مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
گل خانگی

گل ناز | معرفی انواع مختلف گل ناز | شرایط آب و هوا برای نگهداری گیاه

مطالب پربازدید

گل ناز

گل ناز یا خزه (Portulaca grandiflora ) ، یک زیستگاه سالانه مقاوم به خشکی و گرما در دشت های گرم و خشک آرژانتین ، جنوب برزیل و اروگوئه است . این گیاه علفی از خانواده خرفه (Portulacaceae) در سراسر دنیا به عنوان باغی یک ساله برای شکوفه های دلپذیر خود که در تمام تابستان با کمی مراقبت شکوفا می شوند ، رشد می کند . این گیاه مربوط به چمن خرفه (P. oleracea) است و چنین گیاهی برای طبیعی شدن . در برخی از مناطق کشور در حاشیه جاده ها و مناطق زباله فرار کرده است . در صنعت تزئینات ، گل ناز ممکن است به عنوان گل خزه ذکر شود . اما بسیاری از ارقام احتمالاً ترکیبی هستند.

گل ناز تکثیر ، گل ناز خنجری

گل خزه یک گیاه نیمه آبدار است که آب را در برگها و ساقه های خود ذخیره می کند . برگهای سبز روشن مستطیل استوانه ای و با نوک نوک تیز هستند. طول آنها به یک اینچ می رسد و به طور متناوب یا در گروه های کوچک در امتداد یک قالیچه مایل به قرمز چند . شاخه تا ساقه های کمی صعودی قرار می گیرند.

گل ناز خزه دار

oleracea و هیبریدهای این گونه دارای برگهای صاف هستند و ساقه های آن می توانند . تا حدی شکننده و به راحتی شکسته شوند (اگرچه در صورت مرطوب بودن خاک ، قطعات شکسته ریشه می دهند) . گیاهان کم رشد فرش تا یک فوت عرض و 3 تا 8 اینچ ارتفاع حاصل از سیستم ریشه الیافی مرکزی تشکیل می دهند.

مطالب پربازدید

گل های بشقابی شکل در نوک ساقه تولید می شوند . در بالای قسمت شاخ و برگ قرار می گیرند و از جوانه هایی که شبیه هسته های ذرت بو داده کوچک هستند ، باز می شوند . آنها فقط در زیر نور آفتاب باز می شوند و در شب و در روزهای ابری خاموش می شوند . اما بیشتر هیبریدهای جدید تمام روز باز خواهند ماند.

گلهای منفرد

هنگام باز کردن گلها شاخ و برگ می تواند تقریبا مخفی باشد . گلها به رنگ سفید و طیف وسیعی از رنگهای گرم از جمله صورتی ، هلو ، زرد ، نارنجی ، قرمز ، فوچسی ، یاس بنفش ، اسطوخودوس و یاس بنفش هستند . هیبریدها و انواع جدیدتر طیف وسیعی از سایه ها را در مقایسه با انواع مختلف ارائه می دهند . و برخی از آنها راه راه یا با رنگ های متضاد لکه دار هستند.

هر گل ناز دارای 5 گلبرگ نازک و برگ دار است ، اگرچه انواع نیمه دو و دوتایی آن با مجموعه های مختلفی از گلبرگ ها ایجاد شده است . گلبرگها با خوشه ای از 40 پرچین یا بیشتر و 5 تا 8 کلاله در مرکز احاطه شده اند. بسته به نوع مختلف ، عرض گلها می تواند 1-3 اینچ باشد.

کپسول های دانه ای

پس از گرده افشانی ، کپسول های بذر به قطر 1 / 8-1 / 4 اینچ تولید می شوند وقتی رسیده . باز می شود و بسیاری از دانه های کوچک و گرد را بیرون می ریزد تا از هر کپسول به رنگ خاکستری آبی و مایل به قرمز در آید. خزه اغلب بلند می شود. دانه ها به صورت خام یا پخته خوراکی هستند (اگرچه جمع آوری کافی برای استفاده به عنوان غذا به مدت طولانی انجام می شود!).

گل ناز یک گیاه ملافه خوب در مناطق گرم و خشک که گیاهان دیگر رنج می برند ، ایجاد می کند. می توان آن را به عنوان گیاهی که در امتداد مسیرها تراش داده شده است ، به عنوان پوشش زمینی سالانه استفاده کرد . و یا در تخت های پیاز کاشت تا بعد از مرگ شاخ و برگ زمین را بپوشاند. این ماده بین تخته سنگها و سنگهای تخته سنگ رشد خواهد کرد . (اما تحرکی را روی پا تحمل نمی کند) و به زیبایی در سنگ باغهای صخره ای یا شکافهای دیواره سنگی پیچیده می شود.

مطالب پربازدید

گل ناز ، گل ناز بشقابی

استفاده از گل خزه به عنوان پوشش گیاهی مناطق گرم

این در ظروف با گیاهان دیگری که در مکان های گرم و آفتابی مانند . نسترن و زینیا نیز رشد می کنند به خوبی ترکیب می شود . بافت صاف گل خزه با برگهای پررنگ و گرد نسترن در تضاد است . در حالی که ایجاز قد و قامت آن با تمام انواع زینیا در تضاد است. در ظروف ، گلهای با رنگ روشن هنگام کاشت یک انگور سیب زمینی شیرین تزئینی یا به رنگ سبز آهک یا بنفش تیره کاشته می شوند . (اما توجه داشته باشید که رشد شدید سیب زمینی شیرین می تواند به راحتی از گل رزهای جوان خزه ای پیشی بگیرد . به خصوص هنگامی که در زمین کاشته می شود) . از گل ناز می توان در سبدهای آویز به عنوان گیاهی که در لبه ظرف آویزان است نیز استفاده کرد.

خزه در اکثر خاکها تا زمانی که زهکشی خوبی داشته باشد در آفتاب کامل رشد می کند . برای مناطق شنی ، ماسه ای ، سنگریزه ای یا سنگلاخی انتخاب خوبی است . 4-8 هفته قبل از آخرین سرمازدگی متوسط ​​برای گلدهی اولیه ، از بذرهایی که مستقیماً در زمین کاشته شده اند . رشد کنید یا در خانه شروع کنید. بذرهای جوان را چه داخل خانه و چه بیرون کاشته شده به سختی بپوشانید.

بذر گل ناز

مخلوط کردن بذرهای جوان با شن و ماسه قبل از کاشت باعث پراکندگی یکنواخت آنها می شود. بذرها باید طی 1-2 هفته جوانه بزنند. از آنجا که از یخ زدگی نرم هستند .  صبر کنید تا خاک گرم شود و خطر یخ زدگی به بذرها یا کاشت های باغ منتقل شود . نهال ها را به فاصله 3 اینچ یا بیشتر نازک کنید . استقرارگیاهان شاخه بریده را نیز می توان تکثیر کرد . اگرچه گل ناز شرایط چالش برانگیزی را تحمل می کند . اما گیاهان وقتی رطوبت کافی و خاک غنی را فراهم کنند رشد و گل حاصلخیزی بیشتری دارند . خرج کردن باعث افزایش گلدهی و کاهش باروری مجدد می شود . اگر گیاهان به صورت پراکنده برای ظاهری زیبا و رشد کامل رشد کنند . می توانند در اواسط فصل هرس یا اصلاح شوند.

گل ناز گل آفات کمی دارد ، اگرچه شته ها یا مثل حلزون ها گاهی اوقات می توانند مشکل ساز شوند. پوسیدگی ساقه یا ریشه می تواند در خاک مرطوب مشکل ساز شود. این گیاه در بیشتر جاها مورد علاقه گوزن نیست.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

بذرها بصورت تك گونه و به صورت مخلوط ارائه می شوند. بسیاری از گونه ها به عنوان گیاهان ملافه از مراکز باغ و سایر خرده فروشان در بهار در دسترس هستند. برخی از انواع محبوب (اگرچه همیشه بیشتر در حال تولید هستند) عبارتند از:

گل ناز بنفش ، گل ناز آفتابی

مارگاریتا روزتا

گلهای مجموعه “Fairy Tale” شامل گلدانهای گلدان دار. در وسط گلبرگها و گلبرگهای بیرونی مسطح با رنگهای روشن است. اگرچه به عنوان P. grandiflora ذکر شده است . دارای برگهای مسطحی معمولی از P. oleraceae است. انواع این مجموعه ها نام های مناسبی دارند . مانند “سیندرلا” برای نسخه قرمز زرد ، “سفید برفی” برای نسخه کاملا سفید و “زیبایی خفته” برای زرد.

ساندنس زرد

مجموعه “ساعت خوش” که برای کاهش نیازهای دوره شلیک تولید شده است (بنابراین زودتر شکوفا خواهید شد) . در 8 رنگ روشن با نام های گرمسیری مانند موز ، نارگیل ، لیمو ، نارنجی و صورتی ارائه می شود. این گیاه نسبت به اکثر گل رزهای خزه ای عادت کامل تری دارد و دارای گلهای بزرگ و دوتایی است.

“مارگاریتا” مجموعه ای از گیاهان فشرده و زود شکوفه با گلهایی در سایه های قرمز ، صورتی ، نارنجی ، سفید ، زرد و بنفش است.

ساندنس دارای گلهای نیمه دوتایی در چهار رنگ است که بیشتر روز باز می مانند.

سری Sundial با گلهای دوتایی که در هوای خنک و ابری باز می شوند زود شکوفا می شود . این گیاهان ترکیبی در نه رنگ (که ممکن است جداگانه و نه فقط به صورت مخلوط موجود باشد) شامل “فوچسیا” با گلهای بنفش صورتی . و “نعناع” با گلهای راه راه سفید در صورتی داغ ، سفید و صورتی و “انبه” (نارنجی) موجود است. و قرمز و زرد.

گل ناز زرد

نعناع آفتابی نوعی از گل ناز

سری Tequila a ترکیبی است با گلهایی در مخلوطی از رنگها ، مانند قرمز در بیرون و زرد در مرکز آن. نشان داده شده است که نسبت به سایر ارقام تحمل بیشتری نسبت به شرایط سرما و مرطوب دارد و همچنین نسبت به سایر ارقام کمی نسبت به طول روز حساسیت دارد. در سال 2013 با رنگهای اضافی که در سری تکیلا وجود ندارد و یک دوره درخشان کوتاه تر (با رنگهای اضافی که در سری Tequila موجود نیستند) ، جای خود را به سری Happy Trails داد (بنابراین زودتر شکوفا می شود).

مجموعه “Yubi Summer Joy” شامل چندین رنگ است. همه آنها دارای گلهای منفرد هستند که تقریباً سه اینچ عرض دارند و در اواخر روز باز می مانند. گیاهان بیشتر دنباله دار و دارای برگهای پهن هستند.

نکته

گلهای ناز تا حدی در برابر خشکی مقاوم است اما بهترین گلها را می توان با آبیاری منظم ایجاد کرد. بهترین خاک خاک باغچه سبک ، ماسه ای یا خوب با کمی خاک برگ یا کود است.

آفات و بیماری های شایع این شته ای است که به گیاه جوان آسیب می رساند و نسبت به مرگ نهال حساس است. گل زیبا مکانهای آفتابی و گرم را دوست دارد و خاک آن باید سبک و همیشه مرطوب و آبیاری باشد. ساده ترین روش تکثیر این گیاه از طریق بذر است که بذر آن در کپسول های کوچک در پاییز تشکیل می شود و بذرها از آوریل تا ژوئن در خاک سبک کاشته می شوند.

گل ناز سرخ آبی

 

منبع : mastergardener

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا