ضد آفتاب را شرح دهیم.

هدف از ضد آفتاب زدن مراقبت از پوست است؛ بنابراین در کنار ضد آفتاب باید از دیگر محصولات مراقبتی پوست نیز استفاده کرد. به این صورت تاثیر ضد آفتاب افزایش پیدا کرده و بسیاری از مشکلات پوستی برطرف می شوند.

بسیاری از افراد در پاسخ به این سوال که قبل از ضد آفتاب چی بزنیم ؟! کرم مرطوب کننده را توصیه می کنند. اما اولین کاری که پیش از زدن ضد آفتاب باید انجام دهید شستشوی پوست است. به این صورت آلودگی های سطح پوست برطرف شده و انواع کرم های مراقبتی به راحتی جذب پوست می شوند.

مطالب پربازدید

بعد از شستشوی صورت از تونر برای تنظیم PH پوست استفاده کنید. سپس کمی آبرسان و مرطوب کننده به صورتتان بزنید. بهتر است ۱۵ تا ۲۰ دقیقه صبر کنید تا مرطوب کننده کاملاً جذب پوستتان شود. بعد از آن می توانید مقدار مشخصی از ضد آفتاب را به پوستتان بزنید و به کارهای روزمره خود برسید.

چه مقدار ضد آفتاب بزنیم؟

برای اینکه بدانیم چه مقدار ضد آفتاب بزنیم ؟! بهتر است به توصیه سازمان غذا و داروی آمریکا توجه داشته باشید. طبق نظر FDA، در هر بار استفاده باید دو میلی گرم از ضد آفتاب در هر سانتی متر مربع از پوست پخش شود.

اما مطمئناً هیچکس نمی داند مساحت پوستش چقدر است! به همین دلیل برخی متخصصین پوست راه هایی را جایگزین کرده اند که از آن ها می توان به روش نصف قاشق چایخوری یا دو انگشت اشاره کرد.

منظور از روش دو انگشت این است که اگر سطح دو انگشت خود را با کرم ضد آفتاب بپوشانید، این مقدار کرم برای حفاظت از پوست صورتتان کافی است.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

این روش با توجه به قاعده rule of nines بیان شده که طبق آن دو انگشت کرم ضد آفتاب برای پوست سر، صورت و گردن کافی است! بنابراین با توجه به اینکه از ضد آفتاب برای پوست سر استفاده نمی کنیم، این میزان کرم برای پوست صورت نسبتاً زیاد است!

به همین دلیل به شما که برایتان سوال است چه مقدار ضد آفتاب بزنیم ؟ توصیه می کنیم نهایتاً از یک یا یک و نیم انگشت کرم ضد آفتاب برای پوست صورتتان استفاده کنید. البته پیش از این کار حتماً به بافت ضد آفتاب خود توجه داشته باشید.

طرز استفاده کرم ضد آفتاب صورت

طرز استفاده کرم ضد آفتاب صورت بسیار ساده است. در ابتدا بهتر است طبق مراحل گفته شده روتین پوستی خود را انجام دهید و سپس از ضد آفتاب استفاده کنید.

اگر قصد دارید بعد از استفاده از ضد آفتاب از منزل خارج شوید حداقل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه صبر کنید تا ضد آفتاب جذب پوستتان شود. به این صورت اثرگذاری ضد آفتاب افزایش پیدا کرده و احتمال آفتاب سوختگی از بین می رود.

همچنین حتماً تمامی نقاطی که در تماس با نور خورشید هستند را با کرم ضد آفتاب بپوشانید. توصیه می کنیم در خانه نیز مصرف ضد آفتاب را فراموش نکنید؛ چراکه تابش اشعه لامپ و LCD ها به سطح پوست می تواند باعث بروز مشکلاتی مانند پیری زودرس شود.

روزی چند بار کرم ضد آفتاب بزنیم؟

به نظرتان روزی چند بار کرم ضد آفتاب بزنیم ؟ آیا تعیین دفعات تمدید ضد آفتاب به SPF ضد آفتاب ها نیز بستگی دارد؟

اکثر متخصصان پوست در این موضوع اتفاق نظر دارند که هر دو ساعت یک بار باید ضد آفتاب خود را تمدید کنید. بنابراین بهتر است زمانی که از خواب برمی خیزید ابتدا روتین پوستی خود را انجام داده و کمی ضد آفتاب به پوستتان بزنید.

سپس هر دو ساعت یک بار ضد آفتاب خود را تمدید کنید تا پوستی شاداب، صاف و یکدست داشته باشید. در واقع تفاوتی نمی کند SPF ضد آفتاب شما چقدر است؛ در هر صورت بعد از گذشت 2 ساعت تاثیر آن از بین رفته و اشعه های مضر فرابنفش می توانند به پوست شما نفوذ کنند.

آیا برای تمدید ضدآفتاب باید صورت را بشوییم؟

شستشوی بیش از حد پوست صورت باعث بروز مشکلاتی مانند خشکی بیش از حد، پیری زودرس و التهابات پوستی می شود. به همین دلیل برای تمدید ضد آفتاب احتیاجی به شستن پوست صورت وجود ندارد.

بنابراین کافیست دستان خود را بشویید و سپس به میزان مورد نیاز از ضد آفتاب به پوست صورت و گردن خود بزنید. همچنین قسمت هایی از پوست بدن که با آفتاب در تماس هستند مانند پوست دست ها را فراموش نکنید.

آیا در شب هم باید ضدآفتاب زد؟

نورهای آبی که از صفحه تلویزیون، گوشی موبایل، صفحه مانیتور و… ساطع می شوند، می توانند باعث آسیب به پوست حساس صورت شوند. بنابراین متخصصان پوست توصیه می کنند در هنگام شب نیز از ضد آفتاب استفاده کنید.

البته پیش از رفتن به رختخواب بهتر است حتماً پوست صورت خود را بشویید. روتین پوستی شبتان را انجام دهید که در روتین پوستی شب نیازی به استفاده از ضد آفتاب وجود ندارد!

در واقع زمانی که شما به خواب می روید پوستتان نیاز به تنفس دارد که با وجود ضد آفتاب احتمال مسدود شدن منافذ پوستی و عدم تنفس پوست وجود دارد. بنابراین استفاده از ضد آفتاب در ساعات اولیه شب ضروری است اما پیش از خواب ضرورتی ندارد.

سخن پایانی

در این مقاله طرز استفاده کرم ضد آفتاب صورت را شرح دادیم و برخی از پر تکرارترین سوالات را بررسی کردیم. در صورتی که با نحوه صحیح استفاده از کرم ضد آفتاب آشنایی ندارید، حتماً این مقاله را مطالعه کنید و با اشتباهات رایج در مصرف ضد آفتاب آشنا شوید.

در انتها توصیه می کنیم برای جلوگیری از مشکلات پوستی مانند آفتاب سوختگی و پیری زودرس پوست حتماً به صورت مداوم از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا