مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار جامعه

صحن حرم مطهر عسکریین(ع) با سنگ ایرانی مفروش شد

مطالب پربازدید

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات سامراء از اتمام عملیات سنگ فرش صحن باب الغیبه حرم امامین عسکریین علیهم السلام خبر داد.

عباس قطب الدینی رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات سامراء گفت: در آستانه فرا رسیدن تاسوعا و عاشورای حسینی با همت مهندسان و استادکاران ایرانی، کار سنگ فرش صحن باب الغیبه(قسمت ورودی زائران) در حرم مطهر امامین عسکریین علیهم السلام به مساحت 2هزار و 500 مترمربع به اتمام رسید.

وی با بیان اینکه حرم مطهر عسکریین خانه پدری امام عصر(عج) می‌باشد، افزود: به‌ دلیل حضور چندین ساله عناصر تکفیری و داعش در این منطقه، غبار مظلومیت و ویرانی بر این حرم مطهر و مناطق اطراف آن نشسته است که دل هر زائر و محب اهل بیت را به درد می‌آورد.

قطب الدینی ادامه داد: از این رو ستاد بازسازی عتبات عالیات بر اساس رهنمودهای رهبر معظم انقلاب و علما و بزرگان دینی، جهت زدودن غبار مظلومیت از این عتبه مقدس و توسعه آن، عزم خود را جزم کرده است.

مطالب پربازدید

وی با بیان اینکه زائرانی که در سال‌های اخیر به‌ویژه ایام اربعین به این حرم مطهر مشرف شده‌ بودند به یاد دارند که کف حرم سیمانی بود و سطح ناهمواری داشت گفت: اکنون صحن باب الغیبه که ورودی اصلی حرم و محل بیتوته و استراحت بسیاری از زائران در ایامی مثل اربعین می‌باشد، با سنگ‌های مرغوب و زیبای ایرانی مفروش شده است.

رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات سامراء با بیان اینکه عملیات سنگ فرش این صحن ظرف دوماه صورت گرفت گفت: در این پروژه نیروهای فنی و متبرع از استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، قم ،گلستان و سمنان مشارکت داشتند.

تصویر 1

وی افزود: پروژه سنگ فرش صحن باب القبله نیز به مساحت تقریبی 1700 متر مربع پس از زیرسازی توسط عتبه عسکریه تحویل ستاد بازسازی عتبات عالیات سامرا خواهد شد و پس از آن جهت عملیات بتن ریزی و سنگ فرش اقدام لازم صورت خواهد گرفت.

بر اساس این گزارش، پس از دو واقعه تلخ انفجار در حرم مطهر امامین عسکریین(ع) توسط عناصر تکفیرى، ستاد بازسازى عتبات عالیات به صورت جدى پروژه بازسازى و توسعه این حرم مطهر را در دستور کار خود قرار داد.

مطالب پربازدید

تصویر 2

کار ساخت گنبد حرم مطهر امامین عسکریین (ع) در سال ۸۹، کلید خورد. این گنبد که با مساحت یک هزار و ۲۰۰ متر مربع بزرگترین گنبد‌ در اعتاب مقدسه به شمار می‎آید در تابستان ۹۱ با بیش از ۲۳ هزار خشت طلا، طلاکاری شد. پس از آن، ضریح مطهر، صندوقچه‌های قبور و درهای حرم با همت هنرمندان ایرانی ساخته و در سامراء به بهره‌برداری رسید.

صحن حرم مطهر عسکریین(ع) با سنگ ایرانی مفروش شد + تصاویر

سامراء مدفن امام هادی(ع) و امام حسن عسکری(ع) است که به حرم امامین عسکریین علیهم السلام مشهور است. در کنار مضجع مطهر این دو امام همام، مدفن نرجس خاتون مادر امام زمان(عج) و حکیمه خاتون عمه امام عسکری(ع) نیز قرار دارد. علاوه بر این، سامراء مدفن بیست و دو تن از امام‌‌زادگان و اعضای خانواده امام نیز هست، 5 نفر از این 22 نفر در پای قبور مطهر مدفون هستند. این بزرگواران شامل عموهای امام زمان(عج)، سوسن خاتون مادر امام عسکرى و نیز دو نفر از نوادگان امام موسی بن جعفر(مشهور به ابراهیم و محمد) هستند. این 2 نفر از متولیان اولیه بقعه مطهر بودند. بقیه (17 نفر) دیگر در رواق باب المراد و باب المهدی مدفون هستند.علاوه بر اینها، قبور چند نفر از شاگردان(طلاب) میرزای شیرازی بزرگ صاحب فتوای تحریم تنباکو در این مکان قرار دارد.

صحن حرم مطهر عسکریین(ع) با سنگ ایرانی مفروش شد + تصاویر

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا