مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
کامپیوتر و اینترنت

چیزهایی که گوگل درباره ما می داند (چرا گوگل این همه اطلاعات دارد)

مطالب پربازدید

گوگل از ما چه می‎داند؟

اگر از شما بپرسیم که چه کسی همه چیز را از شما می‎داند و منظورم واقعا همه چیز است، و نه تنها آن که الا کجا هستید و چکاری می‎کنید بلکه دوسال پیش در این زمان کجا بوده اید و چکار می‎کردید، جواب احتمالا هیچکس است زیرا حتی شما هم به یاد نمی‎آورید که مثلا در بیست و یکم اکتبر 2016 در ساعت 3 چکار می‎کردید. متاسفانه یک نفر می‎داند.

گوگل مپس تایم لاین

اگر به گوگل مپس تایم لاین (Google maps timeline) بروید، شما هم خواهید دانست. درواقع اطلاعات گوگل به شما خواهد گفت که کدام عکس‎ها را در آن روز گرفته اید و از چه عکس گرفته اید، چگونه از یک محل به محل دیگری رفته اید؟ راه رفتید؟ با اتوبوس رفتید؟ با ماشین رفتید؟ اما این تنها چیزی نیست که گوگل می‎داند، اگر به بخش فعالیت های من (My Activity) بروید، گوگل تمام فعالیت‎های شما را در یک روز خاص نشان می‎دهد. به چه سایتی سر زدید و چه ویدیو هایی را مشاهده کردید، حتی صدای شما را برای شناسایی بهتر ضبط می‎کند. می‎داند به چه موضوعاتی علاقه دارید، از چه برنامه هایی استفاده می‎کنید و حتی بیشتر.

اطلاعات گوگل این مسئله را از شما مخفی نمی‎کند اما همچنان آن‎را بطور واضحی به ما نشان نمی‎دهد، پس چیز عجیبی نیست که اکثر شما چنین چیزی را نمی‎دانید. اکثر شما می‎دانید که گوگل از خریدهای آنلاین شما خبر دارد اما آنها یک قدم جلوتر رفتند.

چگونه گوگل این همه اطلاعات از ما دارد؟

اگر از سرویس‎های گوگل پلی (Google play) استفاده کنید، خریدهای آفلاین شما را نیز خواهد دانست. آن‎ها خریدهای آفلاین شما را دنبال می‎کنند سپس آنها را با تبلیغات آنلاین خود مقایسه می‎کنند و خواهند دانست که آیا تبلیغ آنها خرید شما را تحت تاثیر قرار داده است و یا اینکه باتوجه به خرید‎های آفلاین شما چه محصولاتی به شما پیشنهاد کنند.

مطالب پربازدید

مشکل اینجاست که حتی اگر گوگل کروم (Google chromeیوتیوب (Youtube) و یا جیمیل (Gmail) استفاده نکنید، همچنان زیر رادار گوگل خواهید بود زیرا شاید از اندروید استفاده می‎کنید و برای بهبود تجربه کاربران،اطلاعات گوگل باید فعالیت شما را بررسی کند. پس حتی اگر از برنامه های دیگر استفاده می‎کنید، همچنان زیر نظر هستید. شاید نگران نباشید. زیرا گوگل فقط کارهای شما را زیر نظر دارد، مثلا آنها نمی‎دانند که چه چیزی در ذهن شماست یا به چه چیزی فکر می‎کنید. متأسفانه به سختی در تلاش برای رسیدن به چنین چیزی هستند و تقریبا هم رسیده اند.

Google Assistant

احتمالا متوجه شده اید که سیستم‎های همیاری صدایی (Google Assistant) بهتر و بهتر شده اند. اگر گوشی شما آیفون است، پس نمی‎دانید چه می‎گویم. به حرفم اعتماد کنید. تا چند سال دیگر احتمالا به آن‎ها بیشتر نیاز خواهیم داشت. چرا باید گوشی خود را بردارید و تایپ کنید زمانی که می‎توانید فقط از گوگل بپرسید آن هم وقتی گوشی هنوز در جیب شما است.

اگر سیستم‎های همیاری صوتی (Voice assistant) تا این حد خوب شوند. دیگر چه نیازی به گوشی هوشمند است؟

آیا هوشمندانه تر نیست که همیشه یک صفحه در جلوی شما باشد. مانند عینک‎های هوشمند؟ مخصوصا با پیدایش واقعیت مجازی (Virtual Reality) آسانتر خواهد بود که تفکرات و تخیلات خود را ازطریق عینک هوشمند به واقعیت تبدیل کنید. البته گوگل همین حالا هم چنین سعی کرده است اما نتیجه خوبی نداد.

google artificial intelligence

به هرحال، تکنولوژی که الان داریم بسیار پیشرفته تر از بعنوان مثال 7 سال پیش است. مثل هوش مصنوعی گوگل (google artificial intelligence) می‎تواند ازطرف شما تماس برقرار کند و مانند یک منشی واقعی باشد.

مطالب پربازدید

در طی دوسال دیگر این سه تکنولوژی بهتر و بهتر خواهند .شد یعنی دلیل بهتری برای برای ساخت یک چیزی مانند عینک هوشمند خواهد بود، مخصوصا که تلفن‎های هوشمند به نهایت پتانسیل خود نزدیک شده اند. و اینگونه است که گوگل وارد ذهن شما خواهد شد.

اگر اکنون می‎توانند فعالیتهای آنلاین شما را دنبال کنند، بزودی به تفکرات و تخیلات شما دسترسی خواهند داشت.

وایمو

وایمو (Waymo) یک تکنولوژی رانندگی خودکار است که گوگل سالهاست درحال ساخت آن است. و زمانی که دنیا بسوی ماشین‎های خودکار برود، شرکت‎های سازنده اتومبیل به یک نرم افزار خودروی پیشرفته و تشخیص دهنده صدا نیاز خواهند داشت. و گوگل شرکتی ایده آل برای ارائه دادن آن است، دقیقا مثل ارائه دادن سیستم عامل اندروید به شرکتهای سازنده تلفن همراه.

درحال حاضر تکنولوژی‎های زیادی توسط گوگل ساخته شده یا درحال ساخت هستند که برای شناخت بهتر و پیش بینی دقیق تر شما استفاده خواهند شد. احتمالا به همین دلیل است که ایلان ماسک تا این حد نگران گوگل است. برای درک بهتر دلیل این فعالیت‎های گوگل، باید به مسائل از دید گوگل نگاه کنیم.

چرا گوگل این همه اطلاعات جمع آوری می‎کند؟

گوگل یک تجارت است و مانند دیگر تجارت‎ ها هدف آن کسب درآمد است. پس زمانی که اینترنت اختراع شد شرکت‎های تکنولوژی پدید آمدند. و برای بقاء یاید به گونه‎ای کسب درآمد می‎کردند. و ما بعنوان مشتری حاضر نبودیم پولی درقبال آن پرداخت کنیم. پس باید از یک الگوی تجارت دیگری استفاده می‎کردند. آنها حاضر شدند که سرویس‎های خود را بصورت رایگان درقبال اطلاعات ما در اختیار ما بگذارند. که بعدها از آنها برای ساخت تبلیغات هدفمند استفاده می‎کردند. درواقع یعنی شما مشتری نیستید حتی اگر فکر می‎کنید هستید. شما کالایی هستید که گوگل به تبلیغ کنندگان می‎فروشد.

مطالب پیشنهادی فارسی کلاب

از خودتان بپرسید آیا حاضر هستید. برای استفاده از گوگل جی میل، یوتیوب، همیار گوگل، گوگل مپس و تمام سرویس‎های گوگل پولی بپردازید؟

اگر جواب خیر است، پس نمی‎توانیم گوگل را برای چیزی سرزنش کنیم. این مطلب برای ترساندن شما نیست بلکه برای آن است که شما متوجه شوید شرکت‎های تکنولوژی چگونه کار می‎کنند؟ تلاش آنان برای چیست و ما به کجا می‎رویم؟

ازنظر شما چه خوب باشد چه بد، این دیگر به عده خود شماست.

منبع : springer

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا