مطالب پیشنهادی فارسی کلاب
اخبار کنکور و دانشگاه

اخراج اساتید دانشگاه پیام نور به بهانه رکود علمی

مطالب پربازدید
اساتید پیام نورصد‌ها استاد دانشگاه پیام نور که در واحد‌های مختلف این دانشگاه در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند و از زمان آغاز همکاری آن‌ها نزدیک به ۱۰ سال می‌گذرد، حالا و در پی برخی تصمیم گیری‌های سخت گیرانه وزارت علوم در شرایطی قرار دارند که احتمال اخراج و قطع همکاری آن‌ها با دانشگاه وجود دارد؛ شرایطی عجیب که مسئولان ارشد این دانشگاه نیز پاسخ قاطعی در این باره نمی‌دهند و مسئولیت این اقدام را متوجه وزارت علوم می‌دانند.

صد‌ها استاد دانشگاه پیام نور که در واحد‌های مختلف این دانشگاه در سراسر کشور مشغول به فعالیت هستند و از زمان آغاز همکاری آن‌ها نزدیک به ۱۰ سال می‌گذرد، حالا و در پی برخی تصمیم گیری‌های سخت گیرانه وزارت علوم در شرایطی قرار دارند که احتمال اخراج و قطع همکاری آن‌ها با دانشگاه وجود دارد؛ شرایطی عجیب که مسئولان ارشد این دانشگاه نیز پاسخ قاطعی در این باره نمی‌دهند و مسئولیت این اقدام را متوجه وزارت علوم می‌دانند.

مدتی است که ماجرای سختگیری‌های مضاعف در فرایند همکاری چیزی حدود ۸۰۰ استاد دانشگاه پیام نور حاشیه ساز شده و فضای دانشگاهی کشور را تحت تأثیر قرار داده است؛ اساتیدی که بین سال‌های ۸۸ تا ۹۰ در این دانشگاه جذب شدند و اکنون به واسطه سخت گیری‌های وزارت علوم بخاطر برخی مسائل آموزشی و پژوهشی با وضعیت نامشخصی رو به رو شده اند.

بیشتر اساتیدی که از آن‌ها سخن به میان است در همه این سال‌ها علی رغم اشتغال به تدریس و فعالیت پژوهشی عملاً از امتیازهایی، چون ارتقای علمی و یا تبدیل وضعیت بهره‌مند نشدند.

مطالب پربازدید

اگرچه این مدرسان امیدوار بودند که در سال‌های آتی مسئولان نسبت به تبدیل وضعیت آن‌ها اقدام کنند و از نظر علمی نیز ارتقاء یابند، اما حالا گمانه‌هایی جدی از سوی وزارت علوم مطرح می‌شود که ناظر بر اخراج آن‌ها به دلیل نداشتن صلاحیت علمی است.

در همین رابطه روز گذشته، «مهر» نوشت: صبح امروز تعدادی از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور در اعتراض به حکم دانشگاه مبنی بر تسویه حساب اعضای هیات علمی مذکور تا پایان شهریور ماه مقابل سازمان مرکزی این دانشگاه تجمع کردند.

دانشگاه پیام نور نامه تسویه حساب برخی از اعضای هیات علمی این دانشگاه تا آخر شهریور ماه سال جاری را به استان‌های محل خدمت آن‌ها ارسال کرده است.
یکی از اعضای هیات علمی معترض دانشگاه پیام نور گفت: برای ۱۲۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه حکم تسویه حساب صادر کرده اند و این اعضا تا پایان شهریور ماه باید تسویه کنند.
وی ادامه داد: برای ترم جدید نیز درسی برای این اعضای هیات علمی تعیین نکرده اند در واقع ۱۲۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور را به بهانه‌هایی مانند معدل پایین، محل اخذ مدرک در دانشگاه‌های آزاد و غیر انتفاعی، امتیاز پایین پژوهشی و … اخراج کرده اند.
این خبر البته با واکنش نا کافی دکتر کردمیرزا رئیس دبیرخانه هیأت جذب دانشگاه پیام نور رو به رو شد و او در واکنش به این خبر به رسانه‌ها گفت: برخی از متقاضیان عضویت هیات علمی در دانشگاه پیام نور دارای شاخص‌های مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر مراجع قانونی نبوده و به همین دلیل بعد از بررسی‌های انجام شده و بررسی پرونده علمی و عمومی، به آن‌ها اعلام شد که به دلیل عدم کسب شاخص‌های مصوب، در اولویت جذب قرار نگرفته اند.
کردمیرزا همچنین درخصوص درج اخباری مبنی بر اخراج ۱۲۰ عضو هیات علمی دانشگاه پیام نور اظهار داشت: اخباری که در خصوص اخراج ۱۲۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه پیام نور منتشر شده است، کاملا کذب بوده و دانشگاه به طور رسمی به آن دسته از متقاضیان که در چارچوب شاخص‌های مدنظر مراجع ذیربط قرار نگرفته اند، از طریق مکاتبه کتبی این موضوع را اعلام کرده است.
از آن جهت سخنان رئیس دبیرخانه هیأت جذب دانشگاه پیام نور را باید ناکافی دانست که ایشان در گفته‌های خود سخن روشن و شفافی در مورد گذشته این اساتید، شرایط کنونی تک تک آن‌ها و نیز وضعیت آتی همگی آن‌ها بر زبان نیاورد!
محمد محسن صدر، مدیر کل روابط عمومی دانشگاه پیام نور در رابطه با این مسئله و ابهاماتی که در مورد آن وجود دارد به «تابناک»، گفت: ما اولاً ۱۲۰ استاد را اخراج نکردیم، تعداد زیادی از اساتید دانشگاه ما متقاضی جذب در هیأت علمی هستند که به دلیل مشکل دار بودن پرونده هایشان هنوز به صورت قطعی جذب نشده اند.
صدر ادامه داد: وزارت علوم در بررسی پرونده‌ها یک معیار‌هایی دارد که برخی از اساتید ما این استاندارد‌ها را ندارند. البته تعداد این افراد خیلی کم است و تا الان تعدادشان بین ۲۰ تا ۳۰ نفر است، اما شاید در آینده به دلیل بررسی پرونده‌های دیگر افراد، تعدادشان بیشتر هم بشود.
مدیر کل روابط عمومی دانشگاه پیام نور در این باره افزود: ما به این افراد نامه‌ای نوشته ایم و اعلام کردیم که به دلیل بررسی‌های وزارت علوم صلاحیت‌ها را کسب نکرده اند و به همین خاطر این افراد نمی‌توانند عضو هیأت علمی شوند.
صدر در بخش دیگر سخنان خود اضافه کرد: بیش از ۸ سال به این افراد فرصت داده شد تا رزومه علمی و توانمندی‌های پژوهشی خود را تقویت کنند، اما این افراد بر اساس بررسی‌های وزارت علوم شاخص‌های پایینی دارند. چیزی که هست تعداد این افراد کم است و پرونده‌ها به نوبت توسط وزارت علوم بررسی و اعلام نظر می‌شود.
منبع: تابناک

مطالب پربازدید
وب گردی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا