مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
بیماری ها و راه درمان

نکاتی طلائی برای درمان خانگی سردرد ضربان دار ” انواع سردرد “

مطالب پربازدید

چه عواملی باعث سردرد ضربان دار من شده و چگونه می توانم آن را درمان کنم؟

احساس ضربان قلب یکی از علائمی است که اغلب با سردرد ، یک بیماری پزشکی رایج همراه است. هنگامی که شما سردرد می گیرید ، خون در ناحیه آسیب دیده سر قرار می گیرد تا بتواند مشکل را برطرف کند. با ما باشید تا نکته های درمان سردرد ضربان دار را باهم بررسی کنیم و به علت و درمان سردرد ضربان دار بپردازیم. ضربان ناشی از گشاد شدن رگ های خونی شما در اثر افزایش جریان خون است.

ضربان قلب اغلب مانند یک احساس ضربان قلب احساس می شود و می تواند به سرعت بیاید و برود. ضربان سر شما همچنین می تواند مانند لرزش احساس شود یا تپش قلب را تقلید کند.

سردرد ضربان دار

سردردها اغلب می توانند با یک برنامه درمانی کاهش یا بهبود یابند.

مطالب پربازدید

سردرد سمت چپ نبض دار ، علت سردرد نبض دار سمت چپ

سردرد ضربان دار می توانند دلایل مختلفی مانند سردرد میگرنی یا خماری داشته باشند. آنها می توانند در نواحی مختلف سر ظاهر شده و در کنار سایر علائم مانند حالت تهوع و استفراغ نیز بروز کنند.

در این مقاله انواع مختلف سردرد ، علل و روشهای درمانی آنها بحث خواهد شد.

انواع سردرد

سردردهای تپنده می توانند باعث ایجاد درد در نواحی مختلف سر شوند ، مانند:

محل درد ممکن است به پزشک کمک کند تا علت سردرد را تشخیص دهد.

مطالب پربازدید

درمان سردرد تپنده

بسیاری از اوقات ، سردرد به راحتی آزار دهنده است و می تواند در خانه درمان شود. با این حال ، برخی از سردردها می توانند دلایل اساسی داشته باشند مانند سکته ، تومور مغزی یا مننژیت . به همین دلایل ، اگر سردردهای منظم یا دردناکی دارید ، مهم است که با پزشک مشورت کنید.

سرگیجه ضربان دار ، علت سردرد نبض دار سمت راست سر

سردرد ضربان دار در پشت سر

نورالژی پس سری حالتی است که از آسیب دیدن اعصاب نخاع به پوست سر حاصل می شود. این اغلب با میگرن اشتباه گرفته می شود. این وضعیت دردی تیز ، دردناک یا ضربان دار ایجاد می کند که از قاعده سر شروع شده و به سمت پوست سر حرکت می کند. نورالژی پس سری همچنین می تواند منجر به درد در پشت چشم شود.

سردرد تپنده در بالای سر

میگرن یک نوع شدید سردرد تپنده است. در کنار یک درد ضربان دار ، میگرن می تواند باعث حالت تهوع ، استفراغ یا افزایش حساسیت به نور یا صدا شود. ، میگرن میتواند 3 تا 72 ساعت طول بکشد.

سردرد تپنده در معابد

در حالی که میگرن می تواند باعث درد تپنده در معبد شما شود ، مشکل شما می تواند ناشی از بیماری شناخته شده به عنوان آرتریت تمپورال باشد. این نتیجه التهاب در شریان های گیجگاهی شما است.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

سردرد ضربان دار از یک طرف

میگرن معمولاً فقط می تواند یک طرف سر شما را درگیر کند. در موارد نادر تر ، علت یک درد ضربان دار در یک طرف سر شما می تواند از همیکرانیا کنتینا باشد. این نوع سردرد شدید ثابت است ، همراه با دردی که در همان سطح باقی می ماند.

درمان خانگی سردرد ضربان دار ، علت سردرد همراه با تپش قلب

سردرد تپنده پشت چشم

سردرد تپنده پشت چشم می تواند به دلیل سردرد خوشه ای باشد . سردردهای خوشه ای اغلب احساس سوراخ شدن یا سوزش دارند اما ممکن است ضربان دار نیز باشد. سردردهای خوشه ای عبارتند از:

 • معمولاً بسیار دردناک است
 • در خوشه های چندین نمونه اتفاق می افتد
 • می تواند ماه ها دوام بیاورد
 • اغلب ناگهانی روشن می شوند
 • سردرد ضربان دار هنگام ایستادن

سردرد تپنده هنگام ایستادن می تواند به دلیل یک بیماری نادر باشد که به عنوان سردرد کم فشار شناخته می شود . این نیز به عنوان افت فشار خون داخل جمجمه خود به خودی یا نامیده می شود. این فقط از هر 50،000 نفر 1 نفر است . این نوع سردرد در صورت ایستادن بدتر می شود و در صورت دراز کشیدن بهبود می یابد.

تسکین دهنده ضربان دار

تشخیص دقیق توسط پزشک مهم است. بسیاری از سردردهای ضربان دار قابل درمان هستند.

نورالژی پس سری

درمان های این بیماری شامل گرما درمانی ، ماساژ ، داروهای ضد التهاب غیراستروئیدی داروهای تجویز کننده عضلات است. داروهای پیشگیرانه تجویز شده ممکن است شامل داروهای ضد تشنج باشند.

درمان میگرن

برای میگرن خفیف ، یک مسکن بدون نسخه ممکن است برای شما مفید باشد. ارگوتامین ، تریپتان یا حتی مواد افیونی می توانند برای میگرن تجویز شوند. اقدامات پیشگیرانه مانند کار با پزشک برای تعیین اینکه چه چیزی میگرن شما را تحریک می کند یا تجویز مسدود کننده بتا برای شما مفید است.

درمان سردرد ضربان دار ، سردرد ضربان دار در بارداری

سردردهای خوشه ای

 کسانی که علائم این نوع سردرد را تجربه می کنند ، اغلب می توانند با اکسیژن خالص احساس تسکین کنند. اسپری بینی یا تزریق می تواند مفید باشد. یک کرم موضعی کپسایسین را می توان مستقیماً روی ناحیه ای که درد دارد نیز استفاده کرد. گزینه های پیشگیرانه می تواند شامل کورتیکواستروئیدها ، مسدود کننده های کانال کلسیم ، ملاتونین و مسدود کننده های عصبی باشد.

سردردهای خوشه ای یک نوع سردرد نادر و شدید است که باعث درد طاقت فرسایی در یک طرف سر ، نزدیک چشم می شود. فرد مبتلا به سردرد خوشه ای نیز ممکن است تجربه کند:

 • یک چشم آبکی
 • بینی مسدود شده
 • صورت برافروخته

حملات می توانند روزانه هفته ها یا ماه ها اتفاق بیفتند و سپس برای مدت طولانی از بین بروند.

آرتریت گیجگاهی

این بیماری قابل درمان نیست و درمان بر روی به حداقل رساندن آسیب بافت است. آسیب بافتی در اثر جریان کافی خون ایجاد نمی شود. پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدهای خوراکی تجویز کند.

همیکرانیا کنتینوا

رایج ترین دارو ایندومتاسین است . همچنین می توان سلکوکسیب را تجویز کرد. به عنوان یک اقدام پیشگیرانه ، ممکن است به شما یک داروی ضد افسردگی مانند آمی تریپتیلین یا سایر داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای تجویز شود . در صورت عدم موفقیت در دوره های دیگر درمان ، ممکن است از بلوک های عصبی استفاده شود.

علت سر درد ضربان دار

لیست چندین دلیل احتمالی برای یک سردرد ضربان، از جمله:

اگر کسی الکل بنوشد ، ممکن است با از بین رفتن الکل سردرد ضربان دار پیدا کند. سردردهای خماری معمولاً باعث تپش هر دو طرف سر می شوند.

روش های مختلفی وجود دارد که نوشیدنی های الکلی می توانند باعث سردرد شوند. الکل می تواند رگ های خونی سر را گشاد کند ، باعث کمبود آب بدن یا التهاب شود ، همه اینها می تواند باعث سردرد شود. برخی از نوشیدنی های الکلی حاوی مواد دیگری مانند سولفیت هستند که در برخی افراد نیز باعث سردرد می شوند.

درمان خانگی میگرن قاعدگی ، علت نبض سمت چپ سر

سر درد های سینوسی

سینوزیت یا آلرژی هایی که باعث تورم یا انسداد سینوس ها می شوند ، می توانند باعث ایجاد درد در قسمت جلوی سر یا اطراف بینی شوند. سینوس ها فضای خالی اطراف بینی و ابرو هستند.

با این حال ، طبق آکادمی آسم و ایمنی شناسی آلرژی آمریکا ، سردردهای سینوسی نسبتاً نادر است. بیشتر اوقات ، سردردهای میگرنی باعث درد در قسمت جلوی صورت می شوند.

درد سینوس می تواند به سردرد میگرنی شباهت داشته باشد و پزشکان ممکن است یکی از شرایط را با بیماری دیگر اشتباه بگیرند.

 می گوید اگر کسی معیارهای زیر را داشته باشد ، ممکن است سردرد سینوسی داشته باشد:

 • سردرد در جلوی سر و درد در یک یا چند قسمت از صورت ، گوش ها یا دندان ها
 • سردرد و درد سینوسی که همزمان اتفاق می افتد
 • سردرد یا درد صورت یا هر دو که در طی 7 روز پس از درمان موفقیت آمیز سینوزیت از بین می روند
 • شواهد بالینی یا آزمایشگاهی ، مانند آندوسکوپی بینی

ترک کافئین

طبق بنیاد ملی سردرد ، اگر فردی که به طور معمول کافئین مصرف می کند ناگهان متوقف شود ، ممکن است مصرف کافئین را تجربه کند.

علائم ترک کافئین

 • سردرد تپنده
 • احساس خواب آلودگی
 • مشکل در تمرکز
 • تحریک پذیری یا اضطراب
 • افسردگی
 • حالت تهوع یا استفراغ
 • دردهای عضلانی

برای جلوگیری از علائم ترک کافئین ، فرد می تواند به جای توقف ناگهانی ، میزان مصرف کافئین را به تدریج کاهش دهد.

درمان سردرد ضربان دار

مراقبت از خود ممکن است به کاهش سردردهای مزمن روزانه کمک کند.

از عوامل تحریک کننده سردرد خودداری کنید.

سردرد ضربان دار پشت سر ، سردرد ضربان دار چیست

 داشتن یک دفترچه یادداشت سردرد می تواند به شما کمک کند تا باعث ایجاد سردرد شود تا بتوانید از عوامل محرک آن جلوگیری کنید. جزئیات مربوط به هر سردرد را ذکر کنید ، مانند زمان شروع ، کارهایی که در آن زمان انجام می دادید و مدت زمان ادامه آن.

از مصرف بیش از حد دارو برای سر درد خودداری کنید

مصرف داروهای سردرد ، از جمله داروهای بدون نسخه ، بیش از دو بار در هفته می تواند شدت و دفعات سردرد شما را افزایش دهد. در مورد چگونگی از بین بردن دارو ، با پزشک خود مشورت کنید زیرا در صورت عدم انجام نادرست ، عوارض جانبی جدی نیز در پی خواهد داشت.

به اندازه کافی خوابیدن

. یک بزرگسال به طور متوسط ​​هفت تا هشت ساعت خواب شبانه دارد. بهتر است هر روز در یک ساعت مشخص بخوابید و بیدار شوید. در صورت بروز اختلالات خواب مانند خروپف با پزشک خود صحبت کنید.

از وعده های غذایی صرف نظر نکنید

 وعده های غذایی سالم را تقریباً در هر ساعت یک ساعت بخورید. از خوردن غذا یا نوشیدنی ، مانند غذاهای حاوی کافئین ، که به نظر می رسد باعث سردرد می شوند ، خودداری کنید.

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا