طرح معماری

پروژه معماری یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها برای پذیرفته شدن یک متخصص حوزه معماری است. برای اینکه بتوانید رزومه مناسب و قابل قبولی را تولید کنید، در رزومه شما وجود یک طرح معماری ضروری است و یک امتیاز محسوب می‌شود.

انجام پروژه دانشجویی

از این رو برای اینکه بتوانید پروژه معماری موفقی داشته باشید باید مراحلی را طی کنید. طراحی یک طرح معماری دارای 3 فاز است که باید به صورت منظم و به ترتیب صورت بگیرد. این موضوع از اهمیت زیادی برخوردار است زیرا اگر یک مرحله از این فاز با شکست مواجه شود بر روی تمامی اجزای کار شما تاثیرگذار خواهد بود.

انجام پروژه معماری با رویت

پس در ادامه با ما همراه باشید تا این سه فاز مهم در طراحی و معماری را مورد بررسی قرار دهید.

فاز صفر برای طراحی یک پروژه

اولین موضوعی که مورد توجه قرار می‌گیرد، فاز صفر معماری است. فاز صفر در معماری به مراحل ابتدایی و هنگامی که مطالعات معماری انجام می‌گیرد گفته می‌شود. انجام یک پروژه معماری موفق منوط به دانستن و آگاهی بالا است از این رو مطالعات خاک شناسی، ژئو فیزیکی، استحکام زمین، قدرت تحمل زمین در برابر زلزله و همچنین شناسایی گسل زمین از اهمیت بالایی برخوردار است. نقشه‌های اولیه در فاز یک پیاده می‌شوند و در صورت که تاییدیه مورد نظر را دریافت کردند در فاز دوم به انجام می‌رسند.

پروژه معماری اتوکد

به طور کلی فاز صفر معماری مرحله‌ای است که در آن اطلاعات مورد نظر در پروژه مورد مطالعه و شناسایی قرار می‌گیرد. همچنین فاز صفر معماری مرحله‌ای است که در آن صرفه‌های اقتصادی و همچنین بررسی‌های اجتماعی مورد توجه قرار می‌گیرد. پروژه‌های معماری به یک کارفرما نیاز دارند تا بتواند این ویژگی‌های مهم را مدیریت کند، از این رو در هنگام انجام یک پروژه باید کارفرما را از فاز صفر آگاه کنید. حتما به موضوع بررسی طراحی نقشه در این فاز توجه کنید زیرا اگر در مرحله بعدی قصد پیاده ساختن نقش اولیه را داشته باشید به شدت با مشکل مواجه خواهید شد.

فاز یک طراحی نقشه

فاز دوم در واقع نوبت می‌رسد به بررسی نقشه‌هایی که در فاز یک طراحی شدند. از آنجایی که دقت یکی از پایه‌های اصلی و اساسی در پروژه معماری بشمار می‌رود، ماهیت نقشه‌ای که در فاز یک طراحی می‌شود نباید با فاز دوم فرق داشته باشد. در این قسمت طرح به کارفرما ارائه می‌شود و در صورتی که تاییدیه کارفرما از نظر اقتصادی جلب شد، انجام پروژه معماری آغاز می‌شود.

انجام پروژه معماری

پس از اینکه در این مرحله اخذ مجوز و کارهای اداری یک طرح معماری صورت می‌پذیرد، پیاده سازی صورت می‌گیرد. در این قسمت باید دقت لازم را داشته باشید و با برگزاری جلسات برای هماهنگی و یکدست شدن طرح اولیه و طرح نهایی با کارفرما و متخصصین دیگر گفت و گو داشته باشید.

فاز دوم معماری، نهایی شدن طرح

همانطور که اشاره شد انجام پروژه برای معماری در داشتن یک رزومه موفق تاثیرگذار خواهد بود. نقشه‌هایی که در فاز دوم بررسی می‌شوند معمولا با مقیاس یک پنجاهم و یک صدم طراحی می‌شوند. مطابق نقشه‌هایی که در فاز دوم ارائه می‌شود، نقشه‌های سازه (طراحی سازه) و نقشه‌های تاسیسات ( طرح تاسیساتی ) از الزامات در فاز دوم است.

طراحی پروژه معماری

پس از اینکه طرح‌های اولیه تایید شدند در فاز دوم نوبت به اجرایی شدن طرح‌ها می‌رسد. در این فاز نظرات همه متخصصین معماری و مهندسین سازه بررسی می‌شود و با در نظر گرفتن فاز صفر، فاز یک سرانجام فاز دوم اجرایی می‌شود. به طور کلی اگر بخواهیم دید کلی به فازهای ارائه شده برای یک پروژه معماری را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که فاز صفر در مورد معماری و مطالعات مخصوص در این حیطه مربوط می‌شود. فاز یک ارائه نقشه‌های ابتدایی معماری و در فاز دو هم پیاده سازی نقشه صورت می‌گیرد.

جمع بندی

پروژه معماری از موضوعات اصلی این مقاله بود که به صورت تخصصی به آن پرداخته شد. انجام پروژه در معماری دارای 3 فاز است که هرکدام به نحوه خود مهم هستند و باید با استانداردهای مخصوصی بررسی و انجام شوند. از آنجایی که بسیاری از افراد معماری را صرفا یک طرح خارجی می‌دانند، سعی کردیم که این موضوع را به طراحی و دکوراسیون داخلی هم اشاره داشته باشیم.

یکپارچگی در سه فاز معماری از اهمیت زیادی برخوردار است. پس اگر قصد دارید که یک پروژه معماری موفق و تخصصی را اجرا کنید باید با یک کارفرما مشورت داشته باشید.

مدل سازی و پست پروداکشن

پست پروداكشن : پست پروداكشن يا پرداخت پس از رندر قسمتي از فرآيند توليد تصاوير است پس از مدل سازي و گرفتن رندر توسط نرم افزارهاي مختلف مانند ۳dmax , Rhino , SketchUp , Revit و … حجم خام رندر گرفته شده وارد نرم افزار فتوشاپ شده و مرحله ي پرداخت شروع مي شود كه باعث بهبود كلي رندر مي گردد.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here