دیجیتال مارکتینگبا برندسازی دیجیتال درآمد خود را می‌توانید به دو برابر افزایش دهید.

برندینگ آنلاین امروزه نیاز ضروری هر کسب و کاری است. همه کسب و کارها دوست دارند که دیده شوند و حالا بهترین راه برای جلب توجه، استفاده از محیط آنلاین و به خصوص شبکه‌های اجتماعی است. فیس بوک (Facebook)، توییتر (Twitter)، اینستاگرام (Instagram)، گوگل پلاس (google plus) و  لینکدین (LinkedIn) همگی از وب سایت های ارتباط جمعی هستند که کمک شایانی در دیجیتال برندینگ می‌کنند.

خدادادی(بنیانگذار استارتاپ در حوزه سلامت) در خصوص تثبیت کسب و کار در فضای مجازی اعتقاد دارد: برندینگ دیجیتال فرآیندی است که کمک می‌کند حس خوب در مشتریان تثبیت و گسترده شود و از این طریق سهم عمده‌ای را در بازار تصاحب کند.

برندینگ غیر دیجیتال را Out Band شامل تبلیغات فیزیکی بنر و بیلبورد استفاده می‌شود اما در دنیای دیجیتال این فرایند را in band می‌نامند که در همین زمینه به دو بخش : Pull(ترغیب کننده) و Push(ابزارهای پیش برنده) تقسیم می شوند تا حس خوب را در مشتریان بوجود بیاورد. هرکدام از این بخش ها زیر مجموعه‌های زیادی دارند که در ادامه توضیح اختصاری از آنها خواهیم داشت:

 

ابزارهای ترغیب کننده بیش از ۲۰ مورد است که تعدادی از آن شامل:

SEO بهینه سازی موتور جستجوگر: با استفاده از جستجوگری چون گوگل نتایج بهتری از کسب و کار شما نشان دهد و کاربران برای کسب اطلاعات بیشتر از تجارت شما به آن مراجعه کنند.

BLOG در این قسمت یا تولید بلاگ می‌توانید محتوا تولید کنید و اخبارمجموعه را بنا به استراتژی درون سازمانی و برون سازمانی نشر دهید.

PR روابط عمومی (Public Relations) یکی از مهمترین فعالیت های یک کسب و کار روابط عمومی و برقراری ارتباط در قالب فعالیت های مختلف : اعم از ارتباط با رسانه ها شرکت در همایش ها و رویداد ها ٬ پاسخ گویی موضوعات و شبهات مطرح شده در خصوص کسب کار و سایر فعالیت های مرتبط در این حوزه.

Event Marketing  بازاریابی رویداد جهت ارائه یا ارتقای محصول، خدمات، سازمان و … جهت افزایش مشارکت با افراد برگزار می‌شوند. برگزاری رویدادها یا همان ایونت‌ها می‌توانند به صورت آنلاین یا آفلاین باشند. .

content marketing به معنای تولید محتوای سایت ارزشمند به منظور تشویق و ترغیب مشتریان می‎باشد که با این کار حس آزادی عمل به مشتری داده می‎شود.

Email Marketing یا بازاریابی ایمیلی یکی از انواع بازاریابی است که گاه به عنوان ابزاری برای بازاریابی مستقیم و گاه برای بازاریابی انبوه مورد استفاده قرار می‌گیرد.با ایمیل زدن به کاربران قصد بر ترغیب آنها به  محصولات و خدمات خود می‌شوید.

در میان ابزارهای مختلفی که در یک کمپین تبلیغاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان ایمیل مارکتینگ را یکی از ارزان‌ترین ابزارهای تبلیغاتی دانست.

Viral Marketing یا بازاریابی ویروسی یک تکنیک بازاریابی است که از شبکه‌های اجتماعی موجود برای افزایش تصاعدی آگاهی از برند  از طریق یک فرایند ویروس مانند بهره می‌گیرد. این شیوه، از طریق بازاریابی دهان به دهان با استفاده از اینترنت به صورت آنلاین گسترش می‌یابد و برای دسترسی سریع به تعداد زیادی از افراد بسیار مفید است.از دیدگاه بازاریابی، طبق این فرایند افراد تشویق می‌شوند اطلاعات بازاریابی مطلوبی را که دریافت می‌کنند در محیطی فرا رسانه‌ای منتقل کنند؛ اطلاعاتی که به طور اتفاقی یا به طور برنامه‌ریزی شده، مطلوب فرد هستند.

social marketing برنامه‌های بازاریابی رسانه‌های اجتماعی معمولاً تمرکز بر تلاش برای ایجاد محتوایی دارند که بواسطه آن بتوانند توجه مخاطبین را در آن پلتفرم‌ها جلب و خوانندگان را تشویق به اشتراک‌گذاری آن در بین رسانه‌های اجتماعی کنند. در این زمینه متخصص‌هایی برای بسیاری از عوامل چون هشتگ سازی،کپشن زدن وجود دارد تا پست با بازدید زیادی مواجه شود.

هم بنیانگذار کسب و کار نوپا در حوزه سلامت در آخر افزود: ایجاد حس خوب برای مشتریان مورد دیگری بنام Push(ابزارهای پیش برنده) است که برای شفاف شدن آن می‌توان آپارات را مثال زد که در ابتدای هر فیلمی یک تبلغ تعبیه شده است که مخاطبان را به سمت خدمات یا محصول مورد نظر صاحبان کار سوق می‌دهد.

 

اهمیت برند سازی دیجیتالی :

در تمام محیط‌های مبتنی بر دیجیتال و موبایل محور، همانند شبکه‌های اجتماعی و پلتفرم‌های خبری که اطلاعات و انگیزه‌های جدیدی به افراد می دهند، موجب می‌شود مصرف کنندگان تنها منتظر محصولات و خدمات شما نمانند. مصرف‌کنندگان امروزی در معرض هجوم برندهای مختلف هستند. این امر باعث می‌شود مصرف کنندگان در برابر برندهای مختلف موضع بگیرند و تنها موضوعی که برای آن‌ها اهمیت داشته باشد،اضافه شدن ارزش به غیر از ارائه کالا باشد و این نکته پلی ارتباطی بین مصرف کنندگان و کسب وکار شما خواهد بود.

آن بخش از کسب و کار شما که مشتریان به آن اعتماد داشته و احساس مثبتی در مورد آن دارند، شاخص تثبیت کننده برند شما است و باید آن ارزشی که این برندینگ به مصرف کنندگان می‌دهد و نه میزان فروش محصول  x y مورد بحث قرار بگیرد ؛اینگونه می‌توانید برندسازی در شبکه‌های اجتماعی را به نحو احسن پیش ببرید.

منافع کلیدی برندسازی دیجیتالی چیست؟

برندسازی دیجیتالی فواید زیادی دارد و تنها به این موارد اندک ختم نمی‌شود  اما می توان گفت فوایدی که در ادامه مشاهد می‌کنید جزو منافع کلیدی برندسازی دیجیتالی به حساب می‌آیند.

 

1 برندسازی دیجیتالی نشان می دهد که برند شما به اندازه کافی پویا و زنده است.

میدانیم که برند دارایی شرکت است البته اگر بتوانیم آن را به طریقی فعال کنیم. برند پتانسیل و انرژی بیش از حد انتظار به شرکت و بازاریابی آن می بخشد و در دنیای امروز که شبکه‌های اجتماعی نقش بارزی در زندگی مردم ایفا می کنند، عدم برندسازی درست می‌تواند منجر به گم شدن برند شما در شبکه‌های اجتماعی شود و شاید مخاطبان شما هیچگاه برندتان را در این شبکه‌ها شناسایی نکنند.

۲) شناخت تغییرات فرآیند خرید

برای ایجاد تغییر در سطح کسب وکار، و شناخت قدرت برند، لازم است بدانیم که مردم به روش‌های جدیدی خریدهای خود را انجام می دهند. جهانی که در آن زندگی می کنیم با تغییرات پی در پی محیط اطرافمان را دچار دگرگونی کرده است.

یکی از همین تغییرات،دگرگونی در فرآیند تصمیم گیری مصرف کنندگان است.آنها دیگر براساس فرآیند تصمیم گیری خطی اقدام به خرید نمی کنند. اما برند شما اگر به درستی برندسازی شود و استراتژی درستی را در پیش گیرد این فرصت را دارد که در فرآیند جدید خرید هم نقشی بپذیرد.

۳ ) مسئولیت پذیری یک برند یعنی برقراری رابطه

برای حفظ و پیشرفت ماهیت برند دربخش دیجیتالی لازم است تعامل با مخاطبین در اولویت قراربگیرد. مسئولیت پذیری برندها به گونه ای که گفتگوی مصرف کنندگان را دربازار انتقال دهند، راهی برای دیده شدن و به دست آوردن سهم چشمگیری از توجه مشتریان است. همچنین لازم است مفاهیمی از جمله قدرت، ارتباط، مرجعیت و حتی تصمیمی که توسط برند و مشتریان در حال تغییر شکل است نیز شناسایی شود و این راز جدید موفقیت در دنیای فرا دیجیتال است.

چگونه یک برندسازی دیجیتالی راه اندازی کنیم؟

۱- یک شریک برای تولید محتوا پیدا کنید

کسی که با شما منافع  و مخاطب مشترک دارد و مایل است با شما در بخشی از تولید محتوای شرکت شریک شود را پیدا کنید. محتوای مشترک می‌تواند پست‌های متنی، اینفوگرافیک یا ویدیو و… باشد. کار کردن در کنار کسی که از قبل پلتفرمی برای این کار داشته، به شما کمک خواهد کرد که برند و تخصص خود را در برابر مخاطبان به صورت آماده قرار داده و به خوبی آن را پرورش بدهید وکماکان ارتباط مفید خود را با افراد همفکر حفظ کنید.

 

۲- پادکست ها را دریابید

تجدید حیات پادکست” انتشار مجموعه‌ای از پرونده‌های رسانه دیجیتال است که توزیع آن دراینترنت با استفاده از فید صورت می‌گیرد، و معمولاً بر روی یک پخش‌کنندهٔ موسیقی دیجیتال قابل دریافت و پخش است ” در سال های اخیرموجب به اوج رسیدن این مورد در سالهای اخیر شده است.

با تولیدکنندگان پادکست‌هایی که در حوزه ی فعالیت شما هستند، ارتباط برقرار کنید و برای آنان توضیح دهید که چگونه با دانش و تجربه ی خود می‌توانید برای مخاطبانشان ارزش بیافرینید.

اگر آنها نیز شما را برای مصاحبه انتخاب کنند، می‌توانید از این طریق با بسیاری از مشتریان بالقوه ارتباط برقرار کنید و داستان خود را برایشان بگویید. علاوه بر این، گزیده ی مناسبی از تخصص خود را داشته باشید تا به عنوان نمونه به آنان نشان دهید.

 

۳- به کار بردن بهترین منابع حوزه کاری خود

اگر بودجه لازم برای تولید محتوای اصیل را در اختیار ندارید، می توانید به سراغ معتبرترین منابع حوزه فعالیت خود بروید و محتوای آنان را به اشتراک بگذارید

می توانید از برنامه “Google Alerts” برای کارهایی چون: شناسایی کلمات کلیدی و صرفه جویی در زمان انتخاب این کلمات و همچنین اکانت های مرتبط در شبکه های اجتماعی را دنبال کنید تا به سرعت از محتوایی که در زمینه ی تخصصی تان منتشر می شود آگاهی یابید.

حتماً منابع مورد استفاده در پست‌هایتان را تگ کنید و به طور کامل برای مخاطبان جدید، منبع را افشا کنید.

 

۴- در گفتگو های مجازی عضو شوید

 اگر شما بودجه برای شرکت در کنفرانس‌های صنعت خود را ندارید یا اعتبار کافی برای رفتن به روی صحنه را کسب نکرده‌اید، می‌توانید در گفتگوهای آنلاینی که درباره ی حوزه کاری شما است، شرکت کنید. لیستی از افراد تأثیرگذار و سخنرانان شرکت کننده در حوزه تخصصی خود را ایجاد کرده و برای شرکا و همکاران خود منتشر کنید، با الهام از موضوعات و سخنرانی‌های رویداد مورد نظر، تولید محتوا کنید و به صورت زنده در طول کنفرانس افراد صاحب نظر پست کنید تا از راه دور حضور خود را  داشته باشید.

 

۵- محتوای گرافیکی ایجاد کنید

مطمئنا تعداد زیادی از افراد و سازمان‌ها در صنعت شما وجود دارند که عملیات تحقیقاتی انجام می دهند. شما می‌توانید از اطلاعات حاصل از این تحقیقات برای تولید اینفوگرافیک‌های قابل اشتراک گذاری و نمودارهای گرافیکی که برند شما روی آن ها قرار دارد، استفاده کنید. حتی اگر شما طراح حرفه ای نیستید، ابزار های متعددی وجود دارند که به شما این اجازه را می دهند که فورا بتوانید اینفوگرافیک‌ها را ایجاد کنید. این محتواهای گرافیکی را می توانید در شبکه های اجتماعی نظیر فیسبوک، توییتر، پینترست یا هر چیز دیگر به اشتراک بگذارید تا توجه کاربران اینترنت را به خود جلب کند و کاربران جدیدی برای وبسایت یا وبلاگ خود به دست آورید.

 

۶- برای محتوای خود بارها و بارها هدف گذاری کنید.

از هر دارایی دیجیتال خود به هر روشی که امکان آن وجود دارد استفاده کنید: مثلا برای برندسازی دیجیتال می‌توانید پست وبلاگی خود را تبدیل به اینفوگرافیک کنید، و سپس هر یک از آمارهای موجود در آن را به صورت یک پست در توییتر منتشر کنید. مصاحبه پادکستی خود را به عنوان یک پست متنی بنویسید و به عنوان یک پست وبلاگی منتشر کنید. هم چنین به صورت نقل قول از صحبت های افراد در پست های شبکه های اجتماعی استفاده کنید. از این که همان محتوا را در چندین لینک بارها در شبکه‌های اجتماعی مختلف، در روزهای مختلف، و در دفعات مختلف به اشتراک بگذارید، نترسید. این به شما شانس بیشتری برای دیده شدن خواهد داد.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here